Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji

10-01-2006

wersja do druku

Share

Nowe więzienie w okręgu Czuszur TRA

Mniszka, której udało się niedawno uciec z Tybetu, przekazała TCHRD informacje o nowym więzieniu w lhaskim okręgu Czuszur (chiń. Chushui).

„Nowe więzienie – mówi mniszka, która musi pozostać anonimowa – leży w pobliżu świątyni Dolma Lhakhang w Njethangu, w okręgu Czuszur Tybetańskiego Regionu Autonomicznego. Zaczęto je budować przed trzema laty, a pierwszą grupę 35 więźniów sprowadzono z Drapczi w sierpniu 2005 roku”. Mnisi ze wspomnianej świątyni są zaniepokojeni bliskością zakładu karnego, w którym osadzono więźniów kryminalnych i politycznych.

„Wiem, że w więzieniu jest dwóch byłych mnichów z lhaskiego Gandenu: Dziampa Pasang i Bagdro. Obu przeniesiono z Drapczi. Dziampę skazano na 16 lat więzienia za odmowę lżenia Dalajlamy w czasie kampanii »edukacji patriotycznej« w 1999 roku. Znalazł się w pierwszym transporcie z Drapczi”.

Nowy zakład karny, który Tybetańczycy nazywają „więzieniem Njethang”, leży pół godziny jazdy samochodem od centrum Lhasy. (...)

Do więzienia Njethang przewieziono również z Poło Tramo jednego z najbardziej znanych tybetańskich więźniów politycznych – Lobsanga Tenzina, skazanego w 1989 roku na karę śmierci w zawieszeniu na dwa lata za zabójstwo policjanta (który najprawdopodobniej wypadł z okna podczas niepodległościowej demonstracji w Lhasie). W 1991 roku wyrok zamieniono na dożywocie, a w 1994 zmniejszono do 18 lat więzienia. Przed przeniesieniem do Poło Tramo – gdzie, jak twierdzą wiarygodne źródła, stracił zdrowie fizyczne i psychiczne – brał udział w licznych protestach w Drapczi, za co karano go biciem, torturowano i osadzano w karcerze.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)