Helsińska Fundacja Praw Człowieka

3-07-2010

wersja do druku

Share

Tybetański ekolog i działacz społeczny skazany na pięć lat więzienia

 

Pośredni Sąd Ludowy prefektury Czamdo (chiń. Changdu) skazał na karę pięciu lat więzienia (za „podżeganie do separatyzmu") Rinczena Samdupa, działacza, który założył organizację ekologiczną zrzeszającą wszystkich mieszkańców jego wioski i zajmującą się zalesianiem, zbieraniem śmieci i edukacją. Dodatkowo pozbawiono go „praw politycznych" na trzy lata. Wcześniej Rinczen był wielokrotnie nagradzany i chwalony przez władze.

 

Kilka dni wcześniej w Xinjiangu skazano na piętnaście lat więzienia jego młodszego brata Karmę Samdupa, również znanego działacza i filantropa. Czimi Namgjal, trzeci i najmłodszy z braci, odbywa karę dwudziestu jeden miesięcy reedukacji przez pracę. Według wiarygodnych źródeł nie może jeść ani chodzić o własnych siłach. Przewieziono go do szpitala, ale po krótkim leczeniu wrócił do obozu pracy. Bracia narazili się władzom w Czamdo, oskarżając funkcjonariuszy lokalnego Biura Bezpieczeństwa Publicznego o organizowanie nielegalnych polowań na zwierzęta należące do gatunków zagrożonych wyginięciem, ale skala i koordynacja „akcji odwetowej" wskazują, że w sprawę zaangażowały się władze znacznie wyższego szczebla.

 

Według chińskich adwokatów i niezależnych źródeł wyroki te wpisują się w nową kampanię, której celem - po raz pierwszy od czasów rewolucji kulturalnej - są tybetańscy intelektualiści unikający drażliwych kwestii politycznych i próbujący pomagać rodakom w granicach wyznaczonych przez system chińskiego państwa.

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)