Helsińska Fundacja Praw Człowieka

12-08-2013

wersja do druku

Share

Wyroki pięciu intelektualistów z Kardze

 

Sąd ludowy w okręgu Njagczu (chiń. Yajiang) prefektury Kardze (chiń. Ganzi), w prowincji Sichuan 1 sierpnia skazał pięciu tybetańskich intelektualistów na kary od dwóch lat do pięciu i pół roku pozbawienia wolności.

 

gangkjedrubpakjabpisarzpieclatszescmiesiecywiezeniakardze1sierpnia2013
 

Gangkje Drubpa Kjab - popularny pisarz, autor książki o protestach w 2008 roku, w chwili zatrzymania 15 lutego zeszłego roku zatrudniony jako nauczyciel języka tybetańskiego - został skazany na pięć i pół roku więzienia oraz utratę praw politycznych na dwa lata.

 

samduppisarzpieclatwiezeniakardze1sierpnia2013
 

Samdupa, pisarza aresztowanego 13 czerwca 2012 roku, skazano na pięć lat pozbawienia wolności i odebrano mu prawa polityczne na dwa lata.

 

Zatrzymani tego samego dnia Drensal i Judrang zostali skazani na, kolejno, trzy i dwa lata więzienia oraz utratę praw politycznych na rok, a piąty mężczyzna, Szelgjal - na dwa lata więzienia. Wszyscy pochodzą z okręgu Serthar (chiń. Seda) w Kardze. Zarzucono im prowadzenie działalności separatystycznej w „nielegalnej organizacji politycznej" Marszog Ngogol Cokpa („Ruch buntu").

 

Po fali demonstracji w 2008 roku i ich brutalnej pacyfikacji ruszyła spontaniczna kampania promowania narodowej dumy i tożsamości, zwłaszcza językowej, na którą władze chińskie odpowiedziały dziesiątkami aresztowań i wyroków intelektualistów, pisarzy i pieśniarzy z wszystkich regionów Tybetu.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)