Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji

14-11-2006

wersja do druku

Share

Pięć lat więzienia za ulotki

 

Według potwierdzonych informacji Tybetańskiego Centrum Praw Człowieka i Demokracji Gjalcen Namdak (imię świeckie: Dała), dwudziestoczteroletni mnich klasztoru Sera, został skazany na pięć lat więzienia za rozpowszechnianie ulotek zawierających polityczne treści.

 

Gjalcena Namdaka zatrzymali w maju 2006 roku funkcjonariusze policji stacjonujący na terenie klasztoru. Następnie przewieziono go do aresztu śledczego Guca, w którym czekał na wyrok. Pięć miesięcy później Pośredni Sąd Ludowy w Lhasie skazał go na pięć lat więzienia za „zagrażanie bezpieczeństwu państwa". Gjalcen Namdak odbywa karę w położonym na zachód od Lhasy nowym więzieniu Czuszur (chiń. Qushui).

 

Gjalcen Namdak pochodzi z okręgu Namling (chiń. Nanmulin) prefektury Szigace (chiń. Rigaze) Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. Od siedmiu lat studiował filozofię buddyjską w klasztorze Sera.

 

Źródła TCHRD informują, że w ostatnim czasie wzmocniono policyjny kontyngent w klasztorze Sera. W nocy świątyni pilnują żołnierze Ludowej Policji Zbrojnej. W czasie studiów i modlitw mnisi są bezustannie obserwowani przez funkcjonariuszy w cywilu.

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)