Radio Wolna Azja

13-02-2005

wersja do druku

Share

Skazanie pięciu mnichów w Qinghai

Władze prowincji Qinghai skazały pięciu mnichów na kary od dwóch do trzech lat więzienia – najprawdopodobniej za publikowanie wierszy o treściach politycznych.

Zastrzegające anonimowość źródła RFA twierdzą, że całą piątkę zatrzymano około 16 stycznia. 20 dni później zapadł wyrok; wszyscy odbywają kary w okolicach Xiningu (tyb. Siling), stolicy prowincji Qinghai.

Skazani to opat Gen [nauczyciel] Taszi Gjalcen, Cultrim Phelgjal, Cesum Samten, Dziamphel Gjaco i Lobsang Dhargjal. Wszyscy należeli do położonego w prefekturze Colho (chiń. Hainan) klasztoru Dakar Treldzong.

W 1995 roku klasztor zaczął wydawać biuletyn, którego redaktorem naczelnym był Taszi Gjalcen. Według źródeł RFA władze uznały, że niektóre z publikowanych w nim wierszy zawierają ukryte przesłanie polityczne.

Redaktorzy biuletynu – Taszi Gjalcen, Cultrim Phelgjal i Dziamphel Gjaco – zostali skazani na kary trzech, a Cesum Samten i Lobsang Dhargjal – dwóch lat więzienia. Podejrzane wiersze i artykuły miały być hołdem dla trzech innych mnichów tego klasztoru, których wyroki właśnie się kończą.

Taszi Gjalcen „przez wiele lat studiował w klasztorze Taszi Khel – twierdzi źródło RFA. – Potem tu wrócił i zaczął nauczać. W klasztorze [Dakar] darzą go wielkim szacunkiem”. RFA nie udało się skontaktować z władzami lokalnymi. Nie wiadomo, jaki organ wydał wyroki skazujące.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)