Radio Wolna Azja

2-02-2013

wersja do druku

Share

Niepokoje, zatrzymania po styczniowym samospaleniu w Ngabie

 

Tybetańskie źródła twierdzą, że grupa młodych ludzi zaatakowała nożami policjantów, próbujących uniemożliwić im wzięcie udziału w obrządku w intencji Ceringa Phuncoga, który 18 stycznia podpalił się w proteście przeciwko chińskim rządom przed komisariatem w Ngabie (chiń. Aba), w prowincji Sichuan; w odpowiedzi funkcjonariusze otworzyli ogień.

 

„Na wieść o samospaleniu w miasteczku Draczen zebrała się grupa ludzi, którzy chcieli jechać do Ngaby z kondolencjami - twierdzi tybetański uchodźca, powołujący się na lokalne źródła - ale zostali zatrzymani i pobici przez policję. Co najmniej dziesięć osób trafiło do aresztu".

 

Następnego dnia, 19 stycznia policjanci zaatakowali grupę młodych ludzi, którzy przed wyjazdem do Ngaby zebrali się w restauracji w pobliskim miasteczku Serdu. Tybetańczycy „wyjęli wtedy noże, siedmiu funkcjonariuszy odniosło rany". Na miejsce przybyli kolejni policjanci i „otworzyli ogień". Nie wiadomo, czy strzelali w powietrze, czy mierzyli do ludzi. „Jeden Tybetańczyk został ranny i wpadł w ręce policji, ale reszcie udało się uciec".

 

W następnych dniach władze chińskie zwoływały wiece, domagając się wskazania miejsca pobytu czterech zidentyfikowanych uczestników starcia z policją. „Ludziom grożono surowymi karami za ich ukrywanie i powtarzano, że okazywanie jakiegokolwiek poparcia dla samospaleń jest nielegalne".

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)