Helsińska Fundacja Praw Człowieka

14-12-2013

wersja do druku

Share

Zatrzymanie trzech mnichów z Driru w Lhasie

 

Według napływających z Tybetu szczątkowych informacji 23 listopada lhaska służba bezpieczeństwa zatrzymała trzech mnichów klasztoru Tarmo w Driru (chiń. Biru), w prefekturze Nagczu (chiń. Naqu) Tybetańskiego Regionu Autonomicznego.

 

W tym samym czasie policja wkroczyła do świątyni Tarmo, w której w czasie dorocznych wakacji przebywało tylko kilku mnichów i odźwierny. Funkcjonariusze zażądali kluczy do kwater duchownych, a kiedy okazało się, że nikt ich nie ma, wyłamali drzwi i przeprowadzili przeszukanie, konfiskując komputery, dyski i książki.

 

Policja weszła także do klasztoru Rabten - tamtejszych mnichów zatrzymywano między innymi w świątyniach w Sertharze (chiń. Seda) i w Serszulu (chiń. Shiqu), w prowincji Sichuan.

 

Po fali aresztowań i brutalnej pacyfikacji protestów wywołanych nakazem zawieszania chińskich flag na tybetańskich domach i klasztorach władze ogłosiły kampanię reedukacji politycznej, którą najwyraźniej mają przejść także mieszkańcy Driru przebywający obecnie w innych regionach Tybetu.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)