Helsińska Fundacja Praw Człowieka

3-07-2012

wersja do druku

Share

Komendant policji okrada i zabija mnicha w Bajanie; protest duchownych

 

Komendant policji w okręgu Bajan (chiń. Hualong) prefektury Coszar (chiń. Haidong), w prowincji Qinghai przyznał się do zamordowania mnicha imieniem Zama Phalkji.

 

bajanzamapalkhjimnichzamordowanyprzezpolicjantaczerwiec2012
 

Czterdziestotrzyletni duchowny, członek komitetu demokratycznego zarządzania i skarbnik klasztoru Szaczung (chiń. Xiaqiong), znikł 20 czerwca. Po dwóch tygodniach okazało się, że został zamordowany.

 

bajanstarciemnichowpolicjiozwlokizamordowanegoduchownego1lipca2012_400
 

Kiedy 1 lipca rozeszła się informacja o odnalezieniu zwłok, które zakopano przy szosie w pobliżu komisariatu, stu pięćdziesięciu mnichów Szaczungu ruszyło w milczącym pochodzie przed siedzibę władz lokalnych, domagając się wykrycia sprawców. Doszło do strać z policją, która próbowała przerwać protest duchownych. Kilku z nich odniosło obrażenia.

 

Następnego ranka władze poinformowały, że do zabójstwa przyznał się komendant policji o nazwisku Ma. Zamaskowany oficer miał włamać się do pokoju skarbnika klasztoru, żądając pieniędzy i kosztowności. Kiedy został rozpoznany, pobił mnicha i udusił, próbując go zakneblować.

 

Tybetańskie źródła twierdzą, że do klasztoru Szaczung skierowano oddział Ludowej Policji Zbrojnej. Przed świątynią ma stać kilkadziesiąt policyjnych samochodów.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)