Helsińska Fundacja Praw Człowieka

19-06-2008

wersja do druku

Share

Aresztowanie liderów społeczności tybetańskiej w Nepalu

 

Agenci nepalskiej policji aresztowali dziś rano Kelsanga Czunga - dyrektora ośrodka recepcyjnego dla nowych uciekinierów z Tybetu - oraz Ngałang Sangmo i Taszi Dolmę, kierujące lokalnym oddziałem Stowarzyszenia Kobiet Tybetańskich (TWA).

 

Według przewodniczącego nepalskiej komórki Kongresu Młodzieży Tybetańskiej (TYC) policjanci - w cywilnych ubraniach - przyszli również po niego i Trinle Gjaco, przedstawiciela Dalajlamy w Katmandu. Obu mężczyzn nie było jednak w domach.

 

Po 10 marca podczas niemal codziennych, solidarnościowych demonstracji Tybetańczyków w Katmandu policja zatrzymała tysiące osób, wszystkich zwalniano jednak tego samego dnia. 17 czerwca nepalskie media opublikowały wywiad z ambasadorem ChRL w Katmandu, który oskarżył anonimowego „wysłannika Dalajlamy" o „potajemne spiskowanie i podżeganie do antychińskich protestów".

 

Aresztowanych przewieziono do komisariatu, a następnie do stołecznego więzienia Dili Bazaar. Tybetańskie źródło twierdzi, że wedle nakazu aresztowania - na trzy miesiące - „tybetańskie protesty poważnie zaszkodziły stosunkom dwustronnym między Nepalem a Chinami".


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)