Helsińska Fundacja Praw Człowieka

1-02-2013

wersja do druku

Share

Sześcioro skazanych za „współudział w samospaleniu” w Sangczu

 

Niższy Sąd Ludowy w Sangczu (chiń. Xiahe), w prefekturze Kanlho (chiń. Gannan) prowincji Gansu 31 stycznia skazał na kary od trzech do dwunastu lat więzienia sześć osób zatrzymanych po śmierci Dordże Rinczena, który podpalił się przed lokalnym komisariatem 23 października zeszłego roku.

 

samospaleniaszostkaskazanychsangczu31stycznia2012_400
 

Według rządowej agencji Xinhua, Pema Dhondup, Kelsang Gjaco, Pema Co i Lhamo Dhondup zostali uznani winnymi „umyślnego zabójstwa" za „uniemożliwianie policji akcji ratunkowej" i skazani, kolejno, na kary dwunastu, jedenastu, ośmiu i siedmiu lat pozbawienia wolności. Dugkar Kjab oraz Jangmo Kji skazano na cztery i trzy lata więzienia za „wywołanie chaosu" i „zakłócanie ruchu drogowego" po samospaleniu. 

 

Tego samego dnia w Barkhamie (chiń. Maerkang), w prefekturze Ngaba (chiń. Aba) prowincji Sichuan dwóch Tybetańczyków zostało skazanych na karę śmierci w zawieszeniu na dwa lata oraz dziesięć lat więzienia za „podżeganie" do ośmiu samospaleń.

 

Wcześniej rządowe media informowały o zatrzymaniu siedmiu innych „podżegaczy" w Kanlho oraz jednego w Rebgongu (chiń. Tongren), w prefekturze Huangnan (tyb. Malho) prowincji Qinghai.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)