Helsińska Fundacja Praw Człowieka

16-02-2013

wersja do druku

Share

Xinhua ostrzega Tybet przed „przeinwestowaniem w imię urbanizacji”

 

Rządowa agencja Xinhua cytuje bankowy raport poświęcony „planowaniu strategicznemu", którego autorzy ostrzegają „rejony zachodnie" - a więc Tybetański Region Autonomiczny i pozostałe prowincje Chin właściwych, do których przyłączono ziemie etnicznie tybetańskie, oraz ujgurski Xinjiang - przed „impulsywnym inwestowaniem" w infrastrukturę „w imię urbanizacji".

 

Były to jedyne regiony ChRL, których rozwój gospodarczy nie zwolnił w 2012 roku, a lokalne PKB wzrosły po raz kolejny o ponad 12 procent.

 

Autorzy raportu przepowiadają, że nowe władze samorządowe (wybrane na styczniowych posiedzeniach Zgromadzeń Ludowych) będą nadal inwestować w wielkie projekty infrastrukturalne, potęgując zadłużenie tego sektora, które nazywają „tykającą bombą zegarową, szacowaną na 10 bilionów yuanów" (ponad pięć bilionów złotych).

 

(Xinhua nie wspomina, że gwałtowna, wymuszona urbanizacja jest głównym polem korupcji i nadużyć oraz motorem dewastacji środowiska naturalnego i marginalizacji „mniejszości etnicznych", które nie są w stanie konkurować z milionami lepiej wykształconych Hanów, zalewających „ziemie zachodnie" w ślad za gigantycznymi dotacjami z budżetu centralnego.)

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)