Helsińska Fundacja Praw Człowieka

19-11-2013

wersja do druku

Share

Hiszpańskie nakazy aresztowania pięciu chińskich przywódców

 

Sędziowie Sądu Krajowego w Madrycie 18 listopada wydali nakazy aresztowania pięciu chińskich przywódców - w tym byłego przewodniczącego Komunistycznej Partii Chin i prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej, Jiang Zemina - odpowiedzialnych za politykę Pekinu w Tybecie.

 

Sąd kazał też formalnie poinformować innego byłego prezydenta oraz przewodniczącego KPCh - a wcześniej partyjnych struktur w Lhasie - Hu Jintao, że od 9 października toczy się przeciwko niemu dochodzenie w sprawie ludobójstwa w Tybecie, i przekazał mu swoje pytania za pośrednictwem ambasady Chin.

 

Hiszpańscy prawnicy wnieśli pozew przeciwko chińskim przywódcom w imieniu tybetańskich ofiar w czerwcu 2005 roku na podstawie przepisów o „jurysdykcji powszechnej", umożliwiających ściganie sprawców najcięższych zbrodni popełnionych gdziekolwiek. Najgłośniejsza dotąd sprawa tego rodzaju dotyczyła chilijskiego dyktatora Pinocheta, którego w 1998 roku zatrzymano w Londynie na podstawie międzynarodowego listu gończego.

 

Obok Jiang Zemina nakazami aresztowania objęto Li Penga, premiera Chin w czasie eskalacji represji w Tybecie na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych; Qiao Shi, szefa struktur bezpieczeństwa podczas stanu wojennego w Lhasie w 1989 roku; Chena Kuiyuana, sekretarza partii w Tybetańskim Regionie Autonomicznym w latach 1992-2000; oraz Deng Delyun, minister odpowiedzialną za politykę kontroli urodzeń w latach dziewięćdziesiątych.

 

Ściganym może grozić teraz zamrożenie zagranicznych kont bankowych i, jeśli będą chcieli wyjechać z Chin, aresztowanie w celu złożenia zeznań przed hiszpańskim sądem.

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)