Tibet Information Network
6-02-2004
Share
Więźniowie polityczni w Tybecie – zmiana trendu
Raport Specjalny TIN
Po osiągnięciu szczytu w roku 1996 – około 800 skazanych – w latach 1997-2001 liczba tybetańskich więźniów politycznych wyraźnie spadła. Było to skutkiem zwalniania skazanych, którzy odbyli swoje kary, i mniejszej liczby nowych aresztowań. W ciągu ostatnich dwóch lat trend ten zaczął się jednak zmieniać. W 2002 roku liczba więźniów spadała znacznie wolniej, a w roku 2003 nie uległa zmianie. Fala nowych wyroków w Sichuanie zrównoważyła liczbę zwalnianych w Tybetańskim Regionie Autonomicznym (TRA). W tybetańskich prefekturach Kardze (chiń. Ganzi) i Ngaba (chiń. Aba) prowincji Sichuan narastał opór przeciwko opresyjnej polityce władz wobec religii i prześladowaniom popularnych przywódców religijnych, natomiast liczba znanych tybetańskich więźniów politycznych w prowincjach Qinghai i Gansu jest wyjątkowo niska i nie przekracza dziesięciu.&
Z bazy danych TIN wynika, że w styczniu 2004 roku w więzieniach i aresztach śledczych osadzonych było 145 tybetańskich więźniów politycznych (a rok wcześniej – 149). Niemal połowa skazanych odbywa kary w lhaskim więzieniu Drapczi, przemianowanym niedawno na Więzienie Tybetańskiego Regionu Autonomicznego (wcześniej: Więzienie nr 1 Tybetańskiego Regionu Autonomicznego). Choć TIN nie jest w stanie podać pełnej listy więźniów, publikuje informacje na temat dostatecznie udokumentowanych przypadków. TIN otrzymał więcej doniesień o uwięzieniach i aresztowaniach, wymagają one jednak potwierdzenia. Pełna liczba więźniów jest prawdopodobnie wyższa o 10-20 osób. Co więcej, można założyć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że miały również miejsce aresztowania na tle politycznym, o których nie została poinformowana żadna organizacja, monitorująca sytuację w Tybecie.
W instytucjach izolacyjnych przebywa obecnie dziewięć (sześć procent liczby ogólnej) więźniarek politycznych. Jest wśród nich sześć mniszek, jedna była mniszka, która pracowała w sierocińcu, szwaczka z amputowaną nogą oraz matka Genduna Czokji Nimy, chłopca uznanego przez Dalajlamę za inkarnację Panczenlamy (władze chińskie utrzymują, że rodzice tego chłopca – Deczen Czedron i Konczog Phuncog – nie są więzieni i żyją, z własnego wyboru, w izolacji w utajnionym miejscu). Pięć z tych kobiet otrzymało wyroki; odbywają kary od czterech do 16 lat w więzieniu Drapczi. Trzy ukarano podwyższeniem wyroku. Mniszka Phuncog Njidrol (vel Njidron) spędziła za kratami niemal 15 lat i jest najdłużej osadzoną tybetańską więźniarką polityczną. W 2002 roku jej kara została zmniejszona o rok za „dobre sprawowanie”. Podczas dwustronnych rozmów na temat praw człowieka chińscy urzędnicy poinformowali zachodnich dyplomatów, że jej wyrok kończy się 21 marca 2001 roku. Przedterminowe zwolnienie Phuncog Njidrol – jednej z trzech nadal więzionych mniszek z rukhagu [oddziału] 3 Drapczi – jest priorytetem organizacji praw człowieka. Dwie pozostałe – uwięzione w 1995 roku Czogdrub Drolma z klasztoru Gjabdrag i Dziangczub Drolma z Galo – odbywają, podwyższane w więzieniu, kary 11 lat pozbawienia wolności.
Według danych TIN dwie trzecie ze 136 znanych więźniów politycznych – to mnisi, byli mnisi lub inkarnowani lamowie (tyb. tulku). Trzy klasztory (Ganden – dwunastu, Drepung – ośmiu, Serła w okręgu Pasze prefektury Czamdo – siedmiu) z których pochodzi najwięcej uwięzionych, znajdują się w TRA. Po co najmniej czterech uwięzionych mnichów należało do klasztorów Aczog i Khangmar – oba w okręgu Kakhog (chiń. Hongyuan) prefektury Ngaba – Kardze Gepheling w okręgu Kardze prefektury Kardze, Instytutu Studiów Buddyjskich Serthar w okręgu Serthar prefektury Kardze, Themthog w okręgu Dzogang prefektury Czamdo i Canden w okręgu Sog prefektury Nagczu. Pozostali więźniowie to rolnicy, pasterze, kupcy, handlarze, biznesmeni, osoby wykonujące wolne zawody i studenci.
Najdłużej przebywają za kratami mnisi z Drepungu: Ngałang Phulczung, Ngałang Gjalcen, Ngałang Łoser i Dziamphel Dziangczub. Podobnie jak Phuncog Njidrol są więzieni od niemal 15 lat; zachodnie rządy i organizacje praw człowieka od dawna zabiegają o ich zwolnienie. W 1992 roku siedemnastoletni wyrok Ngałanga Łosera zmniejszono o dwa lata. Według oficjalnych źródeł jego kara kończy się 18 kwietnia tego roku; Ngałang Łoser będzie pierwszym zwolnionym z piątki mnichów Drepungu, których władze chińskie uznały za przywódców marszu protestacyjnego w Lhasie, który 27 września 1987 roku zapoczątkował erę współczesnych protestów politycznych w Tybecie. Dziewiętnastoletni wyrok Dziamphela Dziangczuba zredukowano o trzy lata w 1994 roku i powinien on wyjść na wolność 7 kwietnia 2005. Wyroki Ngałanga Gjalcena i Ngałanga Phulczunga nie były zmniejszane i powinni oni zostać zwolnieni, odpowiednio, w 2006 i 2008 roku. Piąty z nich, Dziampal Khedrub zmarł w Drapczi w lipcu 1996 roku na skutek obrażeń, jakich doznał podczas przesłuchania i tortur.
Największe zainteresowanie świata budzi obecnie los Tenzina Delka Rinpocze, znanego nauczyciela buddyjskiego i działacza społecznego z okręgu Njagczu prefektury Kardze. Uwięziono go wraz z odległym krewnym Lobsangiem Dhondupem 7 kwietnia 2002 roku i skazano w grudniu na karę śmierci za „powodowanie wybuchów” (zbrodnia przeciwko porządkowi publicznemu) i dystrybucję niepodległościowych ulotek (zagrażanie bezpieczeństwu państwa). Tenzin Delek odwołał się od wyroku, którego wykonanie zawieszono na dwa lata. 26 stycznia Wyższy Sąd Ludowy prowincji Sichuan utrzymał wyroki sądu niższej instancji. Tego samego dnia stracono Lobsanga Dhondupa.
Wielu Tybetańczyków z Kardze uważa, że sprawa została sfabrykowana. W styczniu 2003 roku Tenzin Delek potajemnie nagrał w więzieniu oświadczenie, w którym dowodził swojej niewinności. Jego zdaniem władze usiłowały zrobić zeń kozła ofiarnego, próbując powiązać go z Lobsangiem Dhondupem, byłym mnichem jego klasztoru, z którego wydalono go – prawdopodobnie w związku z prowadzeniem interesów – za naruszenie dyscypliny.
We wrześniu 2003 roku przedstawiciele władz Sichuanu poinformowali delegację zachodniego rządu, że Tenzina Delka obciążają dowody – materiały wybuchowe i charakter pisma. Co więcej, skazany miał przyznać się do winy przed kamerami telewizyjnymi i porównać wyrozumiałość sądu do dobroci własnych rodziców. Delegaci poprosili o taśmę z nagraniem, ale jej nie otrzymali. Monitorujący sprawę eksperci uważają, że prokuratora nie przedstawiła żadnych dowodów, łączących Tenzina Delka z przestępstwami, o które go oskarżono, a wiele rządów domagało się, by jego sprawę zbadał ponownie Najwyższy Sąd Ludowy. Zgodnie z artykułem 51 chińskiego kodeksu karnego termin zawieszenia wykonania kary liczy się od daty zapadnięcia prawomocnego wyroku. Artykuł 208 kodeksu postępowania karnego stanowi, iż w przypadku kary śmierci w zawieszeniu wyrok uprawomocnia orzeczenie Wyższego Sądu Ludowego prowincji, a zatem okres zawieszenia wyroku Tenzina Delka powinien biec od 26 stycznia 2003 i skończyć się 25 stycznia 2005 roku. Ostatnio chiński urzędnik oświadczył, że Tenzin Delek przebywa w więzieniu Chuandong w Sichuanie, w którym przetrzymywano wcześniej Czadrela Rinpocze.
Wzrost liczby więźniów politycznych w Sichuanie
Wyrok Tenzina Delka, egzekucja Lobsanga Dhondupa oraz długotrwałe przetrzymywanie w aresztach i wyroki skazujące co najmniej 12 związanych z nimi osób przyczyniły się do znacznego wzrostu liczby więźniów politycznych w Sichuanie. Ostrym kontrastem dla tego trendu jest najniższa od końca lat osiemdziesiątych liczba więźniów politycznych w prowincjach Qinghai i Gansu oraz malejąca liczba zatrzymanych w TRA. Według danych TIN 18 z 20 więźniów politycznych, którzy trafili za kraty w 2003 roku, pochodzi z Sichuanu. Przed rokiem 2000 mieszkańcy Sichuanu stanowi zaledwie 10 procent wszystkich więźniów politycznych; po roku 2000 – 56 procent.
Trend ten odzwierciedla również liczba wszystkich znanych aresztowań (w tym osób, które zostały już zwolnione) od początku 2000 roku. 68 ze 101 aresztowanych w tym okresie pochodzi spoza TRA, a ponad połowa (53) – z Sichuanu. Odsetek więźniów politycznych z TRA spadł w ciągu ostatniego roku z 71 do 62 procent. 70 z 90 znanych więźniów z TRA odbywa obecnie kary w Drapczi.
Wydaje się, że przyczyną niepokojów w Sichuanie są represje religijne i wrogość władz wobec kilku powszechnie szanowanych duchownych. W Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej (TPA) Kardze, stanowiącej część dawnej tybetańskiej prowincji Kham, obiektem ataków władz stało się trzech przywódców religijnych. Uwięzienie Sonama Phuncoga w okręgu Kardze w październiku 1999 roku wywołało masowe protesty, które doprowadziły do licznych aresztowań i co najmniej dziesięciu wyroków skazujących – w tym kary pięciu lat więzienia dla samego Sonama Phuncoga, która kończy się w październiku tego roku. W 2001 roku władze rozbiły Instytut Studiów Buddyjskich Larung Gar w okręgu Serthar, wydalając z niego tysiące uczniów i burząc ich domy. Od tego czasu główny opat kompleksu, Dzigme Phuncog, który zmarł w styczniu 2004 roku, nauczał jedynie sporadycznie. Aresztowanie Tenzina Delka w kwietniu 2002 roku skłoniło mieszkańców co najmniej dwóch okręgów do intensywnego zbierania podpisów pod petycjami w jego obronie. W październiku 2002 roku w TPA Kardze aresztowano również co najmniej dziesięć osób za organizowanie modłów o długie życie – i wystawianie na widok publiczny portretów – Dalajlamy. Ceremonie odbywały się w lutym 2002, kiedy to Dalajlama trafił do szpitala.
Z danych TIN wynika, iż 91 ze 145 (63 procent) znanych więźniów politycznych stanęło przed sądem i otrzymało wyroki skazujące. TIN zna sentencje niemal wszystkich wyroków; tylko osiem wymaga dodatkowego wyjaśnienia. Najwięcej skazanych – obecnie 65, choć liczba ta może być wyższa – odbywa kary w więzieniu Drapczi. Część aresztantów, przetrzymywanych w komisariatach prefektur lub okręgów, mogła już zostać osądzona, skazana i przewieziona do Drapczi.
Dziewięciu tybetańskich więźniów politycznych (sześć procent liczby ogólnej) odbywa kary administracyjne – laojiao, czyli reedukacji przez pracę. Aż ośmiu pochodzi z okręgu Kardze i może być osadzonych w okręgowym areszcie śledczym Biura Bezpieczeństwa Publicznego (BBP) lub w ośrodku reedukacji przez pracę w Mianjang w okolicach Czengdu.
TIN nie udało się ustalić statusu 45 (31 procent) znanych więźniów politycznych. Z gromadzonych od 1987 roku danych TIN wynika, że 750 z 1.750 (około 43 procent) zwolnionych lub prawdopodobnie zwolnionych nie zostało lub najprawdopodobniej nie zostało skazanych. Reszta odbyła przed zwolnieniem wyrok sądowy lub administracyjny. Z dotychczasowych analiz TIN wynika, że większość zwalnianych bez postawienia zarzutów spędzała w instytucjach izolacyjnych około trzech miesięcy. W tym okresie – śledztwo, przesłuchania – zatrzymani są nagminnie maltretowani i torturowani przez funkcjonariuszy policji.
Pięć więźniarek i 58 znanych tybetańskich więźniów politycznych przebywa obecnie w Drapczi; z ich 61 znanych TIN wyroków tylko 14 to kary niższe niż dziesięć lat. Kobiety odbywają, średnio, kary dziesięciu lat więzienia. Średni wyrok mężczyzn – ze znanych 56 – to 12 lat i dziesięć miesięcy. Trzem więźniarkom i co najmniej dziesięciu więźniom podnoszono kary. Pięciu znanych tybetańskich więźniów politycznych przebywa w więzieniu Poło – przemianowanym ostatnio na Pome (chiń. Bomi) – w okręgu Pome prefektury Kongpo TRA. Ich kary są jeszcze wyższe: średnio 15 lat i cztery miesiące. Największym skupiskiem – dziewięć osób: chłop, biznesmen i mnisi – tybetańskich więźniów politycznych (z wyrokami sądowymi) poza TRA jest więzienie Ngaba (chiń. Aba) w okręgu Maołun (chiń. Maoxian) prefektury Ngaba. TIN zna wyroki – od roku do 14 lat – ośmiu skazanych z tej placówki. Migjur Gjaco, skazany na rok mnich klasztor Khangmar, powinien zostać zwolniony w styczniu 2004 roku. Średnia kar pozostałych – to dziewięć lat i osiem miesięcy.
Surowsze przepisy, zarezerwowane dla więźniów politycznych, mogą być stosowane wobec niektórych skazanych z Drapczi, którzy trafili do tej placówki z wyrokami, nie obejmującymi „kontrrewolucji” lub „zagrażania bezpieczeństwu państwa”. Przedstawiciel władz penitencjarnych TRA powiedział we wrześniu zeszłego roku zachodnim delegatom, że w Drapczi „uznaje się” za skazanych za zagrażanie bezpieczeństwu państwa dwie grupy więźniów – nawet jeśli kara za przestępstwo tego rodzaju stanowi jedynie niewielki element wyroku albo w ogóle nie pojawia się w orzeczeniu sądu. Skazany, który został ukarany podwyższeniem wyroku za zagrażanie bezpieczeństwu państwa – na przykład za dołączenie do więziennego protestu lub napisanie niepodległościowego hasła – jest od tej pory traktowany jako więzień polityczny niezależnie od tego, za co i na jak długo trafił do Drapczi. Jest to ważne w świetle instrukcji Najwyższego Sądu Ludowego ChRL z 1997 roku, która stanowi, że więźniowie skazani za zagrażanie bezpieczeństwu państwa mają być „traktowani surowo”. Konsekwencją „surowego traktowania” jest nie tylko codzienny reżim, ale poważne trudności w uzyskaniu zmniejszenia kary i zwolnienia warunkowego.
Strona chińska poinformowała zachodnich delegatów, że „mniej niż dziewięć procent” spośród „około 950” więźniów Drapczi odbywa kary za zagrażanie bezpieczeństwu państwa. Delegaci spodziewali się liczby rzędu 65-70, lecz poinformowano ich, że wynosi ona 85 osób. Urzędnicy wyjaśnili, że poza skazanymi za zagrażanie bezpieczeństwu państwa służby więzienne traktują w ten sposób również więźniów, którzy „nielegalnie opuścili kraj”. Może to oznaczać ich „surowe traktowanie” i zapewne ma odstraszać od nielegalnych wypraw do Indii. TIN nie uznaje osób skazanych za nielegalne przekroczenie granicy za więźniów politycznych, o ile nie zostali również oskarżeni o czyny, które wedle międzynarodowych standardów należy uznać za korzystanie z praw człowieka.
Dziewięciu znanych tybetańskich więźniów politycznych odbywa kary administracyjne: jeden w TRA, w ośrodku reedukacji przez pracę Trisam, a pozostali w Sichuanie, w okręgowym areszcie śledczym BBP w Kardze lub w laojiao Mianjang. Konstytucyjne i prawne podstawy karania w trybie administracyjnym – które pozwalają urzędnikom państwowym na skazywanie na więzienie, do trzech lat, bez procesu sądowego – były w Chinach przedmiot publicznej debaty i krytyki. Obserwatorzy uważają, że Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (OZPL) może rozpocząć reformę systemu kar administracyjnych.
Zgony w więzieniach
Według szczegółowo sprawdzonych, potwierdzonych danych TIN na skutek złego traktowania w instytucjach izolacyjnych zginęło 41 tybetańskich więźniów politycznych. Przypadki te wypełniają wszystkie warunki, tzn. ofiara była więziona, popełniła przestępstwo polityczne i zmarła na skutek brutalnego traktowania w więzieniu, a nie choroby, której nabawiła się wcześniej, wieku lub innych czynników, nie związanych z uwięzieniem. W trzech innych przypadkach brakuje danych, które pozwoliłyby na ustalenie przyczyny zgonu; do tej pory nie udało się także potwierdzić doniesień o śmierci jeszcze jednego więźnia. Brakuje też informacji o dziewięciu więźniach, którzy zmarli wkrótce po zwolnieniu; TIN nie jest w stanie stwierdzić, czy bezpośrednią przyczyną ich śmierci było złe traktowanie w instytucjach izolacyjnych, a nie np. chroniczna choroba lub wiek.
Najwięcej tybetańskich więźniów politycznych zginęło w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. Najgorszy pod tym względem był rok 1998: dziewięć zgonów. Osiem ofiar było więźniami Drapczi i zginęło na skutek protestów, do których doszło na głównym placu apelowym 1 i 4 maja, a dziewiątą młody mnich, który zmarł w tydzień po zwolnieniu z Trisamu. W 1996 roku zmarło sześciu więźniów politycznych z czterech aresztów i więzień TRA (Drapczi, Sakja, Czamdo, Dragjab), a w 1999 – czterech (piąty zgon wymaga dalszego potwierdzenia); wszystkie ofiary były więzione w Lhasie: w Drapczi, Trisamie i Guca (prefekturalny areszt śledczy BBP). W 2000 roku na skutek brutalnego traktowania zginęło czterech więźniów (z Drapczi, Trisamu i Sitru, czyli aresztu śledczego BBP TRA w Lhasie); dwa kolejne przypadki – mnicha z Drapczi i młodego mnicha, który zmarł wkrótce po zwolnieniu z okręgowego aresztu śledczego BBP w Dzoge (chiń. Ruo’ergai ) w prefekturze Ngaba – wymagają szczegółowego potwierdzenia.
Według danych TIN w 2003 roku, podobnie jak w 2002, zginął jeden mnich; obie ofiary więziono poza TRA. Po śmierci Nimy Drakpy w szpitalu w okręgu Dału (prefektura Ngaba) w październiku 2003 roku Radio Wolna Azja (RFA) opublikowało jego list, w którym opisał tortury zadawane mu przez śledczych i stwierdził, że z pewnością zginie. Nie udało się ustalić bezpośredniej przyczyny zgonu Lobsanga Dargjala (listopad 2002) w więziennej fabryce w pobliżu Xiningu (prowincja Qinghai). Według wiarygodnych źródeł śmierć siedemdziesięciojednoletniego Jeszego Gjaco (styczeń 2004) dwa miesiące po warunkowym zwolnieniu z Drapczi mogła nie być rezultatem okrutnego traktowania. Jesze Gjaco został zatrzymany w czerwcu; skazano go na sześć lat więzienia za „działalność separatystyczną” i zwolniono po pięciu miesiącach.
W ostatnich latach ginie mniej tybetańskich więźniów politycznych, ale odsetek ofiar utrzymuje się na tym samym poziomie, ponieważ spada liczba skazanych. Kiedy zgonów było najwięcej, w więzieniach i aresztach śledczych przetrzymywano trzy, a nawet pięć razy więcej osób. TIN wciąż brakuje wiarygodnych danych do potwierdzenia doniesień o kilkunastu zgonach, do których doszło w ostatnich latach.
Home
Aktualności
Raporty
Teksty
Archiwum
Linki
Pomoc
Galeria
NOWA STRONA (od 2014 r.)
-->pl_PL.iso88592
Więcej (od stycznia 2005 roku*):
- Raporty HFPC, 2014-10-26: Mnich z Sogu skazany na dwanaście lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-10-17: Khenpo Karce skazany na dwa i pół roku więzienia w Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-09-26: Siedem lat więzienia za obrażanie ludzi noszących futra chronionych zwierząt
- Raporty HFPC, 2014-09-24: Ilham Tohti skazany na dożywocie
- Raporty HFPC, 2014-09-20: Rozbudowa policyjnego aresztu w Driru
- Raporty HFPC, 2014-09-19: Drakoński wyrok za symboliczny protest w Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-09-13: Maltretowanie tybetańskich więźniów w Deyangu, w Sichuanie
- Raporty HFPC, 2014-09-09: Dzigme Gjaco z Labrangu skazany na pięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-08-31: Phurbu Rinpocze z Kardze w więzieniu Mianyang
- Raporty HFPC, 2014-08-29: Mnich z Driru skazany na dziewięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-08-09: Drakońskie kary za protest przeciwko zaporze w Lhundrubie
- Raporty HFPC, 2014-08-06: Ośmiu skazanych po zamachu w Dege
- Raporty HFPC, 2014-06-27: Zwolnienie o północy, by zapobiec powitaniu więźniarki w Kardze
- Raporty HFPC, 2014-06-14: Władze przerywają powitanie byłego więźnia w Sertharze
- Raporty HFPC, 2014-06-07: Władze przerywają modły w intencji Tulku Tenzina Delka w Lithangu
- Raporty HFPC, 2014-05-31: Przedterminowe zwolnienie w Kardze
- Raporty HFPC, 2014-05-28: Przedterminowe zwolnienie więźnia politycznego w Ngabie
- Raporty HFPC, 2014-05-20: Powtórne zwolnienie, wykluczenie ze stanu duchownego opata z Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-05-18: Przedterminowe zwolnienie w Draggo
- Raporty HFPC, 2014-05-14: Zwolnienie i ponowne aresztowanie opata z Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-05-13: Zamknięcie szkoły, trzynaście lat więzienia dla nauczyciela w Czency
- Raporty HFPC, 2014-04-26: Przedterminowe zwolnienie komika z Lithangu
- Raporty HFPC, 2014-04-05: Sołtysi z Driru skazani na dziesięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-04-03: Pisarz z Driru skazany na trzynaście lat więzienia
- Raporty HFPC, 2014-04-02: Osiemnaście lat więzienia dla mnicha z Driru
- Raporty HFPC, 2014-03-31: Popularny pisarz zwolniony w więzienia w Sichuanie
- Raporty HFPC, 2014-03-23: Dwanaście za lat więzienia za udział w pokojowym proteście w Sangczu
- Raporty HFPC, 2014-02-10: Drakońskie wyroki w Driru
- Raporty HFPC, 2014-01-28: Sympatyzujący z Tybetańczykami „adwokat praw” skazany w Pekinie
- Raporty HFPC, 2014-01-15: Przedterminowe zwolnienie mnicha-pisarza z Labrangu
- Raporty HFPC, 2014-01-10: Trzech skazanych za samospalenia w Sangczu
- Raporty HFPC, 2014-01-02: Sześć lat więzienia rok po samospaleniu w Sangczu
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Raporty HFPC, 2014-01-01: Tybet w 2013 roku. Chronologia
- Raporty HFPC, 2013-12-28: Zamykanie obozów, przedterminowe zwolnienia w Qinghai i Gansu
- Raporty HFPC, 2013-12-25: Przedterminowe zwolnienie w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-12-23: Pieśniarz i dwóch innych skazanych na drakońskie kary w Driru
- Raporty HFPC, 2013-12-07: Dziewięciu skazanych po protestach w Driru
- Raporty HFPC, 2013-11-22: Cztery i pół roku więzienia za modły po samospaleniu w Dzamthangu
- Raporty HFPC, 2013-11-05: Okaleczony przez policję koczownik w areszcie domowym w Draggo
- Raporty HFPC, 2013-11-02: Siedem lat więzienia za protesty w Kardze i Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-10-24: Pięć lat więzienia po samospaleniu w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-10-23: Przedterminowe zwolnienie mnicha z Luczu
- Raporty HFPC, 2013-10-11: Dziesięć lat więzienia w związku z samospaleniem w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-10-09: Dwa i pół roku więzienia za niepodległościowe okrzyki w Driru
- Raporty HFPC, 2013-09-28: Owacyjne powitanie skazanego za narysowanie zakazanej flagi w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-09-25: Przedterminowo zwolniony więzień z Kardze w stanie krytycznym
- Raporty HFPC, 2013-09-18: Wyroki mnichów klasztoru Łonpo w Serszulu
- Raporty HFPC, 2013-09-11: Przedterminowe zwolnienie schorowanego więźnia w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-09-04: Mniszka torturowana w więzieniu w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-08-29: Pieśniarz z Malho skazany na pięć lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gangkje Drubpa Kjab: Łzy historii
- Raporty HFPC, 2013-08-25: Dwa lata więzienia za samospalenie w Nagczu
- Raporty HFPC, 2013-08-22: Cztery lata więzienia za protest uczniów w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-08-21: Dwa lata więzienia za „podżeganie” do samospalenia w Malho
- Raporty HFPC, 2013-08-20: Kolejny wyrok za „okrzyki” w Malho
- Raporty HFPC, 2013-08-19: Kara śmierci za zabójstwo – lub samospalenie – w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-08-15: Przedterminowe zwolnienie czterech mnichów z obozu pracy w Tridu
- Raporty HFPC, 2013-08-14: Dwa i pół roku więzienia za „okrzyki” w Malho
- Raporty HFPC, 2013-08-12: Wyroki pięciu intelektualistów z Kardze
- Raporty HFPC, 2013-08-07: Zwolnienie „petentów” w sprawie Tulku Tenzina Delka w Njagczu
- Raporty HFPC, 2013-08-03: Mnisi klasztoru Karma w Czamdo skazani na dwa i pół roku więzienia
- Raporty HFPC, 2013-07-30: Aresztowanie czterech „petentów” z Lithangu w Pekinie
- Raporty HFPC, 2013-07-22: Dziesięć lat więzienia za przeniesienie zwłok do klasztoru w Pemie
- Raporty HFPC, 2013-07-19: Mnich klasztoru Zilkar w Tridu skazany na dziesięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2013-07-03: Przedterminowe zwolnienie czterech mniszek w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-06-30: Przedterminowe zwolnienie dwóch mniszek w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-06-24: Zwolnienie koczownika postrzelonego ponad rok temu w Draggo
- Raporty HFPC, 2013-06-16: Cztery lata więzienia za uczniowski protest w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-06-14: Pieśniarze z Ngaby skazani na dwa lata więzienia
- Raporty HFPC, 2013-06-07: Zwolnienie okaleczonego więźnia w Kardze
- Raporty HFPC, 2013-06-05: Trzy lata więzienia za modły po samospaleniu w Coszarze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Garce Dzigme: Mój serdeczny apel do rządu Chin
- Raporty HFPC, 2013-06-02: Dziesięć lat więzienia za zabranie zwłok po samospaleniu w Gologu
- Raporty HFPC, 2013-06-01: Mnich-pisarz z Gologu w więzieniu
- Raporty HFPC, 2013-05-27: Przedterminowo zwolniony więzień w areszcie domowym w Lhasie
- Raporty HFPC, 2013-05-16: Mnich-pisarz skazany na pięć lat więzienia w Malho
- Raporty HFPC, 2013-05-08: Hospitalizacja uwięzionego mnicha klasztoru Zilkar
- Raporty HFPC, 2013-05-07: Obawy o zdrowie pisarza zwolnionego z więzienia w Lanzhou
- Raporty HFPC, 2013-05-02: Kolejne zwolnienie z Czuszuru
- Raporty HFPC, 2013-05-01: Warunkowe zwolnienie Lobsanga Tenzina
- Raporty HFPC, 2013-04-21: Cztery lata więzienia za symboliczny uczniowski protest w Czabczy
- Raporty HFPC, 2013-04-15: Czterech skazanych za „separatyzm” i wysyłanie zdjęć w Malho
- Raporty HFPC, 2013-04-13: Przedterminowe zwolnienie więźnia politycznego w Gologu
- Raporty HFPC, 2013-04-04: Więzień polityczny zwolniony w ciężkim stanie
- Raporty HFPC, 2013-04-02: Dzigme Gjaco zwolniony po siedemnastu latach więzienia
- Raporty HFPC, 2013-03-21: Od czterech do sześciu lat więzienia za rozsyłanie informacji o samospaleniach w Coszarze
- Raporty HFPC, 2013-03-14: Pieśniarz z Juszu skazany na sześć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2013-03-13: Mnich klasztoru Zilkar w Tridu skazany na pięć lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Pieśń zwycięstwa narodu tybetańskiego
- Raporty HFPC, 2013-03-05: Rok i trzy miesiące więzienia za uczczenie zmarłego w samospaleniu w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2013-03-02: Drakońskie kary po samospaleniu w Luczu
- Raporty HFPC, 2013-03-01: Proces po listopadowym samospaleniu w Luczu
- Raporty HFPC, 2013-02-24: Dwa lata więzienia za zdjęcia w telefonie
- Raporty HFPC, 2013-02-09: Drakońskie kary rok po proteście w Draggo
- Raporty HFPC, 2013-02-08: Trzynaście lat więzienia za podżeganie do samospalenia, którego nie było, w Malho
- Raporty HFPC, 2013-02-08: Cztery lata więzienia za składanie kondolencji w Malho
- Raporty HFPC, 2013-02-07: Zapowiedź kolejnych procesów po samospaleniach w Kanlho
- Raporty HFPC, 2013-02-01: Sześcioro skazanych za „współudział w samospaleniu” w Sangczu
- Raporty HFPC, 2013-01-31: Kara śmierci w zawieszeniu za „podżeganie do samospaleń” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2013-01-21: Wyroki czterech mnichów z klasztoru Codun po samospaleniach w Barkhamie
- Inne raporty, 2013-01-20: Dwa lata reedukacji przez pracę za publikacje i zdjęcia Dalajlamy
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (1)
- Raporty HFPC, 2013-01-01: Tybet w 2012 roku. Chronologia (2)
- Raporty HFPC, 2012-12-19: Trzy lata więzienia dla mniszki z Kardze
- Raporty HFPC, 2012-12-12: Po pięć lat więzienia dla ośmiu uczniów z Czabczy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Therang: List z więzienia
- Raporty HFPC, 2012-11-06: Pięciu mnichów z Draggo skazanych na kary więzienia
- Raporty HFPC, 2012-11-05: Rok więzienia dla mnicha klasztoru Zilkar w Tridu
- Raporty HFPC, 2012-10-16: Dwa lata więzienia za przekazywanie informacji w Tridu
- Raporty HFPC, 2012-10-03: Wyroki za „przekazywanie informacji” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-10-02: Drakońskie kary nastoletnich mnichów z Kirti
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Sonam Cering: Odwiedziny u Lamy Dzigmego, brata
- Raporty HFPC, 2012-09-18: Dziewięciu skazanych w związku z samospaleniem w Themczenie
- Raporty HFPC, 2012-09-17: Wyrok kolejnego mnicha z Draggo
- Raporty HFPC, 2012-09-08: Trzy lata więzienia za symboliczny protest nastolatki w Kardze
- Raporty HFPC, 2012-08-21: Siedem lat więzienia za przekazywanie informacji z Ngaby
- Raporty HFPC, 2012-08-19: Trzy lata więzienia za uczniowski protest w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-08-16: Cztery lata więzienia za udział w pokojowym proteście w Ngabie
- Inne raporty, 2012-08-03: Władze nie dopuszczają adwokatów do Dzigmego Gjaco z Labrangu
- Raporty HFPC, 2012-07-18: Mnich z Kirti skazany na trzy lata więzienia
- Inne raporty, 2012-07-04: Więzienie za „podżeganie” do samospalenia w Themczenie
- Inne raporty, 2012-06-19: Wyroki za protest przeciwko korupcji w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-06-19: Mnich z Kirti skazany na osiem lat więzienia
- Raporty HFPC, 2012-06-03: Władze potwierdzają zgon mnicha z Draggo
- Inne raporty, 2012-05-01: Dożywocie, drakońskie kary, zatrzymania za udział w proteście w Draggo
- Raporty HFPC, 2012-04-16: Skazany na dożywocie przewieziony do szpitala
- Inne raporty, 2012-04-05: Pięć lat więzienia za symboliczny protest w Lhasie
- Raporty HFPC, 2012-04-05: Opat Khenpo Gjełala z Zato skazany na dwa lata więzienia
- Raporty HFPC, 2012-04-04: Popularny pieśniarz i dystrybutor płyt skazani na dwa lata więzienia
- Inne raporty, 2012-04-03: Protest i wyroki uczniów, zwolnienie dyrektora szkoły w Codziangu
- Raporty HFPC, 2012-04-01: Od trzech do trzynastu lat więzienia za protesty w Draggo i Sertharze
- Inne raporty, 2012-03-21: Drakońskie kary za udział w symbolicznych protestach w Draggo i Gologu
- Inne raporty, 2012-03-13: Zatrzymania mnichów w Kardze i Nagczu
- Inne raporty, 2012-02-16: „Proces” Dzigmego Gjaco, wyrok policjanta w Kanlho
- Raporty HFPC, 2012-01-16: Trzy lata więzienia za udział w proteście po samospaleniu Phuncoga
- Raporty HFPC, 2012-01-13: Śmierć byłego więźnia politycznego
- Raporty HFPC, 2012-01-05: Tybetański intelektualista skazany na cztery lata więzienia w Gansu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Qi Chonghuai: Więzienie w Tengzhou
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Chen Minghian: Razem i osobno: moje życie z Liu Xianbinem
- Raporty HFPC, 2012-01-01: Tybet w 2011 roku. Chronologia
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Raporty HFPC, 2011-12-26: Pięć lat więzienia za udział w proteście w 2008 roku
- Raporty HFPC, 2011-12-12: Trzy lata więzienia za zerwanie chińskiej flagi
- Inne raporty, 2011-12-06: Wysokie wyroki dwóch mnichów z Kanlho
- Raporty HFPC, 2011-10-31: Pisarz z Ngaby skazany na trzy lata więzienia
- Raporty HFPC, 2011-09-20: Wyroki trzech mnichów z Kirti
- Raporty HFPC, 2011-09-15: Śmierć byłego więźnia politycznego
- Raporty HFPC, 2011-09-08: Kolejny skazany w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-09-07: Trzy lata więzienia za ulotki w Kardze
- Raporty HFPC, 2011-08-30: Kolejne drakońskie wyroki za „zabójstwo” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-08-29: Jedenaście lat więzienia za „zabójstwo” w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-07-27: Kolejny mnich z Kirti skazany na trzy lata więzienia
- Raporty HFPC, 2011-07-21: Wyroki mnichów z Kirti
- Raporty HFPC, 2011-07-15: Wyroki mniszek z Kardze
- Raporty HFPC, 2011-07-12: Trzynastu skazanych w Kardze
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Pisarze i nauczyciele gnijący w więzieniach Sichuanu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Łzy matki Karmy Samdupa
- Raporty HFPC, 2011-06-06: Popularny pisarz skazany na cztery lata więzienia
- Raporty HFPC, 2011-05-30: Śmierć więźnia politycznego
- Raporty HFPC, 2011-05-07: Trzy lata więzienia dla mnichów z Kirti
- Raporty HFPC, 2011-05-02: Kary więzienia dla mnichów z Dzomdy
- Inne raporty, 2011-02-09: Zwolnienie Tasziego Dhondupa
- Raporty HFPC, 2011-02-09: Dwa wyroki za udział w protestach w Kanlho
- Inne raporty, 2011-01-26: Skazani pisarze rezygnują z wniesienia apelacji
- Raporty HFPC, 2011-01-19: Samobójstwo mnicha, wyrok za czatowanie w Nagczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: To już rok
- Raporty HFPC, 2011-01-13: Cztery wyroki za próbę ucieczki z Tybetu
- Raporty HFPC, 2011-01-05: Skazanie trzech tybetańskich pisarzy
- Raporty HFPC, 2011-01-03: Dwa lata więzienia za wizytę w Indiach
- Co nowego: Tybet - tablica chronologiczna (pdf)
- Raporty HFPC, 2010-12-21: Trzy lata więzienia dla mnicha z Kanlho
- Raporty HFPC, 2010-12-20: Cztery lata więzienia za ulotki w Kanlho
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liu Xiaobo: Nie mam żadnych wrogów. Moje ostatnie słowo
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Niechaj bóstwa strzegą Krainy Śniegu
- Raporty HFPC, 2010-11-24: Dziewięć i pół roku więzienia za protest w Dzomdzie
- Raporty HFPC, 2010-11-18: Piętnaście lat więzienia dla tybetańskiego biznesmena
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: ***: Nobel Liu Xiaobo
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Liu Xiaobo: Nowe oblicze dyktatury w Chinach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tradycja protestu
- Raporty HFPC, 2010-10-13: Dwa lata więzienia za uczniowski protest
- Raporty HFPC, 2010-10-07: Dożywocie za udział w pokojowym proteście
- Raporty HFPC, 2010-09-29: Cztery lata więzienia za ukrywanie demonstranta
- Raporty HFPC, 2010-09-24: Dwa lata więzienia za protest uczniów
- Raporty HFPC, 2010-09-18: Trzynaście lat więzienia za symboliczny protest
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Stare zdjęcia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zdumiewający przypadek Dordże Tasziego
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Ostry nóż prawa
- Raporty HFPC, 2010-08-14: Dożywocie za datek dla Dalajlamy
- Raporty HFPC, 2010-08-13: Dożywocie dla najbogatszego Tybetańczyka
- Raporty HFPC, 2010-08-11: Dwa i pół roku więzienia za ulotki w Sertharze
- Raporty HFPC, 2010-08-09: Dwóch skazanych za protesty w Dzomdzie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Rongje Adrak: To właśnie nam zrobili
- Raporty HFPC, 2010-08-02: Odrzucenie apelacji Karmy Samdupa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Do domu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Karma Samdup: W 1998 roku w Urumczi
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Apel
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Szósty – co z nami będzie?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Peregrynacje bloga Dolkar Co
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Mój piąty blog
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rinczen Samdup w więzieniu, wandale w amoku
- Raporty HFPC, 2010-07-03: Tybetański ekolog i działacz społeczny skazany na pięć lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nasze pierwsze spotkanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Dzięki wam nie stanę się Yangiem Jia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Dolkar Co: Modlitwa
- Raporty HFPC, 2010-06-24: Słynny tybetański społecznik skazany na piętnaście lat więzienia
- Raporty HFPC, 2010-05-26: Kara śmierci w zawieszeniu, kary więzienia w Lhasie
- Raporty HFPC, 2010-05-14: Nauczycielka z Nagczu skazana na 15 lat więzienia
- Raporty HFPC, 2010-04-13: Trzech skazanych w Ngabie
- Raporty HFPC, 2010-03-29: Siedem lat więzienia dla buddyjskiego mnicha
- Raporty HFPC, 2010-03-18: Pięć lat więzienia dla opata buddyjskiego klasztoru
- Raporty HFPC, 2010-02-26: Kara śmierci w zawieszeniu, dożywocie w Kardze
- Inne raporty, 2010-02-11: Ucieczka tybetańskiego więźnia w Sichuanie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Idzie tylko na gorsze
- Raporty HFPC, 2010-01-30: Dziewiętnaście miesięcy więzienia za „wywrotowe pieśni”
- Raporty HFPC, 2010-01-28: Czworo skazanych w okręgu Sog
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Podżeganie do działalności wywrotowej”?
- Raporty HFPC, 2010-01-06: Sześć lat więzienia za film o poglądach Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2010-01-01: Tybet w 2009 roku. Chronologia
- Raporty HFPC, 2009-12-29: Słynny lama skazany na osiem lat więzienia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Mieszkańcy Njagczu: Nie uznajemy tego wyroku
- Raporty HFPC, 2009-12-03: Trzy lata więzienia za Dalajlamę w internecie
- Raporty HFPC, 2009-11-17: Piętnaście lat więzienia dla twórcy tybetańskiego portalu
- Raporty HFPC, 2009-11-17: Popularny pisarz i fotografik skazany na pięć lat więzienia
- Raporty HFPC, 2009-10-27: Pekin potwierdza stracenie dwóch Tybetańczyków
- Raporty HFPC, 2009-10-22: Potwierdzenie informacji o czterech egzekucjach w Lhasie
- Raporty HFPC, 2009-10-21: Tybetańskie źródła informują o trzech egzekucjach w Lhasie
- Raporty HFPC, 2009-10-20: Trzy wyroki za protest w Draggo
- Raporty HFPC, 2009-10-06: Piętnaście lat więzienia za przekazywanie informacji
- Raporty HFPC, 2009-09-30: Wyrok, aresztowania w Ngabie
- Raporty HFPC, 2009-08-27: Cztery wyroki za udział w zeszłorocznych protestach
- Raporty HFPC, 2009-08-21: Wyroki mnichów z klasztoru Sera
- Raporty HFPC, 2009-08-15: Osiem wyroków za protest po samobójstwie mnicha w Gologu
- Raporty HFPC, 2009-08-13: Pięć lat więzienia za protest, groźby władz w Kardze
- Raporty HFPC, 2009-08-10: Kary dwóch lat więzienia dla trzech Tybetańczyków z Dzomdy
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Prawo w Chinach, prawo w Tybecie
- Raporty HFPC, 2009-07-21: Dwa lata więzienia za opuszczenie chińskiej flagi
- Raporty HFPC, 2009-07-21: Trzy lata więzienia za symboliczny protest w 2007 roku w Lithangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Sądowe sztuczki hańbą chińskiego wymiaru sprawiedliwości
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wyższy Sąd Ludowy Prowincji Yunnan: Wyrok w sprawie apelacji Gonpo Ceranga
- Raporty HFPC, 2009-05-27: Piętnaście lat więzienia dla mnichów z Czamdo
- Raporty HFPC, 2009-05-21: Dożywocie dla mnicha z Labrangu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Bez sprawiedliwości w Tybecie
- Raporty HFPC, 2009-04-27: Dwa lata więzienia dla mnichów z Lucangu
- Raporty HFPC, 2009-04-21: Kara śmierci w zawieszeniu, dożywocie w Lhasie
- Raporty CAT, 2009-04-09: Kary śmierci w Lhasie
- Raporty HFPC, 2009-04-08: Wyroki śmierci w Lhasie
- Raporty HFPC, 2009-02-20: Cztery wyroki w Kardze
- Raporty HFPC, 2009-02-10: Dziewięciu skazanych, samobójstwo w Samje
- Raporty HFPC, 2009-02-05: Seria niejawnych procesów w Kardze
- Raporty HFPC, 2009-01-28: Kolejne wyroki w Kardze
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Tybet w 2008 roku
- Raporty HFPC, 2009-01-01: Chronologia 2008
- Inne raporty, 2008-12-23: Kolejne wyroki za udział w protestach
- Inne raporty, 2008-11-21: Kolejne wyroki w Sichuanie
- Raporty ICT, 2008-11-18: Pięć lat więzienia za rozmowę telefoniczną
- Raporty TCHRD, 2008-11-05: Wyroki za udział w protestach w Kardze
- Raporty TCHRD, 2008-11-04: Czternastu skazanych za marcowe protesty
- Raporty HFPC, 2008-10-14: Dożywocie za „spowodowanie wybuchu”
- Inne raporty, 2008-10-03: Wyroki za „działalność terrorystyczną”
- Raporty HFPC, 2008-07-31: Kolejne wyroki za udział w marcowych protestach
- Raporty HFPC, 2008-07-11: Kolejne wyroki za udział w lhaskich protestach
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Dziennik tybetańskich protestów (2)
- Inne raporty, 2008-05-13: Wyroki i protesty mniszek w Sichuanie
- Raporty HFPC, 2008-04-30: Wyroki 30 Tybetańczyków w Lhasie
- Raporty HFPC, 2008-04-29: Sąd w Lhasie skazuje 17 Tybetańczyków
- Inne raporty, 2008-03-07: Władze chińskie każą mnichom wrócić do Baikaru
- Raporty TCHRD, 2008-02-02: Trzy lata dla mnicha za „podżeganie mas”
- Raporty HFPC, 2008-01-01: Tybet w 2007 roku
- Raporty HFPC, 2008-01-01: Chronologia 2007
- Inne raporty, 2007-12-04: Krewni skazanych koczowników wnoszą apelacje
- Raporty ICT, 2007-11-21: Wyroki za szpiegostwo i separatyzm w Kardze
- Raporty TCHRD, 2007-11-20: Długoletnie kary więzienia dla Tybetańczyków z Lithangu
- Inne raporty, 2007-10-31: Proces Rongje Adraka
- Inne raporty, 2007-08-02: Setki Tybetańczyków protestują w obronie Tulku Tenzina Delka
- Raporty ICT, 2007-06-28: Sonam Dordże – relacja byłego więźnia politycznego
- Inne raporty, 2007-03-10: Trzy lata więzienia za posiadanie nagrań Dalajlamy
- Inne raporty, 2007-03-07: Zwolnienie uwięzionego za przekazywanie informacji o Tenzinie Delku
- Raporty HFPC, 2007-01-01: Tybet w 2006 roku
- Raporty HFPC, 2007-01-01: Chronologia 2006
- Raporty HFPC, 2006-12-18: Złagodzenie kary Ngałanga Phulczunga
- Raporty ICT, 2006-12-02: Obawy o bezpieczeństwo więźnia po spotkaniu z przedstawicielem ONZ
- Raporty TCHRD, 2006-11-24: Były więzień polityczny skazany na 12 lat więzienia
- Raporty TCHRD, 2006-11-14: Pięć lat więzienia za ulotki
- Raporty ICT, 2006-11-09: Wyrok za mówienie o braku wolności
- Raporty ICT, 2006-08-09: Tybetański intelektualista skazany na dziesięć lat więzienia
- Raporty TCHRD, 2006-07-25: Dziesięć lat więzienia za notatki
- Raporty HFPC, 2006-06-29: Przedterminowe zwolnienie Nimy Czodron
- Inne raporty, 2006-06-16: Władze chińskie zatrzymują pięcioro Tybetańczyków
- Raporty ICT, 2006-05-31: Dwie „śpiewające mniszki” uciekają z Tybetu
- Raporty ICT, 2006-05-12: Wysokie kary za „separatyzm"
- Raporty ICT, 2006-04-08: Uwięzienie tybetańskiego mnicha w Colho
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Phuncog Njidrol: Oświadczenie
- Raporty ICT, 2006-03-15: Phuncog Njidrol, ostatnia z „mniszek z Drapczi, w USA
- Raporty ICT, 2006-03-09: Złagodzenie kary i przeniesienie Bangri Rinpocze
- Raporty HFPC, 2006-03-01: Złagodzenie kar Bangri Rinpocze i Nimy Czodron
- Raporty HFPC, 2006-02-07: Skazanie pięciorga Tybetańczyków w Gansu
- Raporty ICT, 2006-01-20: Nowy zakład karny w Lhasie
- Raporty TCHRD, 2006-01-10: Nowe więzienie w okręgu Czuszur TRA
- Raporty ICT, 2005-09-13: Niepokojące doniesienia o stanie Bangri Rinpocze
- Inne raporty, 2005-09-02: Sąd w Szigace przyznaje się do skazania ponad 20 „reakcjonistów”
- Inne raporty, 2005-08-13: Wyroki za zdjęcia, wykłady Dalajlamy
- Raporty TCHRD, 2005-05-14: Trzy lata więzienia za plakat
- Raporty TCHRD, 2005-05-11: 11 lat więzienia za tybetańską flagę
- Raporty TIN, 2005-04-07: Zwolnienia po zakończeniu kar
- Inne raporty, 2005-03-25: Terminowe zwolnienia; podwyższenie wyroku
- Raporty HFPC, 2005-03-17: Przedterminowe zwolnienie Rebiji Kadeer
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Ngałang Sangdrol: Cena oporu – moja historia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Drobna uprzejmość
- Inne raporty, 2005-02-13: Skazanie pięciu mnichów w Qinghai
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tajemnice Tybetu
- Raporty TIN, 2005-02-04: Złagodzone kary – nowe informacje o więźniach politycznych
- Inne raporty, 2005-01-28: Krewni skazanego mnicha przekonani o jego niewinności
- Raporty HFPC, 2005-01-26: Wyrok Tulku Tenzina Delka – dożywotnie więzienie
- Raporty HFPC, 2005-01-05: Nowe wyroki śmierci w Lhasie
- Raporty TIN, 2004-02-06: Więźniowie polityczni w Tybecie – zmiana trendu
- Inne raporty, 2004-02-01: Tenzin Delek – losy tybetańskiego mnicha [pdf]
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Jiang Weiping: Do córki, z więzienia
- Raporty TCHRD, 2003-01-01: Lista znanych więźniów politycznych, styczeń 2003 roku
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Wyrok Tenzina Delka Rinpocze
- Raporty TIN, 2002-08-02: W interesie państwa: Więźniowie polityczni w Tybecie 1987-2001
- Raporty TIN, 2001-09-01: Niewidzialne kajdany
- Raporty TCHRD, 2001-08-21: Drapczi: Najgorsze więzienie Tybetu
- Raporty TCHRD, 2001-07-21: Lista więźniów politycznych w Drapczi
- Raporty TIN, 2000-08-30: Rukhag 3 - Mniszki z więzienia Drapczi [pdf]
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wei Jingsheng: Qincheng
- Teksty. Z perspektywy świata: Robert Barnett: Najmłodsi więźniowie polityczni Chin
- Raporty HFPC, 1998-01-01: Lista przestępstw za które grozi kara śmierci
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Mniszki z więzienia Drapczi: Pieśni wolności, pieśni zniewolenia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Testament
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Yu Ping: Nowy kodeks postępowania karnego
* powyższa lista jest wyborem z raportów CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT i Innych,
publikowanych od stycznia 2005 roku, a także dokumentów, które ukazały się w kategoriach
''Raporty'' oraz ''Teksty'' w latach wcześniejszych. Aby odnaleźć
raporty CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT, Inne, które ukazały się przed 2005 rokiem, należy
użyć wyszukiwarki na stronie głównej.