Helsińska Fundacja Praw Człowieka

9-04-2008

wersja do druku

Share

Protest mnichów Labrangu na oczach zagranicznych dziennikarzy

 

 

labrang9kwietnia2008mnisidziennikarze_400
 

 

Pekin zorganizował drugą już, ściśle kontrolowaną, wizytę zagranicznych dziennikarzy w Tybecie (tym razem w regionach przyłączonych do prowincji Chin właściwych). Podobnie jak w przypadku Lhasy, gdzie grupa młodych mnichów przerwała konferencję prasową w Dżokhangu, oskarżając władze chińskie o kłamstwa i okrutne represje, w Labrangu (chiń. Xiahe), w prefekturze Kanlho (chiń. Gannan) prowincji Gansu, około piętnastu buddyjskich duchownych - z zakazaną flagą Tybetu - zdołało opuścić klasztor i dobiec do korespondentów.

 

„Dalajlama musi wrócić do Tybetu. Nie domagamy się niepodległości, chcemy tylko prawa człowieka, nie mamy żadnych praw", powiedział jeden z mnichów. Wielu duchownych zakrywało głowy szatami. Mówili o licznych aresztowaniach i wszechobecnych, uzbrojonych agentach służb bezpieczeństwa.

 

Według niezależnych źródeł jeden z zatrzymanych wcześniej mnichów Labrangu został zwolniony przez policję w stanie załamania nerwowego - i z licznymi śladami tortur na ciele.

 

Po dziesięciu minutach chińscy urzędnicy przekonali dziennikarzy do odejścia. 

 

Tego samego dnia Dziampa Phuncog, szef rządu Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, powiedział, że mnisi z Dżokhangu „nie zostali ukarani i wciąż przebywają w świątyni" (która, podobnie jak wszystkie stołeczne klasztory, pozostaje odcięta od świata).

 

Tymczasem tybetańskie źródła donoszą, że 7 kwietnia władze chińskie aresztowały około siedemdziesięciu ze stu mnichów świątyni Ramocze, których protest stał się katalizatorem zamieszek w Lhasie 14 marca.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)