Helsińska Fundacja Praw Człowieka

10-07-2013

wersja do druku

Share

Aparatczyk odpowiedzialny za dialog wzywa do „bezwzględnej walki z kliką Dalaja”

 

Yu Zhengsheng, jeden z siedmiu członków Stałego Komitetu Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i przewodniczący Ogólnochińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej (OLPKK) - czyli najwyższego organu „frontu jedności", który odpowiada za politykę wobec „mniejszości" i, teoretycznie, „dialog" z tybetańską diasporą - 9 lipca złożył wizytę w prefekturze Kanlho (chiń. Gannan) prowincji Gansu i, jak podaje agencja Xinhua, powtórzył rutynowy apel o budowanie „trwałego dostatku oraz stabilizacji na ziemiach tybetańskich przy pomocy szybszego podnoszenia stopy życiowej ludności i bezwzględnej walki z kliką Dalaja", kładąc kres spekulacjom o możliwości zmiany polityki Pekinu w Tybecie, wywołanym doniesieniami o lokalnym złagodzeniu części restrykcji, szczególnie antagonizujących Tybetańczyków.

 

yuzhengshengkardzestyczen2013
       Yu Zhengsheng z „gospodarską wizytą" w Kardze (chiń. Ganzi), w Sichuanie; styczeń 2013 roku, fot. Xinhua. 

 

Yu powtórzył też utartą formułę, przywołaną niedawno w wiadomości rozsyłanej jakoby przez władze w prowincji Qinghai, wedle której Dalajlama może poprawić relacje z „Komitetem Centralnym KPCh" jedynie „porzucając mrzonki o niepodległości Tybetu i secesjonistyczne plany oraz publicznie uznając go za integralną część Chin od najdawniejszych czasów". Głoszona przez Dalajlamę idea „drogi środka", sprowadzająca się do rezygnacji z zabiegania o niepodległość za faktyczną autonomię w granicach Chin, jest dla Yu „całkowicie sprzeczna z konstytucją ChRL i systemem regionalnej autonomii etnicznej".

 

Informacje o „pilotażowym", „eksperymentalnym" złagodzeniu restrykcji napływały z tybetańskich regionów prowincji Qinghaiu i Sichuan, w których do końca lat dziewięćdziesiątych władze chińskie prowadziły bardziej umiarkowaną politykę, którą ostatecznie załamała brutalna pacyfikacja wystąpień Tybetańczyków w 2008 roku i będąca jej konsekwencją fala samospaleń. Prefektura Kanlho - jedno z epicentrów dramatycznych protestów z co najmniej piętnastoma samospaleniami - należy do tej samej kategorii ziem tybetańskich przyłączonych administracyjnie do czterech prowincji Chin właściwych.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)