Helsińska Fundacja Praw Człowieka

11-01-2011

wersja do druku

Share

Zatrzymanie mnicha-pisarza w Lhasie

 

Funkcjonariusze lhaskiego Biura Bezpieczeństwa Publicznego 29 grudnia 2010 roku zatrzymali Tenpę Lodo, mnicha i pisarza z Khamu, oraz towarzyszącego mu mężczyznę, którego zwolniono tego samego dnia.

 

tenpalodomnichpisarzzatrzymanygrudzien2010_400
 

Tenpa Lodo, tworzący pod pseudonimem Gang Ga Khjampo, pochodzi z okręgu Paljul (chiń. Baiyu) prefektury Kardze (chiń. Ganzi) w prowincji Sichuan. Jest mnichem lokalnego klasztoru, pisarzem, autorem dwóch książek i licznych esejów, wydawcą czasopisma „Naprzód", intelektualistą inicjującym debaty na tematy takie jak ochrona własności intelektualnej. (W zorganizowaniu tej ostatniej pomagał mu inny pisarz, Gojon, którego zatrzymano w czerwcu zeszłego roku i przez kilka miesięcy torturowano w areszcie.) Jego ostatnim projektem była publiczna dyskusja o sytuacji w Tybecie, która odbyła się 10 grudnia w Paljulu.

 

W jego rodzinnym mieście policja skonfiskowała należącego do niego laptopa, księgi buddyjskie i bloki do ich drukowania. Zatrzymanie Tenpy wpisuje się w kampanię wymierzoną w tybetańskich intelektualistów i osoby publiczne.

 

 Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)