Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji

12-09-2005

wersja do druku

Share

Aresztowanie sześciorga Tybetańczyków za plakaty niepodległościowe

Według wiarygodnych źródeł TCHRD w maju 2005 roku aresztowano sześcioro Tybetańczyków podejrzewanych o rozlepianie plakatów niepodległościowych.

Całą szóstkę, trzech mnichów – 25-letniego Dargje Gjaco z klasztoru Cang, 27-letniego Dziampę Samdupa i 25-letniego Lobsanga z Labrang Taszikjil – oraz trzy mniszki – 22-letnią Jonten Dolmę (imię świeckie: Dukar Kji), 23-letnią Tamdin Como i 23-letnią Czokji Dolmę z klasztoru Gendun Tengjeling – zatrzymano 14 maja 2005 roku po intensywnym dochodzeniu w sprawie niepodległościowych plakatów, które pojawiły się na ścianach budynków w okręgach Sangczu (chiń. Xiahe), Luczu (chiń. Luqu) i Maczu (chiń. Maqu) prowincji Gansu.

Kserowane plakaty rozlepiano w wielu okręgach prowincji Gansu. W ramach śledztwa funkcjonariusze Biura Bezpieczeństwa Publicznego przeszukali wszystkie sklepy, w których znajdują fotokopiarki. Duchownych zatrzymano na podstawie donosu jednego z właścicieli. Jonten Dolma i Czokji Dolma zostały osadzone w areszcie śledczym Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Kanlho (chiń. Gannan). Nie wiadomo, gdzie przewieziono pozostałych.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)