Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji

17-04-2008

wersja do druku

Share

Ponad stu aresztowanych w Rebgongu, w Qinghai

 

Chińskie służby bezpieczeństwa aresztowały dziś ponad stu Tybetańczyków - mnichów i świeckich - protestujących w okręgu Rebgong (chiń. Tongren) prefektury Malho (chiń. Huangnan) prowincji Qinghai.

 

O jedenastej rano 22 mnichów z klasztoru Rong Gonczen wyszło na rynek w Rebgongu, domagając się zwolnienia trzech duchownych (dwudziestoletniego Lobsanga Dhondupa „młodszego", dwudziestoośmioletniego Drakpy i trzydziestoletniego Lobsanga Dhondupa „starszego"), których aresztowano przed czterema dniami za udział w pokojowym marszu 16 marca. W ciągu kilku minut demonstrujących mnichów zatrzymała Ludowa Policja Zbrojna. Gdy wiadomość o tym dotarła do klasztoru, na znak protestu do miasta ruszyło 80 innych duchownych. Do demonstracji dołączyli świeccy.

 

Kiedy władze wezwały posiłki, na rynku pojawił się osiemdziesięcioletni były opat klasztoru, Alak Khasucang, żeby uspokoić nastroje tłumu. Mimo to interweniowały chińskie służby, bijąc na oślep wszystkich zgromadzonych Tybetańczyków. Aresztowano ponad 80 osób, które przewieziono do lokalnego aresztu Biura Bezpieczeństwa Publicznego, a klasztor został odcięty od świata przez policyjny kordon.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)