Helsińska Fundacja Praw Człowieka

7-01-2014

wersja do druku

Share

Zatrzymanie ośmiu działaczy społecznych w Czamdo

 

W miasteczku Karma, w okręgu Czamdo (chiń. Changdu), w Tybetańskim Regionie Autonomicznym na początku stycznia policja uwięziła ośmiu Tybetańczyków zaangażowanych w kampanie społeczne.

 

Pierwszą, pięcioosobową grupę zatrzymano po rewizjach w tybetańskich domach, które przeprowadzono w związku z ogłoszoną w zeszłym roku kampanią promowania narodowej jedności i solidarności. Według źródła Radia Wolna Azja (RFA) inicjatorów ruchów wezwano na komisariat, „z którego nie wypuszczono już pięciu osób: Barlo Judrunga, Denmy Tratopa, Ngory Taszi Namgjala, Drakcy Dordże Rigzina i Jibnuba Sonama. Niektórzy byli bici".


Druga grupa zatrzymanych - Phuncog Namgjal, Pema Cultrim i Dordże Lodo (którym funkcjonariusze „kazali im zdjąć plecionki symbolizujące narodową jedność") - była zaangażowana w kampanię zwalczania analfabetyzmu.

 

Operacja policji może mieć związek z aresztowaniem Khenpo Karcego, popularnego nauczyciela buddyjskiego z Nangczenu (chiń. Nangqian), w prowincji Qinghai, którego policja łączy z zeszłorocznymi niepokojami w Karmie.

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)