Helsińska Fundacja Praw Człowieka

17-11-2009

wersja do druku

Share

Piętnaście lat więzienia dla twórcy tybetańskiego portalu

 

Kunczok Cephel, urzędnik w departamencie ochrony środowiska i założyciel popularnego portalu poświęconego literaturze tybetańskiej, został skazany na piętnaście lat więzienia za „ujawnienie tajemnic państwowych" (które nie są zdefiniowane w chińskich kodeksach). Zarzuty mają najprawdopodobniej związek z witryną Czodme , „Maślana lampka", i przekazywaniem informacji o zeszłorocznych protestach w Tybecie.

 

kunczokcephel15latwiezieniakanlholistopad2009

Według niezależnych źródeł Kunczok został zatrzymany o świcie 26 lutego. Funkcjonariusze Biura Bezpieczeństwa Publicznego przeszukali mieszkanie, skonfiskowali komputer, telefon komórkowy i kamerę. Krewni dowiedzieli się, gdzie jest przetrzymywany, dopiero gdy 12 listopada wezwano ich na ogłoszenie wyroku do Pośredniego Sądu Ludowego prefektury Kanlho (chiń. Gannan) prowincji Gansu. Sam proces toczył się przy drzwiach zamkniętych.

 

Trzydziestodziewięcioletni Kunczok zna biegle chiński i angielski. Studiował w Pekinie i Lanzhou, potem pracował jako nauczyciel w szkole średniej oraz urzędnik w lokalnym departamencie ochrony środowiska. W 2005 roku założył portal poświęcony tybetańskiej kulturze i sztuce, w ostatnich latach często blokowany przez władze chińskie.

 

W 1995 roku Kunczok Cephel został zatrzymany pod zarzutem prowadzenia działalności politycznej. Zwolniono go, bez postawienia zarzutów, po dwóch miesiącach przesłuchań i tortur. Tybetańskie źródła twierdzą, że ostatnie, dziewięciomiesięczne śledztwo odebrało mu zdrowie.

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)