Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji

2-02-2008

wersja do druku

Share

Trzy lata dla mnicha za „podżeganie mas”

 

Khenpo Dzinpa, mnich klasztoru Czogcang Talung w okręgu Serthar (chiń. Seda) Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan, został skazany 16 lipca zeszłego roku przez lokalny Pośredni Sąd Ludowy na karę trzech lat więzienia za „zagrażanie bezpieczeństwu państwa", „antyrządową propagandę" i „podżeganie mas".

 

8 lipca 2005 roku podczas uroczystości w Sertharze rozrzucono ulotki z hasłami niepodległościowymi i modlitwami o długie życie Dalajlamy. Po rocznym dochodzeniu w klasztorze Talung pojawili się trzej funkcjonariusze Biura Bezpieczeństwa Publicznego, którzy zatrzymali Khenpo Dzinpę i zabrali go do aresztu śledczego w okręgu Darcedo (chiń. Kangding). Trzy dni później, 26 lipca 2006 roku, do klasztoru przyjechało dziesięć samochodów pełnych policjantów, którzy przeprowadzili rewizję w celi aresztowanego mnicha.

 

Rankiem 4 listopada Khenpo Dzinpa został przewieziony na wizję lokalną na „miejscu zbrodni" w Sertharze. W międzyczasie zatrzymywano na kilkanaście dni i przesłuchiwano ludzi podejrzewanych o współpracę z aresztowanym. Po ogłoszeniu wyroku przez sąd w Kardze Khenpo Dzinpę osadzono w więzieniu Rangakha w Darcedo.

 

Trzydziestosiedmioletni Khenpo Dzinpa pochodzi z koczowniczej rodziny z Donczen w Sertharze. Do klasztoru wstąpił jako dziecko. W 1992 roku rozpoczął studia w słynnym Instytucie Buddyjskim Larung Gar, a osiem lat później wrócił do swego macierzystego klasztoru i został opatem odpowiedzialnym za niemal tysiąc mnichów.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)