Helsińska Fundacja Praw Człowieka

19-09-2005

wersja do druku

Share

Uprowadzenie mnicha z Potali

Human Rights Watch wezwał władze chińskie do natychmiastowego uwolnienia Sonama, mnicha z pałacu Potala, zimowej rezydencji dalajlamów w Lhasie, uprowadzonego przez służby bezpieczeństwa 21 sierpnia. Do tej pory nie wiadomo, gdzie jest przetrzymywany.

Według źródeł HRW czterdziestokilkuletni Sonam otrzymał fałszywą wiadomość, że ktoś czeka na niego przy tylnym wejściu do Potali, z którego nie korzystają tybetańscy pielgrzymi, tylko zorganizowane grupy turystów. Z pałacu wywieziono go nieoznakowanym samochodem. Najprawdopodobniej został zatrzymany z powodów politycznych w ramach „przygotowań” do obchodów 50. rocznicy utworzenia Tybetańskiego Regionu Autonomicznego.

Sonam był jednym z pierwszych mnichów, którym zezwolono na powrót do Potali pod koniec lat siedemdziesiątych. Najpierw pracował jako kucharz, później powierzono mu funkcję „odźwiernego” (tyb. gonjer) w świątyni Majtrei. Przed kilku laty wraz z tybetańskim lekarzem założył klinikę, w której leczyli się starzy mnisi. Wcześniej nie miał kłopotów ze służbą bezpieczeństwa.

Przed rocznicowymi obchodami władze chińskie zatrzymały prewencyjnie wiele osób – głównie byłych więźniów politycznych oraz potencjalnych „separatystów”, czyli Tybetańczyków, którzy byli kiedyś w Indiach. Większość zwolniono na początku września.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)