Teksty. Z perspektywy Chińczyków
Share
Tybet a propaganda zagraniczna i zadania tybetologii w nowej epoce
Wystąpienie, 12 czerwca 2000 roku
Zhao Qizheng
Specjaliści, uczeni i towarzysze,
Zorganizowaliśmy tę konferencję, by omówić sprawy naszej narodowej tybetologii i roboty propagandowej w sprawie Tybetu. Mamy się tu zastanowić, jak w nowej sytuacji badania tybetologiczne mogą wspomóc naszą pracę propagandową za granicą. To pierwsze takie spotkanie, na jakie was zaprosiliśmy. Po raz pierwszy będziemy się zastanawiać, jak, z perspektywy wizerunku [kraju] za granicą, poprawić robotę tybetologiczną – i odwrotnie. Przede wszystkim, w imieniu Departamentu Propagandy Rządu Centralnego i Biura Informacji Rady Państwa, serdecznie witam wszystkich zebranych tu specjalistów i uczonych. Chciałbym także wyrazić uznanie za długie lata waszej pracy i wspaniałe osiągnięcia w dziedzinie tybetologii i propagandy zagranicznej w sprawie Tybetu.
Wizerunek Tybetu za granicą stanowi ważny element propagandy zagranicznej naszego kraju oraz niezwykle ważny element naszej walki z kliką Dalaja i wrogimi zachodnimi siłami. Pamiętając o rezultatach, jakie chcemy osiągnąć, musimy prowadzić precyzyjne badania sprawy Tybetu. Musimy też pilnie kontynuować naszą propagandową robotę. Zabiegi te są związane nie tylko ze sprawą kraju i narodowej jedności, ale i z polityką otwartych drzwi, reformami, postępem i stabilnością naszego państwa. Na departamencie propagandy i instytucjach kulturalnych spoczywa więc wspólna odpowiedzialność. Chciałbym zwrócić uwagę towarzyszy na kilka kwestii, dotyczących obecnego stanu naszej walki o Tybet oraz sposobów na poprawienie naszej propagandy zagranicznej w sprawie Tybetu.
Tak zwana „sprawa Tybetu” jest dla państw zachodnich – w tym Stanów Zjednoczonych – głównym pretekstem do westernizowania i dzielenia naszego kraju. Państwa zachodnie, w tym Stany Zjednoczone, chcą obalić nasz kraj i promować swoje systemy społeczne, własne wartości i interesy narodowe. W tym celu będą zawsze posługiwać się sprawą Tybetu, próbując westernizować, dzielić i osłabiać nasz kraj. Klika Dalaja nigdy nie zmieniła swego separatystycznego charakteru i nie poniechała działań, mających podzielić nasze państwo. Nasza walka z kliką Dalaja i wrogimi siłami zachodnimi jest zatem długofalowa, poważna i skomplikowana.
Nasza walka z kliką Dalaja wchodzi obecnie w nową fazę. W zeszłym roku państwa zachodnie, a przede wszystkim Stany Zjednoczone, podjęły militarną interwencję w federacji jugosłowiańskiej. Skuteczna interwencja w imię etnicznej religii doprowadziła do niepokojącego rozkwitu nowej kultury interwencjonizmu, co przyczyniło się do coraz częstszego przywoływania kwestii tybetańskiej. Administracja USA stosuje dwulicową strategię, łącząc naciski na podjęcie dialogu chińsko-tybetańskiego z otwartym poparciem dla Dalaja. Amerykańskie poparcie dla kliki Dalaja jest coraz wyraźniejsze. Klika Dalaja, wzmacniając diabelski sojusz z międzynarodowymi elementami i siłami antychińskimi, łączy krzykliwe apele o dialog z posunięciami, mającymi umiędzynarodowić sprawę Tybetu. Uprawia politykę kija i marchewki, by otwarcie przeciwstawiać się Chinom i próbować je dzielić. Ich nowe, agresywne poczynania są coraz bardziej wyraziste.
Po pierwsze, klika Dalaja zrobiła milowy krok, wzmagając działania, które mają umiędzynarodowić sprawę Tybetu. Wygląda to tak: Dalaj, pod płaszczykiem „prywatnych wizyt”, bierze udział w międzynarodowych konferencjach. Często odwiedza różne państwa pod pozorem udzielania „nauk duchowych”. W ten sposób promuje niepodległość Tybetu i konsoliduje swoją bazę w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie coraz bardziej infiltruje kraje rozwijające się w Ameryce Południowej, Azji i Afryce oraz przekonuje do sprawy Tybetu ekspertów od praw człowieka z ONZ na najwyższych szczeblach. Celem strategii Dalaja jest podzielenie macierzy, zyskanie politycznego poparcia i uruchomienie ONZ. Zachodni przywódcy współpracują ze sobą, przyjmując Dalaja w coraz bardziej wyrafinowany sposób i podnosząc status takich spotkań. Robią wszystko, by umocnić wizerunek Dalaja i zrobić zeń postać formatu międzynarodowego. Podczas oficjalnych i nieformalnych spotkań na najwyższych szczeblach opowiadają sobie o Dalaju i wspólnie naciskają na nasz kraj, szukając dla siebie pozycji mediatora. W 1999 roku Dalaj złożył siedemnaście wizyt w czternastu państwach. To w ostatnich latach wynik rekordowy. Co więcej, jego plan podróży obejmował – obok Stanów Zjednoczonych i państw europejskich, które odwiedza często – najważniejsze kraje rozwijające się Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki, takie jak Brazylia, Chile, Argentyna, RPA, Izrael itd. W tym roku Dalaj, przez swoje kontakty, szczególnie intensywnie zabiegał o składanie wizyt w państwach południowoazjatyckich: Tajlandii i Korei Południowej. Podczas niedawnej konferencji grup popierających Tybet otwarcie proponowano zwiększenie ich skuteczności w Ameryce Łacińskiej i Afryce. Możliwe, że zrobią wszystko, by utworzyć podobne organizacje w wielu krajach azjatyckich.
Po drugie, zorganizowane, wymierzone w Chiny kampanie separatystyczne nabrały przyspieszenia, otwartości i impetu. W ostatnich latach klika Dalaja wykorzystywała rocznice i sponsorowane przez ONZ konferencje międzynarodowe do organizowania kampanii i demonstracji, potęgujących wielowymiarowy zgiełk wokół Tybetu. W zeszłym roku, podczas wszystkich zagranicznych wizyt naszych przywódców, klika Dalaja – potajemnie podżegana i wspierana przez państwa zachodnie oraz grupy poparcia dla Tybetu – zakłócała program wiecami i protestami. W ten sposób zyskała międzynarodową platformę i pośrednictwo na najwyższych szczeblach. W tym roku klika Dalaja szczegółowo zaplanowała wykorzystanie wszystkich międzynarodowych imprez organizowanych pod egidą ONZ do zdobywania rozgłosu i wywierania nacisków. Co więcej, wywołała też bezprecedensową kampanię przeciwko Chinom podczas 56. sesji oenzetowskiej Komisji Praw Człowieka.
Po trzecie, klika Dalaja stara się zacieśnić więzi z innymi etnicznymi elementami separatystycznymi i siłami antychińskimi. Walcząc o niepodległość Tybetu, klika Dalaja coraz ściślej wiąże się z różnymi wewnętrznymi i międzynarodowymi separatystycznymi i antychińskimi siłami, takimi jak ruchy niepodległościowe z Tajwanu i Xinjiangu, ruchy demokratyczne, Falung Gong i elementy konserwatywne. W ten sposób stara się tworzyć antychiński front jedności. Kiedy Chen Shui-bian został wybrany nowym przywódcą Tajwanu, Dalaj i emigracyjny parlament Tybetu wysłali mu listy gratulacyjne. Co więcej, przewodniczący emigracyjnego rządu i parlamentu wzięli udział w ceremonii zaprzysiężenia [prezydenta Tajwanu].
W tym roku Dalaj robił wszystko, by złożyć wizytę na Tajwanie. Na pięć dni przed zaprzysiężeniem Chena, tajwańska Demokratyczna Partia Postępu ogłosiła utworzenie Sojuszu Tajwańsko-Tybetańskiego. Co więcej, w imię zagranicznych relacji w dziedzinie praw człowieka, Tajwańczycy dali klice Dalaja 120 tysięcy dolarów amerykańskich. W dodatku Tajwańczycy z Los Angeles ogłosili czerwiec miesiącem Tybetu. Wygłaszali oświadczenia, zbierali fundusze, zaprosili Dalaja. W tym samym czasie zacieśniały się stosunki między ruchami niepodległościowymi z Mongolii i Xinjiangu, ruchem demokratycznym, antychińskimi grupami poparcia dla Tybetu z różnych państw i kliką Dalaja.
Podczas trzeciej konferencji grup popierających Tybet, którą zwołano w maju, utworzono Międzynarodową Sieć tych organizacji. W trakcie obrad omawiano strategię kliki Dalaja i grup poparcia. Klika Dalaja, wreszcie, wzmogła jawną separatystyczną kampanię tybetańskiego ruchu niepodległościowego. Dalaj powiedział, że sukces ruchu niepodległościowego zależy od Tybetańczyków w Tybecie. Mówił, że byłoby najlepiej, gdyby wszyscy Tybetańczycy wzięli odpowiedzialność za rozwój [ich kraju]. W ostatnich latach klika Dalaja otwarcie angażowała się w kampanie separatystyczne, mające osłabić gospodarczą potęgę Chin i zakłócać nasze stosunki ekonomiczne z innymi państwami. W zeszłym roku grupy Dalaja, wspierane przez antychińskie siły zachodnie, prowadziły kampanie wymierzone przeciwko kredytowi Banku Światowego na nasz program przenoszenia ludności do okręgu Tulan w prowincji Qinghai, wejściu [koncernu] PetroChina na amerykańską giełdę, przystąpieniu Chin do Światowej Organizacji Handlu, przyznaniu nam stałej klauzuli w handlu z USA, czy też wzywające do bojkotowania naszych produktów. Pod pretekstem ochrony środowiska albo kwestii rozwoju, składały też one rozmaite petycje, jawnie wymierzone w nasze interesy ekonomiczne.
Plan działania trzeciej konferencji grup poparcia dla Tybetu koncentrował się na strategii. Otwarcie proponowano międzynarodowe kampanie, mające zakłócić czy wręcz przekreślić projekty chińskiego rządu i zagraniczne inwestycje, które nie przynoszą pożytku mieszkańcom Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. W ostatnich latach klika Dalaja, z pomocą zachodnich organizacji pozarządowych, coraz głębiej infiltrowała zachodnie kręgi kulturalne i edukacyjne, tworząc w ten sposób szeroką bazę dla tybetańskiej niepodległości. Rekrutując młodzież, klika Dalaja nadała kwestii niepodległości Tybetu charakter spontanicznego, oddolnego, ruchu kulturowego. Jednocześnie klika Dalaja powołała tak zwaną drużynę piłkarską, która ma infiltrować międzynarodowe kręgi sportowe.
Poczynania kliki Dalaja nigdy jeszcze nie były tak oszukańcze. Teraz stosuje ona taktykę wywierania nacisków przez propagandę apolityczną. Idąc za radą Stanów Zjednoczonych i innych państw zachodnich, klika Dalaja zmieniła ostatnio strategię. Podczas publicznych wystąpień Dalaj stroi się w piórka skromnego nauczyciela duchowego i udaje, że zabiega o dialog i autonomię. Wygaduje o niestosowaniu przemocy i robi wszystko, by w jego wystąpieniach nie było elementów politycznych. Mówi o religii, etyce, kulturze, demokracji, wolności i prawach człowieka. Dało mu to bezprecedensowe poparcie i solidarność na arenie międzynarodowej.
Raz: zgodnie z międzynarodową modą na rozwiązanie konfliktów przy pomocy dialogu i dyskusji, klika Dalaja wszędzie hałaśliwie domaga się rozmów i mobilizuje opinię publiczną do wywierania presji na nasz kraj.
Dwa: ponieważ państwa zachodnie uznają Tybet za integralną część Chin, Dalaj twierdzi, że zrezygnował z niepodległości na rzecz autonomii. W ten sposób mobilizuje opinię publiczną do poparcia wspólnej interwencji i naciskania na rozpoczęcie rozmów.
Trzy: Wymachując sztandarem demokracji i praw człowieka, Dalaj głosi, że nie chce odtworzenia starego systemu społecznego i pragnie dla Tybetu demokracji. Posiłkując się demokracją i prawami człowieka, Dalaj stara się przypodobać Zachodowi i robi wszystko, co może, by zwesternizować i podzielić nasz kraj.
Cztery: Dalaj wygaduje wiele rzeczy w imię religii i kultury. Oskarża nasz kraj o niszczenie religii i kultury Tybetu; twierdzi, że zabiega o autonomię, by chronić tybetańską kulturę i wolność religii. W ten sposób stara się pozyskać solidarność i poparcie społeczności międzynarodowej. Pięć: Dalaj mówi publicznie o swojej własnej reinkarnacji. Pokrzykuje, że jego nowe wcielenie odrodzi się poza granicami Chin w wolnym, demokratycznym kraju. Stworzył teorię, że nowe wcielenie może przyjść na świat jeszcze za życia lamy. Idzie mu tu, oczywiście, o unieśmiertelnienie zadawnionej, skomplikowanej sprawy Tybetu. Jednocześnie klika Dalaja potajemnie infiltruje nasz kraj na wiele sposobów – wykorzystując, na przykład, sprawy religijne. Opracowała choćby strategię w kwestii Szugdena i nakłoniła Karmapę, duchowego przywódcę buddyzmu tybetańskiego, do zwrócenia się przeciwko własnemu krajowi i ucieczki do innego państwa, narażając w ten sposób na szwank bezpieczeństwo Tybetu.
Zachód ma monopol na światowe media. Długotrwała, kłamliwa propaganda kliki Dalaja jest górą – zjednała sobie światową opinię publiczną. Co więcej, klika Dalaja wykorzystuje nowoczesne media, takie jak Internet, filmy, telewizję itd., przypuszczając niewyobrażalny atak propagandowy. Dzięki temu rozpowszechniane przez nią kłamstwa zyskały status wiarygodnych faktów. Potężna zachodnia machina propagandowa zaszczepiła zagranicznej opinii publicznej wiele szkodliwych wyobrażeń na temat naszego kraju. Mamy więc do czynienia z mnóstwem stronniczych poglądów. Co więcej, Zachód i Wschód mają odmienne wizje praw człowieka. Nasz system wartości różni się od zachodniego. Różnimy się też rozwojem historycznym, religią i stanem gospodarki. Sprawia to, że inaczej myślimy. Mamy więc bardzo wiele powodów, by nie lekceważyć walki z kliką Dalaja i roboty propagandowej w sprawie Tybetu. Musimy podchodzić do nich z najwyższą powagą. Najbliższy okres będzie miał kluczowe znaczenie dla naszej walki z kliką Dalaja. Trudno będzie szybko odwrócić koleje losu, który dał naszym wrogom ogromną przewagę na arenie międzynarodowej. Nasza walka o międzynarodową opinię publiczną będzie zażarta i skomplikowana, jak nigdy przedtem. Nasza zagraniczna robota propagandowa w sprawie Tybetu będzie bardzo trudna. Musimy więc ciężko pracować i szukać nowych rozwiązań.
Trzeba zatem wiedzieć, jakie korzyści przyniesie nam skuteczna propaganda w sprawie Tybetu i jakie okoliczności jej sprzyjają.
Przede wszystkim, w związku z wagą, jaką przywiązuje do tego zadania komunistyczny rząd centralny, w ostatnich latach prezydent Jiang Zemin osobiście udzielał nam szczegółowych wskazówek na temat walki z Dalajem i roboty propagandowej. Rząd centralny przyjął zasadniczą strategię polityczną. Na nas zaś spoczywa odpowiedzialność za publikowanie informacji o naszych dokonaniach w Tybecie i skuteczną walkę o międzynarodową opinię publiczną.
Po drugie, Tybet jest częścią Chin. Fakt ten uznają rządy wszystkich państw. Zasadniczo, nasza walka jest zatem słusznym bojem z separatystami, a knowania Dalaja niesłuszną kampanią separatystyczną, której nikt nie popiera.
Po trzecie, rząd centralny skutecznie kontroluje Tybet. Realizujemy dobroczynną politykę partii wobec narodowości i religii, która dała dostatek ludowi Tybetu. Nie da się nie zauważyć postępu i rozwoju, jaki dokonał się w Tybecie. Po naszej stronie jest prawda itd. Nie musimy się więc obawiać żadnej ideologii ani argumentacji. To najbardziej sprzyjający czynnik po naszej stronie.
Po czwarte, nasze bezpieczeństwo polityczne, rozwój gospodarczy, postęp społeczny, narodowa jedność i rosnący prestiż na arenie międzynarodowej sprzyjają i dobrze wróżą naszej pracy.
Po piąte, Dalaj stoi nad grobem i coraz bardziej dają o sobie znać konflikty w łonie tybetańskiej emigracji. Czas pracuje więc dla nas.
Po szóste, mamy ogromne doświadczenia w dziedzinie propagandy zagranicznej w sprawie Tybetu. Pierwszy raz udało się nam stworzyć zespół wykwalifikowanych tybetologów. Co więcej, pod przewodem rządu centralnego wszystkie nasze struktury mogą działać niczym jeden organizm. Te nowe możliwości pozwalają na ulepszenie i usprawnienie naszej propagandy.
Przejdźmy do drugiej kluczowej kwestii: katedry tybetologii i specjaliści muszą wykorzystać swój potencjał, który jest niezbędny do uprawiania propagandy w nowej epoce.
Od 1991 roku Departament Propagandy Zagranicznej Rządu Centralnego organizuje doroczne spotkania, poświęcone przeglądowi, planowaniu i organizowaniu naszej roboty propagandowej w sprawie Tybetu. Od dziesięciu lat systematycznie podnosimy jakość naszej propagandy przeciwko klice Dalaja i wrogim siłom zachodnim. Z czasem nasza propaganda stała się bardziej skuteczna, lepiej też widzimy jej cele i zadania. Powołaliśmy specjalną grupę, która prowadzi propagandę zagraniczną, skutecznie broniąc naszych interesów i poprawiając nasz wizerunek. W ostatniej dekadzie robiliśmy wszystko, by propagować rozwój i postęp, jakiego dokonaliśmy w Tybecie. Ujawnialiśmy ich – głównie Dalaja – zbrodnie, odpieraliśmy argumenty i kształtowaliśmy opinię publiczną. Opublikowaliśmy dwie białe księgi – „Tybet: prawo własności i prawa człowieka” oraz „Nowe postępy w dziedzinie praw człowieka w Tybecie”. Co więcej, zgodnie z wytycznymi Departamentu Propagandy Zagranicznej Rządu Centralnego, opublikowaliśmy ponad pięćset artykułów prasowych i wyprodukowaliśmy niemal sto filmów i programów telewizyjnych, ujawniających zbrodnie kliki Dalaja. Rozpowszechniano je w ponad stu regionach. Ponadto wydaliśmy i rozpowszechniliśmy ponad dwa miliony egzemplarzy ponad sześćdziesięciu różnych publikacji – artykułów, przekładów, broszur, ulotek, plakatów itd. – dotyczących Tybetu. Powołaliśmy dwadzieścia trzy zespoły artystyczne, które występowały na rozmaitych festiwalach i imprezach w ponad osiemdziesięciu miastach ponad czterdziestu państw. Ponad czterysta występów obejrzało ponad osiemset tysięcy osób. Udało się nam zorganizować rozmaite wystawy w ponad pięćdziesięciu państwach – w tym Francji, Włoszech, Indiach i Australii. Zaprosiliśmy do Tybetu ponad czterysta delegacji – w ich składzie ponad dwa tysiące dziennikarzy, przedstawicieli rządów, wyższych i niższych izb parlamentów oraz rozmaitych dygnitarzy. Programy te okazały się niezwykle skuteczne, pozwalając na przedstawienie międzynarodowej opinii publicznej prawdziwej sytuacji w Tybecie, korygowanie błędnych poglądów zagranicznych dygnitarzy, odpieranie pogłosek rozpowszechnianych przez klikę Dalaja i wrogie siły zachodnie oraz podkopywanie wpływów międzynarodowych wrogich elementów. W ten sposób położyliśmy względnie dobre podwaliny gmachu sprzyjającej międzynarodowej opinii publicznej.
Niemniej osiągnięcia naszej propagandy nie zaspokoiły oczekiwań komunistycznego rządu centralnego ani wymogów, jakie stawia przed nami walka o Tybet. Nadal brakuje nam wielu środków uprawiania propagandy zagranicznej; nasze osiągnięcia nie są satysfakcjonujące. Nie udało się nam przekuć prawdy i dostępnych materiałów na zyski na arenie propagandy międzynarodowej. Nasz głos jest tam nadal słabo słyszalny.
Dlatego też na dziewiątym spotkaniu w sprawie tybetańskiej propagandy zagranicznej przedstawiono nam nową wizję. Mieliśmy zastanowić się nad zmianami, jakie przynoszą nowe czasy, by na tym fundamencie zbudować skoordynowaną, idealistyczną, precyzyjną i skuteczną propagandę, która raz na zawsze obnaży zbrodnie Dalaja. Zasugerowano również utworzenie stron WWW, poświęconych temu zagadnieniu. Poczyniliśmy już stosowne kroki. Bardzo ważnym rezultatem naszych wysiłków było powołanie, zgodnie z duchem epoki, grupy instytutów tybetologii i specjalistów. Musimy wykorzystać prawdę, zasoby i rzeszę dostępnych tybetologów, by osiągnąć wielkie owoce, nieporównywalne z dotychczasowymi. Jak wszyscy wiecie, po zakończeniu zimnej wojny zaczęły mnożyć się organizacje pozarządowe, które stały się ważną, wpływową siłą w sferze stosunków zagranicznych i rozwoju. Świat nazywa się globalną wioską. Statystyki mówią o trzydziestu tysiącach organizacji pozarządowych, które działają na całym świecie. ONZ uznaje tysiąc pięćset z nich. Bardzo wiele zachodnich organizacji tego rodzaju ma powiązania z Tybetem; większość służy politycznym interesom zachodnich sił antychińskich i kliki Dalaja. W kwestii Tybetu dominują siły Dalaja i ich głos. Większość członków tych organizacji to intelektualiści i fachowcy. Publikowane przez nich – jako niezależnych ekspertów i uczonych – książki i komentarze mają ogromny wpływ na zachodnią opinię publiczną i struktury międzynarodowe.
Na wspomnianym już dziewiątym spotkaniu postanowiliśmy więc, że musimy skuteczniej wykorzystywać tych mniej więcej pięćdziesiąt ośrodków tybetologii i ponad tysiąc specjalistów w naszej pracy propagandowej. Powinni oni, pod stosownymi szyldami organizacji pozarządowych, stworzyć narodową siłę tybetologiczną i uczestniczyć w związanych z Tybetem imprezach zagranicznych organizacji pozarządowych. Nasi specjaliści od Tybetu powinni składać dobrze zaplanowane wizyty w różnych krajach. Na tej samej zasadzie, trzeba też zapraszać do nas zagranicznych tybetologów. Powinniśmy promować wymianę kulturalną, dyskusję, współpracę i przyjaźń z cudzoziemcami. Musimy zwiększyć nasz wpływ na międzynarodową tybetologię. Musimy budować zdolność do wpływania na zachodnie społeczeństwa i tamtejszą opinię publiczną, posługując się „wymianami kulturalnymi”. Kultura ma być naszym orężem w walce o opinię publiczną.
Musimy opracować projekty badawcze – wykorzystując naszych tybetologów, zwłaszcza narodowości tybetańskiej, oraz zabytki, pisma i wszelkie źródła, które nie są dostępne dla innych. Specjaliści i uczeni powinni pracować ze sobą i popierać poważne badania, które mogą przynieść przekonujące argumenty naukowe. Argumenty takie należy bezzwłocznie udostępniać naszej propagandzie. Doceńmy unikalną wartość dzieł słynnych twórców dla podnoszenia skuteczności naszej propagandy.
Trzeba dalekowzrocznie i mądrze planować publikowanie książek w językach obcych. Książek, które będą dotyczyć kwestii głębszych, budzących powszechne zainteresowanie, ale błędnie rozumianych za granicą. Musimy uczestniczyć w zachodnim życiu intelektualnym i promować nasze poglądy na Zachodzie za pośrednictwem ich własnych intelektualistów.
Kolejna kwestia: tybetologia musi przynosić najobfitszy plon na płaszczyźnie propagandy zagranicznej. Zachód toczy z nami długotrwałą, zaciekłą wojnę o sprawę Tybetu. To doskonale zaplanowana wojna psychologiczna, wojna o opinię publiczną. W tej wojnie, w której stawką są nasze narodowe interesy i światowy prestiż, wszyscy towarzysze z frontu ideologicznego i naukowego, a zwłaszcza obecni tu specjaliści i intelektualiści, mają do odegrania rolę szczególną. Dlatego też potrzebujemy długofalowej strategii i psychicznych przygotowań. Oraz starannego planowania każdej bitwy.
Zagraniczna propaganda w sprawie Tybetu – to problem niezwykle złożony. Klika Dalaja i wrogie siły zachodnie mają za sobą dekady antychińskich knowań i propagandy. Posiadają doświadczenie, wiedzę i armię ekspertów. Zbudowali wielką sieć współpracy między państwami, między organizacjami, między parlamentami i rządami, między rządami i narodami, między strukturami lokalnymi, między mediami i rządami, między organizacjami pozarządowymi i mediami itd. Dzięki temu mogą prowadzić swoją kampanię na wielu płaszczyznach i wieloma metodami. W walce o opinię publiczną w sprawie Tybetu stajemy oko w oko z przeciwnikiem, będącym zorganizowaną, międzynarodową siłą antychińską. Abyśmy mogli przeciwstawić się tej zjednoczonej sile, musimy mieć efektywną organizację i siatkę. Wojnę propagandową trzeba traktować z najwyższą powagą. Wymaga ona bezustannej koncentracji i skoordynowanych ataków na różnych frontach.
W tej totalnej wojnie o opinię publiczną wydziały tybetologii muszą stać się skuteczną armią. Nasza propaganda zagraniczna w sprawie Tybetu musi obejmować departamenty spraw zagranicznych, informacji, bezpieczeństwa, prawa, narodowości, religii, kultury itd. Potrzebujemy specjalistów od spraw wewnętrznych i zagranicznych oraz ludzi, posiadających doświadczenie w prowadzeniu podobnych kampanii. Co więcej, trzeba nam uczonych tybetologów i profesorów wydziałów, zajmujących się narodowościami, religią, filozofią, naukami politycznymi, prawem, historią i archeologią. Skuteczne zagospodarowanie tybetologów i ekspertów jest sercem naszej walki o opinię publiczną za granicą. Podsumowując, najważniejszym zadaniem i potencjałem badań tybetologicznych w wymiarze propagandy jest prezentowanie idei, wyników, intelektualistów i strategii konfrontacji. Innymi słowy, z perspektywy potrzeb naszej propagandy zagranicznej, badania tybetologiczne muszą wspierać naszą machinę propagandową, dostarczając jej argumentów naukowych, użytecznych materiałów i wybitnych intelektualistów. Tybetologia musi wypracować strategię i techniki konfrontacyjne. Oraz dobre artykuły, pomysły i materiały dla naszych propagandystów.
Na początek wydziały tybetologii i eksperci muszą dostarczyć naszej propagandzie mocnych argumentów do prowadzenia walki o opinię publiczną w sprawie Tybetu. Głównym celem naszej propagandy zagranicznej jest przedstawianie prawdziwych informacji o Tybecie, które zamkną usta klice Dalaja i antychińskim siłom zachodnim i pomogą odpierać ich krytykę i oszczercze ataki na naszą politykę w Tybecie – czyli pokrzyżują ich plany podzielenia macierzy. Rozwój badań naukowych i wiedzy o Tybecie jest koniecznym warunkiem i fundamentem naszej propagandy zagranicznej. Na uczonych spoczywa odpowiedzialność za dostarczanie nam niezbitych argumentów naukowych, które poprą naszą robotę propagandową. Nasza propaganda zagraniczna w sprawie Tybetu musi być polityczna, górnolotna i artystyczna. Powinna stać na fundamencie głębokich, systematycznych badań. Jeśli nasze argumenty będą opierać się na wątpliwych badaniach, nasza propaganda zacznie przypominać wysychające jezioro i nigdy nie nabierze skuteczności. Celem propagandy jest przekonanie ludzi, zdobycie ich serc, uzyskanie na nich wpływu. Nasza propaganda zagraniczna musi rozwiać wszelkie wątpliwości na temat sprawy Tybetu, zasiane przez klikę Dalaja i wrogie siły zachodnie. Musi zaszczepić społeczności międzynarodowej prawdę o tak zwanym „problemie Tybetu” oraz pokazać jej sytuację w Tybecie i przekonać ją o słuszności polityki, jaką tu uprawiamy. Prawda jest po naszej stronie. Trzeba nam tylko wyobraźni, by ją ukazać, obnażyć kłamstwa i zdobyć serce publiki.
To właśnie mamy na myśli, mówiąc o potrzebie wyobraźni i naukowego wymiaru naszej propagandy. Klika Dalaja i wrogie siły zachodnie posługują się kłamstwem, by nastrajać opinię publiczną przeciwko Chinom. Przeinaczają fakty. Co więcej, stworzyli kulturę fałszywych argumentów. Jeżeli chcemy, w sprawie Tybetu, oddzielić prawdę od mitu i uprawiać skuteczną propagandę, musimy wypracować argumenty intelektualne w kwestiach takich, jak narodowość, religia, prawa człowieka i kultura. Argumenty te muszą być zrozumiałe i przekonujące dla społeczności międzynarodowej. Co więcej, powinny one opierać się na wnikliwych badaniach, dotyczących przeszłości i teraźniejszości Chin. Musimy nie tylko tłumaczyć historię i dzień dzisiejszy Tybetu, ale też ukazywać dobroczynność naszej polityki, obalając w ten sposób bajki Dalaja i wrogich sił zachodnich. Argumenty te muszą świadczyć niezbicie, iż Tybet stanowi integralną część Chin, że reformy demokratyczne były absolutnie niezbędne, że obecne rozwiązania administracyjne są najlepszym i najskuteczniejszym narzędziem ochrony równości narodowości oraz gwarantem prawa Tybetańczyków do autonomii, i że ateistyczna Komunistyczna Partia Chin zapewnia wolność religii. Jeśli tego dokonamy, nasza propaganda zagraniczna będzie skuteczna, gdyż, jak mówiłem, prawda jest po naszej stronie. To, czy znajdziemy przemawiające do wyobraźni argumenty czy też nie, zależy tylko od pilności naszych tybetologów. W ostatnich latach towarzysze uczeni ciężko pracowali i walnie przyczyniali się do [cementowania] jedności macierzy oraz wszystkich narodowości, do zachowania tybetańskiej kultury i tradycji, do sukcesów naszej propagandy zagranicznej, która walczy o opinię publiczną w sprawie Tybetu.
Mając jednak na względzie powagę sytuacji i zapotrzebowanie naszej propagandy, skuteczność badań tybetologicznych nadal pozostawia wiele do życzenia, gdyż nie dostarczają one materiału do konfrontacji. Nasze badania i ich potencjał są nadal rozproszone. Brakuje nam niezbędnej organizacji i planowania. Prowadzi się wiele badań na temat historii Tybetu – i niemal żadnych, które dotyczyłyby teraźniejszości i przyszłości. Badań jest wiele, ale mało starań o wykorzystanie ich na przyziemnym froncie międzynarodowej konfrontacji. Publikuje się liczne prace po chińsku i tybetańsku, ale niemal nic w językach obcych, co pozwoliłoby na kształtowanie międzynarodowej opinii publicznej. To nadal pozostaje poza naszym zasięgiem. Brakuje nam znanych w świecie tybetańskich intelektualistów. Nie mamy odpowiednich argumentów intelektualnych do prowadzenia walki na arenie międzynarodowej.
Badania tybetologiczne mają zapewne swoją charakterystykę i własne oczekiwania. Nie wszystkie badania tybetologiczne muszą koncentrować się na robocie propagandowej za granicą. Nie powinniśmy też tego oczekiwać. Niemniej jednak część tybetologów mogłaby poświęcić się budowaniu argumentacji intelektualnej, która zaspokoiłaby potrzeby naszej propagandy. Pomogłoby to nie tylko na tym polu, ale nadało impetu nowoczesnym studiom tybetologicznym.
Zastanówmy się, jak nasi uczeni i intelektualiści mają stawić czoło wyzwaniom wymiany międzynarodowej, skoro nasi badacze nie interesują się prawdziwą sprawą Tybetu i międzynarodową debatą na jej temat, skoro nie odpierają kłamstw rozpowszechnianych przez klikę Dalaja i wrogie siły zachodnie, skoro pozwalają siłom zachodnim na malowanie – całymi latami – demonicznego obrazu Tybetu? Jeżeli nie potrafimy przedstawić prawdziwego obrazu zmieniającego się Tybetu, to cóż daje nam prawo do zabierania głosu na ten temat na arenie międzynarodowej?
Musimy spojrzeć na tę kwestię z najważniejszej, politycznej perspektywy. Musimy usilnie promować badania akademickie, które będą dostosowane do potrzeb nowoczesnego rozwoju Tybetu i naszej walki zewnętrznej. Muszą one, oczywiście, wyrastać z fundamentu marksistowskiej wizji narodowości, religii, kultury i praw człowieka. Wypracowując wspomniane argumenty intelektualne, powinniśmy rozwijać własną, szeroką perspektywę, własną wizję i własne materiały na temat Tybetu. Z czasem uzyskamy w ten sposób szeroki wachlarz naukowych argumentów, pozwalających atakować cudze poglądy i bronić naszego stanowiska na arenie międzynarodowej. Trzeba nam potężnych idei i argumentów, wspierających naszą robotę propagandową za granicą.
Zachęcam towarzyszy do dyskusji o tym, czy możemy obrać taki cel naszych przyszłych badań tybetologicznych. Departament Propagandy Zagranicznej Rządu Centralnego udzieli wam każdej pomocy. Nasze wydziały tybetologii i eksperci stali się skuteczną armią naszej propagandy zagranicznej. W gruncie rzeczy już samo pisanie i publikowanie specjalistycznych książek o Tybecie stanowi wkład w naszą robotę propagandową, mającą na celu kształtowanie opinii publicznej za granicą. Musimy ów wkład doceniać, gdyż na Zachodzie wysoko cenią pracę tego rodzaju.
Jak wiemy, ledwie kilka książek wywarło decydujący wpływ na zachodnią percepcję sprawy Tybetu. W ostatnich latach zachodnie media gonią za sensacyjnymi doniesieniami z Tybetu. Jednocześnie na Zachodzie publikuje się coraz więcej książek o Tybecie. Znana, międzynarodowa strona WWW oferuje obecnie ponad dziewięćset takich tytułów. W tym 163 związane z Dalajem. W zeszłym roku Cering Gjaco [sic: Szakja Cering], Tybetańczyk z Anglii, opublikował pracę „Smok w Krainie Śniegów”, która szybko stała się głośna i wzbudziła wielkie zainteresowanie. John Knaus wydał „Sieroty zimnej wojny: Ameryka i walka Tybetu o przetrwanie”, co również wywołało chwilowe zamieszanie. Książki, dotyczące Dalaja, takie jak „Sztuka szczęścia”, „Etyka na nowe tysiąclecie” i „Filozofia polityczna XIV Dalajlamy” były w Stanach Zjednoczonych bestsellerami w 1999 roku. Nie możemy lekceważyć negatywnego wpływu takich publikacji na nasz kraj.
W XX wieku tybetologia znalazła się w centrum zainteresowania. Rośnie zasięg jej zainteresowań, specjaliści i wydziały uniwersyteckie wyrastają jak grzyby po deszczu, Obecnie działa w USA i Europie ponad dziesięć ośrodków studiów tybetańskich. Najbardziej znane uniwersytety powołują wydziały tego typu i prowadzą specjalistyczne programy. Oczywiście, nie wszystkie służą zachodnim interesom politycznym; niektóre zajmują się poważnymi badaniami naukowymi. Ogólnie rzecz biorąc, większość zachodnich wydziałów tybetologii i związanych z Tybetem organizacji ma jednak powiązania z zachodnimi rządami i kliką Dalaja. Nawet jeśli nie są z nimi bezpośrednio powiązane, pozostają pod przemożnym wpływem zachodniej perspektywy i kliki Dalaja. Ich badania są politycznie stronnicze i skażone wieloma błędnymi poglądami. Niektóre służą zachodnim siłom antychińskim i klice Dalaja.
Pod płaszczykiem prowadzenia badań naukowych, bezwstydnie wykoślawiają historię i politykę Rządu Centralnego w Tybecie. Najsłynniejszym z nich jest opłacany przez Dalaja Holender Michael van Walt. Jego opublikowany w 1987 roku „Status Tybetu” przedstawia argumenty prawne, przemawiające za niepodległością Tybetu. To bardzo słynna praca wśród zachodnich badaczy. Nie zwracając uwagi na nasze protesty, klika Dalaja nieodmiennie stara się wprowadzić jej autora, jako doradcę, do delegacji, mających prowadzić rozmowy z Rządem Centralnym.
Jeśli więc będziemy wydawać książki i artykuły, mogące sprostać konfrontacyjnym wyzwaniom, jakie rzuca nam klika Dalaja i wrogie siły zachodnie, staną się one orężem naszej propagandy zagranicznej. Wnikliwa, dobrze napisana książka jest skuteczna jak rakieta balistyczna. Takie prace muszą jednak przedstawiać fakty, które przekonają zagranicznych doradców, jasne i spójne argumenty, czerpać z wiarygodnych źródeł, posiadać przypisy i bibliografie. Krótko mówiąc, muszą trzymać akademicki standard, łącząc naukę z polityką.
W ostatnich latach naszym tybetologom udało się opublikować wiele znaczących prac. Niektóre, po odpowiednim dostosowaniu, nadawałyby się do przełożenia na obce języki i opublikowania za granicą. Stają się bronią dla naszej propagandy. Od tej pory będziemy się tym zajmować w sposób zorganizowany. W ostatnich latach zebraliśmy i skatalogowaliśmy chińskie książki o Tybecie. Przedstawiliśmy światu wszystkie prace tybetologiczne, jakie powstały w Tybetańskim Regionie Autonomicznym i innych okręgach tybetańskich od czasu utworzenia naszego kraju. Spotkało się to z uznaniem cudzoziemców i przyniosło wystarczająco dużo pożytku.
Trzeba nam również dobrze obmyślanych, zorientowanych na popyt programów badawczych i specjalistów, którzy spłodzą bardzo konfrontacyjne prace o wysokim poziomie akademickim. Należy je przekładać i publikować za granicą, by zaspokoić tamtejsze rynki. Wydawnictwa takie staną się punktem odniesienia dla naszej propagandy.
Wydziały tybetologii powinny promować programy wymiany i wnieść swój wkład, wyjaśniając wszelkie nieporozumienia i przekonując do naszych poglądów. Zachodnia publika z definicji nie ufa propagandzie rządowej. Nieco bardziej przekonują ją lokalni eksperci, intelektualiści i uczeni. Dlatego też środowiska tybetologiczne mogą odegrać ogromną rolę w naszej pracy propagandowej za granicą. Wydziały tybetologiczne – jako instytucje niezależne, niemniej celowo i planowo – powinny nawiązywać współpracę z odpowiednimi ośrodkami za granicą i organizować programy wymiany. Na wszystkich frontach zawiązywać przyjaźnie i wyjaśniać nieporozumienia. Trzeba uczyć się, jak cudzoziemcy kształtują opinię publiczną, i propagować politykę naszego rządu oraz rozwój, jakiego dokonano w Tybecie. Trzeba wyjaśniać nieporozumienia i podnosić stopień świadomości o naszym kraju. Należy ciężko pracować i skutecznie zmieniać opinie cudzoziemców na temat Tybetu.
Od tej pory Departament Propagandy Zagranicznej Rządu Centralnego będzie rokrocznie organizować starannie zaplanowane, celowe wizyty naszych tybetologów za granicą w ramach programu wymiany. Będziemy też zapraszać zagranicznych uczonych, którzy są przyjaźni wobec naszego kraju. Nasze wydziały tybetologii powinny utworzyć front jedności tybetologicznej oraz organizować stosowne konferencje we właściwym czasie. Podczas takich spotkań należy nawiązywać znajomości ze specjalistami i intelektualistami, przedstawicielami rządów, ONZ, innych organizacji międzynarodowych oraz innymi wartościowymi cudzoziemcami. W ten sposób stopniowo stworzymy sprzyjający klimat na arenie międzynarodowej.
Dzięki temu będziemy otrzymywać wartościowe informacje. A kiedy przyjdzie czas, będziemy mogli podnieść głos. Z naszych doświadczeń wynika, że zagraniczne wypowiedzi naszych ekspertów i intelektualistów przynoszą pożądane rezultaty. Jeśli uda się nam przekonać grupę zagranicznych ekspertów i intelektualistów do mówienia naszym głosem, osiągniemy lepsze wyniki. Pamiętajmy, że wiele [negatywnych] zagranicznych opinii na nasz temat ukształtowali właśnie antychińscy specjaliści od Tybetu.
Najlepszy sposób na tych ludzi – to dać mówić naszym tybetologom, intelektualistom i profesorom. Cudzoziemcy wolą słuchać specjalistów i uczonych, gdyż wywodzą się oni z kręgów pozarządowych i akademickich.
Realizacja tego zadania wymaga czasu. Siódmy wydział Departamentu Propagandy Zagranicznej Rządu Centralnego przygotuje odpowiedni plan i będzie go stopniowo wdrażać. W międzyczasie instytuty tybetologiczne powinny tworzyć struktury wymiany kulturalnej. Musimy zadbać o kilka grup ciężko pracujących ludzi, którzy, rozumiejąc politykę i strategie rządu, będą znali się na tybetologii i robocie propagandowej oraz władali obcymi językami. Nasza propaganda ich potrzebuje. Wydziały tybetologii i specjaliści, wreszcie, powinni móc udzielać nam dobrych rad, które pomogą naszej propagandzie zjednać zagraniczną opinię publiczną w sprawie Tybetu. Walka o nią będzie długa i skomplikowana. Nie wolno tracić jej z oczu nawet na chwilę. Jeśli chcemy zatriumfować na każdym polu, musimy znać i siebie, i innych. Trzeba nam długofalowej strategii i perfekcji w sztuce walki i konfrontacji. Mamy wielu tybetologów. Niektórzy z nich znają się nieźle na sprawach międzynarodowych, inni specjalizują w zagadnieniach wewnętrznych czy walce propagandowej. Jeżeli będą się rozwijać i regularnie udostępniać swoją wiedzę odpowiednim departamentom, wygramy wojnę o zagraniczną opinię publiczną. Departament Propagandy Zagranicznej Rządu Centralnego musi ściśle realizować wytyczne dziewiątej dorocznej konferencji w sprawie propagandy zewnętrznej, poświęconej Tybetowi, oraz na bieżąco informować przywódców Rządu Centralnego – oraz odpowiednie departamenty – o rezultatach badań i trendach międzynarodowej opinii publicznej, postępach w pracach tybetologicznych, ważnych wydarzeniach i sugestiach dotyczących strategii propagandowej. W ten sposób przekujemy zalecenia w skuteczne działania.
Krótko mówiąc, musimy zrobić wszystko, by przeobrazić wydziały tybetologii i specjalistów od tych zagadnień w zwycięską armię naszej machiny propagandowej. Mówcie szczerze podczas rozpoczynającej się konferencji. Mam nadzieję, że zdołamy wspólnie poprawić naszą propagandę zagraniczną. Chciałbym, żeby moje sugestie i zalecenia stały się punktem wyjścia do waszych dyskusji. Jeżeli czegoś wam tu zabrakło, proszę, krytykujcie otwarcie.
Dziękuję.
Zhao Qizheng jest ministrem Biura Informacji Rady Państwa ChRL.
Home
Aktualności
Raporty
Teksty
Archiwum
Linki
Pomoc
Galeria
NOWA STRONA (od 2014 r.)
-->pl_PL.iso88592
Więcej (od stycznia 2005 roku*):
- Raporty HFPC, 2014-11-01: Pekin zapowiada budowę trzeciej linii kolejowej w TRA
- Raporty HFPC, 2014-10-31: Nepal „nie będzie wydawał dokumentów” tybetańskim uchodźcom
- Raporty HFPC, 2014-10-28: Były dowódca Tybetańskiego Okręgu Wojskowego usunięty z partii
- Raporty HFPC, 2014-10-25: Władze Dzomdy zmuszają do powrotu wszystkich duchownych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co zamierzacie zrobić ze swoją krwią i kośćmi?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Minxin Pei: Hongkong, Tybet, Xinjiang: niespokojne peryferia
- Raporty HFPC, 2014-10-15: Modły w intencji Tulku Tenzina Delka w Lithangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Spacer uprzywilejowanych w „słonecznym mieście”
- Raporty HFPC, 2014-10-10: „Podniesienie rangi” Ludowej Policji Zbrojnej w Tybecie
- Raporty HFPC, 2014-10-08: Odwetowa kampania w Driru
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Prefektura Ngari Tybetańskiego Regionu Autonomicznego: Zasady wymiany liderów dwóch komitetów w wioskach
- Raporty HFPC, 2014-10-03: „Nieformalne rozmowy” o pielgrzymce Dalajlamy do Chin
- Raporty HFPC, 2014-09-28: Wymuszone „świętowanie” w Driru
- Raporty HFPC, 2014-09-24: Ilham Tohti skazany na dożywocie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Larung Gar nie jest Szambalą
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Mówi Ilham Tohti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Buddyzm tybetański w wydaniu partii
- Raporty HFPC, 2014-09-05: Dodatkowe posterunki policyjne na szosie w Driru
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Restauracyjny rewkult w Lhasie
- Raporty HFPC, 2014-08-28: Władze wymuszają klakę dla „fałszywego Panczena” w Namlingu
- Raporty HFPC, 2014-08-26: Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa podczas buddyjskiego święta w Lhasie
- Raporty HFPC, 2014-08-22: Oficjalne potwierdzenie śmiertelnych ofiar tłumienia protestów w Lhasie w 2008 roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wolność jest bezcenna
- Raporty HFPC, 2014-08-17: „Lhaski Konsensus”
- Raporty HFPC, 2014-08-12: Powrót uwięzionego opata do klasztoru Rongpo w Nagczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego Tybetańczycy niszczą swoją broń
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Polityka partii wobec religii w Tybecie
- Raporty HFPC, 2014-07-30: Władze Driru ogłaszają własny kodeks
- Raporty HFPC, 2014-07-29: Kampania antykorupcyjna w Tybecie
- Raporty HFPC, 2014-07-23: Ukończenie drugiej linii kolejowej w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Popołudnie z żoną i synkiem Ilhama
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Słowo o chińskich przeżyciach w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Znowu w areszcie domowym
- Raporty HFPC, 2014-07-08: Potajemne obchody urodzin Dalajlamy w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nowe zarzuty pół roku po aresztowaniu Khenpo Karmy Cełanga
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Transgraniczne aresztowanie Khenpo Karmy Cełanga z Nangczenu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego Tybetańczycy dokonują samospaleń
- Raporty HFPC, 2014-06-21: Komisariaty w klasztorach Kanlho
- Raporty HFPC, 2014-06-15: Zamknięcie okręgu Pasze, restrykcje przed „Kalaczakrą” w Indiach
- Raporty HFPC, 2014-06-13: Nadzwyczajne środki kontroli Ujgurów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2014-06-11: Specjalne środki bezpieczeństwa z powodu ceremonii buddyjskiej w Coe
- Raporty HFPC, 2014-06-05: Władze w Darcedo aplikują duchownym „pięć radości”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Tan Zuoren: Piękno ostateczne
- Raporty HFPC, 2014-06-01: Przymusowe „ćwiczenia antyseparatystyczne” w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Kji: O skutkach tak zwanych dziesięciu nowych cnót
- Raporty HFPC, 2014-05-22: Kampania wymuszania „lojalności” w Pemie
- Raporty HFPC, 2014-05-17: Władze wymuszają zmianę zarządu klasztoru Zilkar w Tridu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybetański hymn w Chinach
- Teksty. Z perspektywy świata: Jewher Ilham: O tacie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Po co wpychają się do domów i świątyń z „portretami przywódców”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego Ngaba płonie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Cmentarz męczenników” na lhaskim przedmieściu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Słoń i mysz
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Niewzruszony opór
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Moje zachodnie Chiny, wasz Turkiestan Wschodni
- Raporty TIN, 1999-02-25: Marcowe rocznice: „Walka krwi i ognia” (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Rząd ludowy okręgu Dzoge: Doraźne metody zwalczania samospaleń
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zagraniczni dziennikarze w Tybecie w latach pięćdziesiątych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Z okazji setnego posiedzenia Grupy Tybetańskiej w PE
- Raporty HFPC, 2014-02-16: Kary zbiorowe za samospalenia w Dzoge
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Gao Yu: Sprawa Ilhama Tohti – najnowszy w litanii błędów
- Raporty HFPC, 2014-01-29: Pekin kończy program osiedlania koczowników w TRA
- Raporty HFPC, 2014-01-28: Sympatyzujący z Tybetańczykami „adwokat praw” skazany w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rewizjonistyczna historia „byłego yamenu”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Właśnie zabrali Ilhama Tohti
- Raporty HFPC, 2014-01-14: Sądy TRA zapowiadają „rozprawę z podziemiem religijnym”
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - glosariusz (pdf)
- Raporty HFPC, 2014-01-01: Tybet w 2013 roku. Chronologia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Koniec dziwnych dziejów Tromsikhangu
- Raporty HFPC, 2013-11-19: Hiszpańskie nakazy aresztowania pięciu chińskich przywódców
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Uciszona w areszcie domowym
- Raporty HFPC, 2013-11-10: Lokalni aparatczycy sabotują inspekcję w Zato
- Raporty HFPC, 2013-11-09: Wioski w Kardze i Juszu odmawiają wywieszania chińskich flag
- Raporty HFPC, 2013-11-06: „Zakazany” hymn Tybetu na oficjalnej stronie chińskiej telewizji
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zmiana chińskiej polityki w Tybecie?
- Raporty HFPC, 2013-11-01: Nadzwyczajne środki kontroli pojazdów w Kardze po ataku w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zostawcie w spokoju kopalnie albo zamkniemy klasztory
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Słowo na rocznicę Chińskiej Republiki Ludowej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Grzebanie w telefonach
- Raporty HFPC, 2013-09-21: Władze odwołują konferencję o „postępowym intelektualiście” w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Teraźniejszość Tybetu przyszłością Hongkongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kosztowna armia stróżów „stabilizacji”
- Raporty HFPC, 2013-07-31: Zatrzymanie i deportacja z TRA za zdjęcia Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa bunkrów
- Raporty HFPC, 2013-07-27: Oficjalna inauguracja okręgu Conji w prefekturze Nagczu
- Raporty HFPC, 2013-07-25: Władze chińskie przerywają wielką ceremonię religijną w Gepasumdo
- Raporty HFPC, 2013-07-23: Nowa kampania zwalczania zdjęć Dalajlamy w Qinghai
- Raporty HFPC, 2013-07-22: Obchody „autonomii” Kanlho bez Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2013-07-20: Przeniesienie tybetańskiego sekretarza partii z Dzoge w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-07-18: Pekin „ślubuje rozprawę z nielegalnymi publikacjami” w Tybecie
- Raporty HFPC, 2013-07-10: Aparatczyk odpowiedzialny za dialog wzywa do „bezwzględnej walki z kliką Dalaja”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Komitet ds. Narodowości i Religii prowincji Qinghai: Komunikat w sprawie polityki wobec Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2013-06-29: Pekin zaprzecza „zmianie polityki” wobec Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2013-06-28: Władze zezwalają na portret Dalajlamy w lhaskim Gandenie
- Raporty HFPC, 2013-06-27: „Eksperymentalne” złagodzenie restrykcji religijnych w dwóch prowincjach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Na kolanie „Dziennikowi Ludowemu” o sytuacji w Lhasie
- Inne raporty, 2013-06-25: Bezprecedensowa skala „reedukacji” w Czamdo
- Raporty HFPC, 2013-06-22: Półmetek kampanii „wzmacniania fundamentów, wspierania mas”
- Raporty HFPC, 2013-06-21: Oser i Wang Lixiong w areszcie domowym
- Raporty HFPC, 2013-06-20: Chiny rejestrują wszystkich użytkowników telefonów i internetu w TRA
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Murong Xuecun: Gówniana wolność
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego „muszą dążyć” do „odrodzenia Dalajlamy jedynie w kraju”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Garce Dzigme: Mój serdeczny apel do rządu Chin
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tajemnica „Tajemniczego Tybetu”
- Raporty HFPC, 2013-05-23: Zatrzymanie „szpiega i truciciela” w Dharamsali, w Indiach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zmiana mundurów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa na krawędzi zagłady – ratunku!
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Huang Hongxiang: Wszyscy grzeszymy przeciw Tybetowi
- Raporty HFPC, 2013-05-10: Kolejna „modernizacja” starej części Lhasy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Z Lhasy na odchodne
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zakaźnie chora i izolowana
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Przyszłość Chin
- Raporty HFPC, 2013-04-23: Władze zawracają mnichów spieszących z pomocą dla ofiar trzęsienia ziemi w Sichuanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Odmowa współpracy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pokłon czcigodnym
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rugowanie tybetańskiego ze szkół w imię „stabilizacji”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co zaszkodziło Szidelingowi
- Inne raporty, 2013-03-31: „Trzynaście zakazanych czynności” w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-03-28: Niszczenie anten satelitarnych w Sangczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Historia Retinga Rinpoczego w krzywym zwierciadle
- Raporty HFPC, 2013-03-23: Rozbudowa orwellowskiego systemu inwigilacji w TRA
- Raporty HFPC, 2013-03-21: Chińska policja chce „międzynarodowej współpracy” w związku z samospaleniem nastolatków w Dzoge
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Na dziesiątego marca: trwajmy w naszej kulturze
- Raporty HFPC, 2013-03-08: Władze chińskie oskarżają klasztor Kirti o organizowanie samospaleń
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Nakcang Nulo: W odpowiedzi
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Xu Zhiyong: Zniknięcie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XIII Dalajlama Thupten Gjaco: Proklamacja
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rozmowy w rozległej przestrzeni pomiędzy „należy” a „nie wolno”
- Raporty HFPC, 2013-02-08: Trzynaście lat więzienia za podżeganie do samospalenia, którego nie było, w Malho
- Raporty HFPC, 2013-02-08: Cztery lata więzienia za składanie kondolencji w Malho
- Raporty HFPC, 2013-02-07: Zapowiedź kolejnych procesów po samospaleniach w Kanlho
- Raporty HFPC, 2013-02-07: Władze chińskie informują o siedemdziesięciu zatrzymaniach w związku z samospaleniami w Qinghai
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: To co, chcecie tę pracę?
- Raporty HFPC, 2013-01-30: Doniesienia o uprowadzeniu przełożonych „trzech siedzib” w Lhasie
- Raporty HFPC, 2013-01-29: Zmiana na stanowisku szefa rządu TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Jumco: List do Jego Świątobliwości Panczenlamy
- Inne raporty, 2013-01-27: Paszportowe szykany w Tybetańskim Regionie Autonomicznym
- Raporty HFPC, 2013-01-26: Conji, nowy okręg w prefekturze Nagczu TRA
- Raporty HFPC, 2013-01-25: Xinhua informuje o aresztowaniu za podżeganie do samospalenia w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-01-16: Xinhua informuje o siedmiu zatrzymaniach za podżeganie do samospalenia w Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Zamiast samospalenia
- Raporty HFPC, 2013-01-11: Niszczenie anten satelitarnych w Malho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nie boję się żyć
- Raporty HFPC, 2013-01-08: Chińskie media ogłaszają koniec samospaleń w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dlaczego Tybetańczycy idą w ogień?
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - glosariusz (pdf)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (1)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (2)
- Raporty HFPC, 2012-12-27: Władze w Malho ogłaszają „zaostrzenie kontroli”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Światło wolności w ziemi nadziei
- Teksty. Z perspektywy świata: A. E. Clark: Fakowy palec Mo Yana
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Hu Xijin i obywatele sieci: Życie ponad polityką (samospaleń w Tybecie)
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Xu Zhiyong: Tybet płonie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lamowie Rebgongu: Apel o przerwanie samospaleń
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Za zwolnienie Ngabo Dzigmego odpowiada RFA, nie diaspora
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Departamenty pracy partii i administracji prefektury Huangnan: Zarządzenie [w związku z falą samospaleń w Rebgongu]
- Raporty HFPC, 2012-11-23: Władze prefektury Malho żądają surowego karania za samospalenia
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Przede wszystkim ludzie
- Raporty HFPC, 2012-11-15: Pokoleniowa zmiana warty na szczytach KPCh
- Raporty HFPC, 2012-11-13: Tybetański urzędnik krytykuje politykę władz w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Demokratyczny charakter biurokracji
- Inne raporty, 2012-11-09: „Zjazdowy” zakaz zgromadzeń, blokada internetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: W pociągu do Lhasy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Niechciani przez partię
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Istota systemu partyjnych nominacji
- Raporty HFPC, 2012-11-03: Przedzjazdowa blokada Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Sekwencja bliźniaczych n
- Raporty HFPC, 2012-10-26: Dożywocie dla policjanta z Lhasy za stosowanie tortur
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Biuro Bezpieczeństwa Publicznego Prefektury Gannan: Obwieszczenie [w związku z falą samospaleń]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Mechanizacja partyjnej władzy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Biuro kierownictwa rynku kultury w Rebgongu: Powiadomienie [o zwalczaniu pornografii i nielegalnej działalności]
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Murong Xuecun: Ilustrowana historia wzrostu potęgi Chin
- Inne raporty, 2012-09-30: Samospalenie w Zato mimo apeli diaspory
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Propagandowy obraz samospaleń
- Inne raporty, 2012-09-21: Policja tuszuje przypadkowe zastrzelenie mnicha
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Segregacja rasowa w Lhasie
- Raporty HFPC, 2012-09-12: Biuro dla „zamorskich” Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Duszenie wrażego głosu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O gaśnicach i apartheidzie
- Raporty HFPC, 2012-08-29: Zatrzymanie szóstego mnicha z Codunu w Barkhamie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Chińska telewizja tłumaczy samospalenia (tylko komu?)
- Raporty HFPC, 2012-08-24: „Mocne uderzenie”, benzyna na dowód w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Saga Dała w płomieniach
- Raporty HFPC, 2012-08-11: Olimpijski debiut i brązowy medal Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Guo Yuhua: Nikt nie jest bezpieczny
- Raporty HFPC, 2012-07-13: Przetasowanie w lhaskim komitecie partii
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O tym jak chrześcijanin sprawę w Lhasie wygrał; dogrywka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O tym jak chrześcijanin sprawę w Lhasie wygrał
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kłamanie wymaga odwagi
- Raporty HFPC, 2012-06-18: Zapowiedź czystki w strukturach partii w Czamdo
- Inne raporty, 2012-06-08: Straż graniczna nie wpuszcza powracających pielgrzymów do Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Kiedy wzburzy się ocean, ropuchy nie znajdą schronienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Przeobrażanie języka protestu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wei Jingsheng: Nie wierzcie w ich obietnice
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kult portretu
- Inne raporty, 2012-04-26: Kampania podpisywania lojalek w Lithangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Punktem wyjścia jest autonomia wioski
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Biuro Bezpieczeństwa Publicznego prefektury Kanlho: Obwieszczenie [w związku z zagrożeniami dla stabilizacji społecznej]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co robić?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Samospalenia muszą się skończyć!
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Tybet potrzebuje taktyki
- Raporty HFPC, 2012-03-16: „Pięć zadań”, „dziewięć obowiązkowych”, „sześć celów” i „długoterminowe zarządzanie”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ogień na górze
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków, 2012-03-12: Wang Lixiong: Petycja o samokrytykę i zmianę polityki wobec narodowości
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser, Agja Rinpocze, Gade Cering: Apel o przerwanie samospaleń – strzeżcie swego życia w obliczu prześladowań
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2012-03-08: ***: Do niektórych urzędników i przywódców
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Luo Feng: List otwarty [w sprawie sekretarza KPCh w Ngabie]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Losarowe taszi delek
- Inne raporty, 2012-03-02: Dege: „strzelać, żeby zabić”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wygląda to tak
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Gonpo Namgjal z Njarongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Nie lepszy jeden Losar?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Oświadczenie [w sprawie samospaleń i pacyfikacji protestów]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Używany Geda Tulku
- Raporty HFPC, 2012-01-27: Powołanie Zespołu Polsko-Tybetańskiego w Sejmie RP
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Czy można zrobić coś poza samospaleniem?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dlaczego kalon tipa zapomniał odczytać jedno imię?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rzeźnia w Manikengo
- Raporty HFPC, 2012-01-09: „Klątwa Dalajlamy”
- Raporty HFPC, 2012-01-08: Xinhua potwierdza samospalenie „złodziei” i jeden zgon w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Chen Minghian: Razem i osobno: moje życie z Liu Xianbinem
- Raporty HFPC, 2012-01-01: Tybet w 2011 roku. Chronologia
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - glosariusz (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa, Lhasa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybetańczycy płoną za wiarę i wolność
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Migawki z Serszulu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Murong Xuecun: Potwór bez łańcucha
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Oświadczenie [w sprawie fali samospaleń w Tybecie]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nędza w Mato
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Fala samospaleń w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ai Weiwei: Miasto Pekin
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Taki pomnik
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Śmierć i odrodzenie Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Oświadczenie w sprawie kolejnego odrodzenia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bohater narodowy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: I kto tu jest „orientalistą”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rewolucja Xinhai i Tybet
- Raporty HFPC, 2011-08-26: Mnisi z Ngaby oskarżeni o zabójstwo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lobsang Senge: Mit socjalistycznego raju
- Raporty HFPC, 2011-08-25: Nowy sekretarz partii TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kto zrównał z ziemią Ganden
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Będą nad nami latać
- Inne raporty, 2011-08-01: Bojkot „chińskiego” Panczenlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Wielkie obchody sześćdziesiątej rocznicy”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Buddowie w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pema Rinczen, pisarz, skatowany
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kanjag Cering: To nie moja rocznica
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Szerab Oser: Klepsydra Gaden Podrangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Łzy matki Karmy Samdupa
- Raporty HFPC, 2011-05-30: Koniec epoki politycznych rządów Dalajlamów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co nam po „komfortowych domach”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Oświadczenie [w sprawie medialnych „kontrowersji”]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Film na przemiał
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Penpa Taszi: Top 10: Tybetańskie przekręty
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pamięci Phuncoga, który się podpalił
- Raporty HFPC, 2011-04-20: Nadzwyczajna sesja edukacji patriotycznej, „zniknięcia” w Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Kirti – apel o zachowanie spokoju
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kirti Rinpocze: Listy do rodaków i chińskich władz
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Odgrzewany „Niewolnik” mózgu nie upierze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Mogę wybrać 110?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pamiętam, więc jesteśmy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Komunikat dla 14. Tybetańskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2011-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Trzem prowincjom, noworocznie najlepszego
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Kalon tipa i problem Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Jason Ng: Jakie piękne, zakazane słowo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa miastem „najszczęśliwszych” ludzi
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yu Hua: Chiny w dziesięciu pojęciach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Zagadkowa „sprawa Karmapy”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Spotkanie z Dalajlamą nie jest zbrodnią
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Wideokonferencja z chińskimi intelektualistami
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Jak bez paszportu spotkałam Jego Świątobliwość Dalajlamę
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Teng Biao: Dziura, w której cię pogrzebiemy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: I niech te lampki nie przestają płonąć
- Raporty HFPC, 2011-01-01: Tybet w 2010 roku. Chronologia
- Co nowego: Tybet - glosariusz (pdf)
- Co nowego: Tybet - bibliografia (pdf)
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Czy można przypudrować miasto?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Liu Xiaobo – „Hanowie nie mają wolności, Tybetańczycy autonomii”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Nobel Liu Xiaobo
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liu Xiaobo: Nowe oblicze dyktatury w Chinach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Pokojowa Nagroda Nobla dla Liu Xiaobo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Palące słońce Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bi Yantao: Kto rozwiąże „problem Tybetu”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zdumiewający przypadek Dordże Tasziego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Gdzie zrobią nam następne Drugczu?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ostry nóż prawa
- Inne raporty, 2010-08-18: Władze chińskie konfiskują zdjęcia Karmapy
- Raporty HFPC, 2010-08-14: Dożywocie za datek dla Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2010-08-13: Dożywocie dla najbogatszego Tybetańczyka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: A gdyby tak własnego języka bronili Tybetańczycy?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yu Luning: Pracowałem w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Chen Youxi: Tortury w Chinach: prawda czy fałsz?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Drugi czat z chińskimi obywatelami sieci
- Raporty HFPC, 2010-07-21: Nowa „mała grupa robocza”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nasze pierwsze spotkanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Dzięki wam nie stanę się Yangiem Jia
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ran Yunfei: Patologiczna stabilizacja
- Inne raporty, 2010-06-01: Nowy system inwigilacji w lhaskich hotelach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Czat z chińskimi obywatelami sieci
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Oni są dla nas wszystkim
- Raporty HFPC, 2010-05-19: Nowe przepisy dla lhaskich drukarni
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Nóż, co zabija dzieci
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Prawda spod gruzów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Nie róbcie z tragedii spektaklu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Kto naprawdę strzeże Lhasy?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Po polskiej tragedii pod Smoleńskiem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Intelektualiści z Silingu: List otwarty do ofiar trzęsienia ziemi w Juszu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Xujun Eberlein: Datki po trzęsieniu w Yushu: szczodrość czy tyrania?
- Inne raporty, 2010-04-21: Mnisi mają opuścić teren katastrofy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Zwołajcie konferencję prasową po Juszu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Ofiary z Juszu: List do prezydenta Hu i premiera Wena
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Szczęście pod lufą
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: List z dziesiątego marca
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Lhasa w lutym
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Jestem Tybetańczykiem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Co to jest szczęście?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2010-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhang Lifan: Na golasa w sieci
- Raporty HFPC, 2010-03-03: Nowa kampania „mocnego uderzenia” w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Jestem Tybetanką
- Raporty CAT, 2010-02-19: Nota w sprawie autonomii narodu tybetańskiego
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Po apelacji Liu Xiaobo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: O czym tu rozmawiać?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Mamy własne symbole, kulturę i historię
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Idzie tylko na gorsze
- Raporty CAT, 2010-02-02: Komunikat Specjalnego Wysłannika Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Raporty CAT, 2010-01-25: Wysłannicy Dalajlamy wyjeżdżają do Chin
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Podżeganie do działalności wywrotowej”?
- Raporty HFPC, 2010-01-15: Nowy gubernator TRA i przewodniczący ZPL
- Raporty HFPC, 2010-01-12: Zapowiedź zmian we władzach TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Klepsydra Ngabo Ngałanga Dzigme
- Raporty HFPC, 2010-01-01: Tybet w 2009 roku. Chronologia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Pewne fundamentalne”, co nie przechodzą przez gardło
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lodi Gjalcen Gjari: Oświadczenie w sprawie kontynuowania procesu dialogu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zmiany w polityce wobec mniejszości
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Pytanie do prezydenta Obamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: List do prezydenta Obamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Tryb selekcji urzędników państwowych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Totem „narodowej jedności”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Dahao: Niepodległość Xinjiangu
- Inne raporty, 2009-10-21: Aresztowanie mongolskiego dysydenta
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybet potrzebuje pomocy świata
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Kurbandziang Saimati: Wasza nacja nie korzysta z internetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nadchodzi „święto narodowe”
- Inne raporty, 2009-09-29: „Rocznicowe” restrykcje w Tybecie
- Raporty HFPC, 2009-09-22: Pekin ponownie zamyka Tybet dla cudzoziemców
- Raporty HFPC, 2009-09-11: Kampania „mocnego uderzenia” w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Przewidywalna „nieoczekiwana reklama”
- Raporty HFPC, 2009-08-25: Rewizja polityki wobec mniejszości narodowych?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhang Wen: Adwokat ma być posłuszny tylko prawu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liao Yiwu: Dziewiętnaście dni
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Inauguracja konferencji tybetańsko-chińskiej
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dalajlama gotów założyć rodzinę z nieproszonymi gośćmi
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Niespecjalna polityka karna
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Teng Biao: Rozprawa z prawem
- Raporty HFPC, 2009-07-24: Chińscy urzędnicy rozdają zdjęcia Dalajlamy – bezprecedensowa kampania w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: W obronie Ilhama Tohti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Sądowe sztuczki hańbą chińskiego wymiaru sprawiedliwości
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dwadzieścia trzy rodzaje nielegalnej działalności religijnej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Stęsknionym lato przypłynie świątecznymi łodziami
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Li Puman: Fanfou, Fanfou, czy cię jeszcze zobaczę?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Polityka specjalna?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Oświadczenie w sprawie kryzysu w Turkiestanie Wschodnim
- Teksty. Z perspektywy świata: Rebija Kadeer: Prawdziwa historia ujgurskich protestów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Gdzie są tybetańscy prawnicy?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zwierciadło czwartego czerwca
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Anonimowi Obywatele Sieci: Deklaracja wojny
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: W dwudziestą rocznicę ruchu z Tiananmen
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ai Weiwei: Zapomnijmy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: W imię praw człowieka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszibod: Odwaga i mądrość
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liao Yiwu: W hołdzie ofiarom
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Narzucanie wizji cepem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Coś nie tak ze słowem „lama”?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Tybetańscy uczniowie i ja
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Li Datong: Chiński Tybet – pytanie bez odpowiedzi
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Droga do niepodległego Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bojkot na polach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Podziękowania dla Indii
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ryk śnieżnego lwa w roku myszy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: „Dzień wyzwolenia niewolników” parawanem represji w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Njal Meczak: Noworoczna edukacja patriotyczna
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Tybet i Chiny: Przeszłość w teraźniejszości
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Sun Liping: Największe zagrożenie dla Chin
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2009-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Rangzen: Nie gnijcie w Pekinie
- Raporty HFPC, 2009-03-04: Bezprecedensowe „środki bezpieczeństwa” w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gangni: Prawdziwi separatyści
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wyszłam na ulice, bo chcę wolności
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Noworoczne posłanie do Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Kardzeła: Trzeba walczyć z separatyzmem
- Raporty HFPC, 2009-02-19: Zmiany w statucie Stowarzyszenia Buddyjskiego w Tybecie
- Raporty HFPC, 2009-02-13: Tybet ponownie zamknięty dla cudzoziemców
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Komu trzeba święta „miliona wyzwolonych niewolników”?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Noworoczne posłanie do Chińczyków
- Raporty TCHRD, 2009-01-24: Zimowa kampania „mocnego uderzenia” w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lamlak: Nowinki z klasztoru Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pamięć głośniejsza od strzałów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Obama: Przemówienie inauguracyjne dla Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2009-01-21: Nowy Rok, nowe święto
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zapalmy lampki za zabitych
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Przeraża mnie ta ich pomoc”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: Kto włamał się do komputera Bi?
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Tybet w 2008 roku
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Chronologia 2008
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Broń sprzedam”, serio
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Właściciel i jego pies
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Oświadczenie w sprawie Karty '08
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Wystąpienie w Parlamencie Europejskim
- Raporty CAT, 2008-11-27: Memorandum w sprawie autonomii narodu tybetańskiego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tubo – Tybet – w Gjanaku – Chinach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Różne wizje tego, co przed nami
- Raporty CAT: Centralna Administracja Tybetańska: Memorandum w sprawie autonomii narodu tybetańskiego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Odrzućcie złudzenia i gotujcie się do walki”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Posłanie do Tybetańczyków w Tybecie i poza jego granicami
- Inne raporty, 2008-11-06: Nowe środki bezpieczeństwa w Lhasie
- Raporty CAT, 2008-11-06: Komunikat Specjalnego Wysłannika Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gendun: Apel do prezydenta Hu Jintao
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Następny pożar w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: O przyszłości Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Gaoyuan: Kłamliwa gra Dalaja nie zda się na nic
- Raporty ICT, 2008-09-17: Chińscy imigranci katalizatorem protestów w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ai Weiwei: Szczęścia podrobić się nie da
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Taszibod: Tybetański dziennik olimpijski
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Posłanie z okazji igrzysk olimpijskich w Pekinie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Rząd Ludowy TPA Ganzi: Nowe przepisy dotyczące klasztorów i duchownych uczestniczących w protestach w TPA Ganzi
- Raporty CAT, 2008-07-18: Problem Tybetu jest kwestią losu sześciu milionów Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Osoba odpowiedzialna z Centralnego Departamentu Pracy Frontu Jedności: Kontakt z wysłannikami Dalaja
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: WL: Podświadomy kompleks dyskryminacji
- Raporty CAT, 2008-07-05: Komunikat Specjalnego Wysłannika Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Topgjal: Czego chcą Tybetańczycy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dziennik tybetańskich protestów (2)
- Raporty HFPC, 2008-06-19: Aresztowanie liderów społeczności tybetańskiej w Nepalu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Xianchang: Trzęsienie ziemi i problem Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhang Qi: Czy trzęsienie ziemi zmieni Chiny?
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Li Datong: Klęska miękkiej siły
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhang Boshu: Rozwiązanie problemu Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wu Jiaxiang: Nie rozgrywajcie politycznie igrzysk
- Teksty. Z perspektywy świata: Claude Arpi: Tylko Dalajlama może zjednoczyć Chiny
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Chang Ping: Tchórzostwo i niekompetencja
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yang Jianli: Oblicza chińskiego nacjonalizmu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Przepaść między Tybetem a diasporą
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków, 2008-05-05: ***: Słów kilka o igrzyskach
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Lingxi Kong: Spotkanie z Dalajlamą
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Apel do duchowych braci i sióstr w Chinach
- Raporty HFPC, 2008-04-25: Chiny zapowiadają rozmowy z wysłannikami Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy świata: Anne Grant: Panda z karabinem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dziennik tybetańskich protestów
- Inne raporty, 2008-04-24: Przygotowania do sztafety olimpijskiej w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Przyjaciele, czego od nas chcecie?
- Teksty. Z perspektywy świata: Andrew Fisher: Beton nie służy nikomu
- Raporty HFPC, 2008-04-10: Kampania „reedukacji patriotycznej”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Dong Guangfu: Święty olimpijski ogień, ateizm i Tybet
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bai Jian: Człowiek ze zniczem
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Do wszystkich Tybetańczyków
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lodi Gjalcen Gjari: Punkt zwrotny w historii Tybetu
- Teksty. Z perspektywy świata: Rebija Kadeer: Obeznana z ciężką ręką Chin
- Raporty HFPC, 2008-04-04: Dwudziesty szósty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-04-03: Dwudziesty piąty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-04-02: Dwudziesty czwarty dzień protestów w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków, 2008-04-02: ***: Przeproście Tybetańczyków za swoje słowa
- Raporty HFPC, 2008-04-01: Dwudziesty trzeci dzień protestów w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Lian Yue: Tybet: Teoria informacji
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Samotny Han: Gwałt najlepszym sposobem przywrócenia harmonii w rodzinie
- Raporty HFPC, 2008-03-31: Dwudziesty drugi dzień tybetańskich protestów
- Raporty HFPC, 2008-03-30: Dwudziesty pierwszy dzień tybetańskich protestów
- Raporty HFPC, 2008-03-29: Dwudziesty dzień protestów w Tybecie
- Raporty ICT, 2008-03-28: Protest mnichów a chińska ofensywa propagandowa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Apel do Chińczyków
- Raporty HFPC, 2008-03-28: Dziewiętnasty dzień protestów w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Płacz Tybetu
- Raporty HFPC, 2008-03-27: Protesty w Tybecie – dzień osiemnasty
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Traktujcie „harmonię” poważnie – rozmawiajcie z Dalajlamą
- Inne raporty, 2008-03-26: Chińscy intelektualiści wołają o dialog z Dalajlamą
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Protesty w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Agencja Xinhua: Rozruchy w Tybecie – pytania i odpowiedzi
- Raporty HFPC, 2008-03-26: Siedemnasty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-03-25: Szesnasty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-03-24: Piętnasty dzień protestów w Tybecie
- Raporty ICT, 2008-03-23: Tybet w kleszczach
- Raporty HFPC, 2008-03-23: Protesty w Tybecie – dzień czternasty
- Raporty HFPC, 2008-03-22: Trzynasty dzień tybetańskich protestów
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Grupa chińskich intelektualistów: Dwanaście sugestii w sprawie rozwiązania sytuacji w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-03-21: Protesty w Tybecie – dzień dwunasty
- Raporty HFPC, 2008-03-20: Protesty w Tybecie – dzień jedenasty
- Teksty. Polska, 2008-03-20: Komitet Helsiński w Polsce: Stanowisko
- Raporty HFPC, 2008-03-19: Dziesiąty dzień protestów w Tybecie
- Inne raporty, 2008-03-19: Kolejne protesty, kolejni zabici, kolejne aresztowania
- Inne raporty, 2008-03-18: Setki aresztowań w Lhasie
- Raporty HFPC, 2008-03-18: Dziewiąty dzień protestów w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-03-17: Ósmy dzień protestów w Tybecie
- Teksty. Polska, 2008-03-17: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP: Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej Sun Rongmin poproszony o przedstawienie wyjaśnień odnośnie sytuacji w Tybecie
- Raporty HFPC, 2008-03-15: Szósty dzień protestów, reakcja chińskich władz
- Raporty CAT, 2008-03-14: Chiny tłumią protesty przy pomocy czołgów
- Raporty ICT, 2008-03-11: Bezprecedensowy „udział” Chińczyków w tybetańskich protestach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2008-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2008-02-08: Rejestracja Parlamentarnego Zespołu ds. Tybetu
- Inne raporty, 2008-01-26: Kampania przedolimpijskich represji w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhuang Liwei: Proszę, chrońcie świętą tybetańską ziemię
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bodała: Jak rozwiązać problem Tybetu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Refleksje tybetańskie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bodała: Zburzcie ten mur
- Raporty HFPC, 2008-01-01: Tybet w 2007 roku
- Raporty HFPC, 2008-01-01: Chronologia 2007
- Raporty ICT, 2007-11-28: Reakcja Chin na słowa Dalajlamy ujawnia sens nowych przepisów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Bapa Phuncog Łangjal: List do Przewodniczącego Hu Jintao
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-10-18: Dalajlama: Złoty Medal Kongresu
- Raporty TCHRD, 2007-10-16: Lhaskie przygotowania do ceremonii w Kongresie USA
- Inne raporty, 2007-10-10: Chiny zaostrzają politykę w Tybecie
- Inne raporty, 2007-09-06: Czystka tybetańskich urzędników w Lithangu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Państwowa Administracja Spraw Religijnych: Zarządzenie nr 5
- Raporty ICT, 2007-08-15: Nowe przepisy dla inkarnowanych lamów – więcej kontroli państwa
- Raporty HFPC, 2007-08-10: Czystka tybetańskich urzędników w TRA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-07-10: Oser: A gdyby tak choć raz szczerze, towarzyszu Dziampa?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-07-06: Oser: Dzieci Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bez żelaznej miski ryżu i równych szans
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dlaczego koczownicy chorują?
- Raporty TCHRD, 2007-06-05: Zniszczenie wielkiego posągu Guru Rinpocze w Samje
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: XI Stały Komitet Rządu Ludowego Tybetańskiego Regionu Autonomicznego: Przepisy dotyczące kwestii religijnych w TRA
- Raporty HFPC, 2007-05-16: Ograniczenie swobody podróżowania do i po TRA
- Raporty HFPC, 2007-04-19: „Grupa przewodnia” KPCh do spraw Tybetu
- Raporty HFPC, 2007-03-16: Apel Zespołu Polsko-Tybetańskiego Sejmu RP
- Raporty HFPC, 2007-03-15: Zakaz praktyk religijnych w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2007-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Łzy Nimy Ceringa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namlo Jak: Polityka Pekinu wobec tybetańskiej diaspory
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Lodi Gjalcen Gjari: W poszukiwaniu jedności w równości
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namlo Jak: Świat patrzy na tybetańską kolej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Wejście żelaznego smoka
- Raporty HFPC, 2007-01-01: Tybet w 2006 roku
- Raporty HFPC, 2007-01-01: Chronologia 2006
- Co nowego: Tybet - Glosariusz
- Inne raporty, 2006-11-07: Coraz mniej Tybetańczyków we władzach Lhasy
- Inne raporty, 2006-08-01: Zamknięcie blogów tybetańskiej pisarki
- Raporty ICT, 2006-07-12: Nadzwyczajne środki „bezpieczeństwa kolejowego”
- Raporty HFPC, 2006-07-06: Otwarcie granicy w Sikkimie
- Raporty HFPC, 2006-06-13: Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych TRA atakuje Dalajlamę
- Raporty HFPC, 2006-05-29: Nowy - stary - sekretarz partii Tybetańskiego Regionu Autonomicznego
- Raporty HFPC, 2006-05-24: Zespół Polsko-Tybetański w Sejmie RP
- Raporty TCHRD, 2006-05-17: Nowe kampania polityczna w Tybecie
- Inne raporty, 2006-04-29: Władze chińskie każą nosić futra
- Raporty ICT, 2006-04-25: 17. urodziny Panczenlamy – zaostrzenie kontroli nad religią
- Raporty ICT, 2006-04-13: Dalajlama wykluczony z konferencji buddyjskiej
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2006-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: He Qinglian: Zbrodnia państwowa i odpowiedzialność polityczna
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Barnett: Dang’an - teczka
- Teksty. Z perspektywy świata: Warren W. Smith: Polityka Komunistycznej Partii Chin wobec mniejszości narodowych
- Raporty HFPC, 2006-01-01: Tybet w 2005 roku
- Raporty HFPC, 2006-01-01: Chronologia 2005
- Raporty ICT, 2005-11-30: Nowa fala „edukacji patriotycznej” w Lhasie
- Raporty HFPC, 2005-11-28: Nowy sekretarz partii Tybetańskiego Regionu Autonomicznego
- Inne raporty, 2005-11-10: Kampania przeciwko lamom związanym z Dalajlamą
- Raporty HFPC, 2005-10-04: Choroba Yang Chuantanga
- Raporty TCHRD, 2005-09-10: Nadzwyczajne środki kontroli w Lhasie
- Raporty HFPC, 2005-09-02: Chińskie media kwestionują „szczerość” Dalajlamy
- Raporty ICT, 2005-09-01: Najwyżsi przywódcy ChRL omawiają politykę w Tybecie
- Raporty HFPC, 2005-07-20: Pekin może mianować własnego Dalajlamę
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Norbu: Nowomowa i nowy Tybet. Mit chińskiej modernizacji Tybetu i jego języka (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Przesłanie na szczyt grupy G8
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Rząd centralny powinien przejąć inicjatywę w „kwestii Tybetu”
- Raporty HFPC, 2005-06-01: Pekin „nigdy nie zmieni” stosunku do Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Jesze Dordże: Amatorzy campy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ma Jian: Czekając na nieuchronne
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2005-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Tybet w obliczu dwojakiego imperializmu – Sprawa Oser
- Raporty HFPC, 2005-01-01: Tybet w 2004 roku
- Teksty. Z perspektywy świata: John Kamm: Współpraca z Chinami w dziedzinie praw człowieka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: „Religia, pokój i ideały olimpijskie”
- Teksty. Polska: Helsińska Fundacja Praw Człowieka: List otwarty do Prezydenta RP
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2004-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Raporty TIN, 2004-02-24: Nierówna konkurencja – siła robocza w Tybecie [pdf]
- Raporty HFPC, 2004-01-01: Tybet w 2003 roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2003-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Polska: Marek Borowski: List do Przewodniczącego OZPL Li Penga
- Raporty HFPC, 2003-01-01: Tybet w 2002 roku
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Wyrok Tenzina Delka Rinpocze
- Teksty. Z perspektywy świata: Perry Link: Anakonda na żyrandolu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Bao Tong: Zjazd udawania reform
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Norbu: Szczyt tybetańsko-chiński z perspektywy Fistaszków
- Raporty TIN, 2002-09-10: “Odbudowa” i “renowacja” w Lhasie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2002-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy świata: Paula J. Dobriansky: Polityka USA wobec Tybetu
- Raporty HFPC, 2002-01-01: Tybet w 2001 roku
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Zhou Xiaopei: Reakcja ChRL na informacje o apelu posłów do marszałka Sejmu RP
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Wystąpienie w Parlamencie Europejskim
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Palden Gjal: Twoje urodziny
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Komisja OZPL ChRL: W sprawie przyjęcia tzw. "Deklaracji Solidarności z Narodem Tybetańskim"
- Teksty. Polska: Deklaracja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie solidarności z narodem tybetańskim
- Teksty. Polska: Declaration of the Sejm of Poland regarding Solidarity with the Tibetan Nation
- Teksty. Polska: Sejmowa dyskusja o projekcie deklaracji solidarności z narodem tybetańskim
- Teksty. Polska: Komisja Spraw Zagranicznych Sejmu RP: Informacja o wizycie w ChRL
- Raporty TIN, 2001-07-16: Propaganda i Zachód - Chiny walczą o zmianę wizerunku „sprawy Tybetu”
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: Historia jeździ koleją
- Raporty TIN, 2001-05-21: Siedemnastopunktowa Ugoda
- Raporty TIN, 2001-05-21: Punkt zwrotny w historii Tybetu - Siedemnastopunktowa Ugoda
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Pierwsza konferencja prasowa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2001-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Ding Zilin i Jiang Peikun: Propagandowe pustosłowie
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Barnett: Chiński pogranicznik i zimowy robak
- Raporty CAT, 2000-09-29: Polityka Chin w Tybecie [pdf]
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Dalajlama kluczem do rozwiązania kwestii Tybetu
- Raporty CAT, 2000-07-30: Nowa kultura socjalistyczna a kultura Tybetu
- Raporty TIN, 2000-05-03: Różne głosy: Media w Tybecie
- Teksty. Informacje dla turystów: HFPC: Władze ChRL "otwierają" nowe tybetańskie okręgi dla zagranicznych turystów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Agja Rinpocze: Wystąpienie na forum Komisji ds. Wolności Religii
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 2000-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: XVII Karmapa Ugjen Trinle Dordże: Wystąpienie z okazji 60. rocznicy intronizacji Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Przesłanie na nowe tysiąclecie
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Fang Lizhi: Chiny: ku stabilizacji czy ku chaosowi
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Yu i Yu Ping: Powolna, bolesna ewolucja
- Teksty. Z perspektywy świata: Toni Huber: Shangri-la na wygnaniu
- Teksty. Z perspektywy świata: Warren W. Smith: Polityka Chin wobec autonomii Tybetu (pdf)
- Teksty. Z perspektywy świata: Martina Svensson: Stuletnia debata: 1898-1998
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Weatherley: Nowe akademickie myślenie o prawach człowieka
- Teksty. Informacje dla turystów: Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji: Informacje dla turystów
- Raporty TIN, 1999-07-01: Zło społeczne - Prostytucja i pornografia w Lhasie [pdf]
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Xu Liangying: W dziesiątą rocznicę 4 czerwca
- Teksty. Informacje dla turystów: Tibet Information Network: Wyjazd do Tybetu: wizy i „permity”
- Teksty. Z perspektywy świata: John Kenneth Knaus: Stosunki między USA a Tybetem, 1942-74
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1999-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Wartości azjatyckie i demokracja
- Raporty TCHRD, 1998-07-17: Odpowiedź na raport Trójki Unii Europejskiej z misji w Tybecie
- Prezydencja Unii Europejskiej, 1998-07-01: Raport Trójki UE
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1998-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Polityka przyszłego Tybetu; zarys Konstytucji
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Przywódcy w Tybecie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Szakja: Polityzacja i język tybetański
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dziamjang Norbu: Tybetański ruch oporu i rola CIA
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Cering Łangjal: Negocjacje chińsko-tybetańskie po 1959 roku
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Centralna Administracja Tybetańska: Proces poszukiwania inkarnacji Panczenlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wei Jingsheng: List do Deng Xiaopinga
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Xiaoqiang: Konflikt między Tybetańczykami a Hanami
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Yao: Wizyta Hu Yaobanga w Tybecie, 21-31 maja 1980 roku
- Teksty. Z perspektywy świata: Simon Leys: Płonący las
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Barnett: Symbole i protest
- Teksty. Z perspektywy świata: Ronald D. Schwartz: Tybet: 1987-1990
- Teksty. Z perspektywy świata: Elliot Sperling: Retoryka protestu
- Teksty. Z perspektywy świata: Elliot Sperling: Orientalizm i elementy przemocy w tradycji tybetańskiej
- Teksty. Z perspektywy świata: Per Kvaerne: Wpływ ideologii na sztukę tybetańską
- Teksty. Z perspektywy świata: Michael C. Van Walt van Praag: Status Tybetu
- Teksty. Z perspektywy świata: Hanna Havnevik: Rola mniszek we współczesnym Tybecie
- Teksty. Informacje dla turystów: Tibet Society UK: Rady dla turystów
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1997-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Panczenlama: O rozpoznawaniu inkarnacji
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Panczenlama: Wystąpienie na forum Stałego Komitetu TRA OZPL
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dhondup Czodron: Życie w komunie „Czerwony Sztandar”
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yu Ping: Nowy kodeks postępowania karnego
- Raporty TIN, 1996-08-30: Odcinanie głowy węża [pdf]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1996-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dalajlama: Spotkanie z chińskimi studentami i uczonymi
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków, 1995-03-10: Orędzie Jego Świątobliwości Dalajlamy
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Komunistyczna Partia Chin: Złoty most do nowej ery
- Raporty CAT, 1994-01-01: Tybet. Fakty mówią za siebie (pdf)
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Song Liming: Siedemnastopunktowa Ugoda
- Teksty. Polska: Zespół Polsko-Tybetański Sejmu RP: Apel w sprawie dialogu między Pekinem a Dharamsalą
* powyższa lista jest wyborem z raportów CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT i Innych,
publikowanych od stycznia 2005 roku, a także dokumentów, które ukazały się w kategoriach
''Raporty'' oraz ''Teksty'' w latach wcześniejszych. Aby odnaleźć
raporty CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT, Inne, które ukazały się przed 2005 rokiem, należy
użyć wyszukiwarki na stronie głównej.