Helsińska Fundacja Praw Człowieka

6-07-2006

wersja do druku

Share

Otwarcie granicy w Sikkimie

 

Po trzech latach zapowiedzi i zmieniania terminów Chiny i Indie otworzyły dziś sikkimską przełęcz Nathu-la dla handlu granicznego. Przejście zamknięto po wybuchu wojny między tymi państwami w 1962 roku.

 

Do obrotu dopuszczono na razie tylko 40 produktów - przede wszystkim rudę żelaza oraz wełnę, ryż, herbatę, jacze ogony, zioła lecznicze, papierosy, alkohol itd. - głównie te, które przenoszono tędy, gdy Nathu-la była częścią Jedwabnego Szlaku i miała aż osiemdziesięcioprocentowy udział w wymianie towarowej między Chinami a Indiami.

 

Strategiczna przełęcz (4.545 m n.p.m.) leży o mniej więcej 500 kilometrów od Lhasy i Kalkuty. Jej otwarcia, świadczącego o postępującym ociepleniu stosunków między Pekinem a Delhi, domagały się od lat władze Sikkimu, sąsiedniego Dardżylingu i Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. Rządy centralne odrzucały te prośby z powodów politycznych i strategicznych: Pekin obawiał się konsekwencji uznania Sikkimu (od końca XIX wieku protektoratu brytyjskiego, a potem, do 1975 roku - indyjskiego) za część Indii, natomiast Delhi - „otwarcia szlaku inwazji" na słabo broniony region.

 

„Jeżeli przełęcz przejmie choćby dziesiątą część wymiany towarowej między Chinami a Indiami, będzie to oznaczało ponad miliard dolarów rocznie", powiedział agencji Xinhua wicegubernator TRA Hao Peng. Ekonomiści uważają, że rozwój handlu granicznego może także zmienić Tybet w „most", którym popłyną produkty z Chin właściwych do Azji Południowej. Nowo otwarta linia kolejowa Golmud-Lhasa znacznie zmniejszyła koszty transportu do i z Tybetu oraz, jak podają rządowe media, czterdziestopięciokrotnie zwiększyła „przepustowość" regionu. Do tej pory większość eksportu i importu chińsko-indyjskiego przewożono o wiele dłuższą i droższą drogą morską przez położony w pobliżu Pekinu port w Tianjinie. Władze zapowiadają, że w ciągu dziesięciu lat powstanie połączenie kolejowe między Lhasą a granicznym Dromo (Czomo; chiń. Yadong). 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)