Helsińska Fundacja Praw Człowieka

17-01-2014

wersja do druku

Share

Milcząca demonstracja w Nangczenie

 

Pięćset osób uczestniczyło 15 stycznia w milczącym proteście przed aresztem w Nangczenie (chiń. Nangqian), w prefekturze Juszu (chiń. Yushu) prowincji Qinghai, domagając się uwolnienia mnichów, których zatrzymano, ponieważ upominali się o swego uwięzionego opata, Khenpo Karcego.

 

nangczenprotestprzedaresztemsprawakhenpokarce15stycznia2014_400

 

nangczenprotesttlumsprawakhenpokarce15stycznia2014_400
 
nangczenprotestmnisiprzedaresztemsprawakhenpokarce15stycznia2014_400

 

nangczenprotestaresztsprawakhenpokarce15stycznia2014_400
 

Według niezależnych źródeł protest „zawieszono", kiedy władze obiecały, że w najbliższych dniach duchowni z klasztoru Dziapa będą mogli odwiedzić aresztowanych współbraci oraz przekazać im ubrania i jedzenie.

 

Komendant uzależnił to od przerwania demonstracji, „więc po czterech godzinach ludzie się rozeszli, grożąc, że wrócą, jeśli zostaną oszukani".

 

Na początku stycznia zwolniono dziewięciu z szesnastu mnichów, których zatrzymano po wcześniejszym proteście w obronie więzionego od ponad miesiąca popularnego nauczyciela buddyjskiego i działacza społecznego. „Mówią, że śledczy wypytywali ich, w jaki sposób Khenpo kontaktuje się z »siłami zewnętrznymi«. Odnieśli wrażenie, że władze szukają pretekstu do wysokiego wyroku". Policja z Czamdo (chiń. Changdu) w Tybetańskim Regionie Autonomicznym poinformowała adwokata, że „sprawa dotyczy bezpieczeństwa państwa".

 

 

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)