Radio Wolna Azja

5-12-2011

wersja do druku

Share

Atak na rzeźnię, zatrzymania w Darcedo

 

Koczownicy z Minjaku w Darcedo (chiń. Kangding) 29 listopada zaatakowali chińską rzeźnię, w której znaleźli łeb skradzionego im jaka.

 

Tybetańczycy zdemolowali budynek, rozrzucili na szosie mięso. Potem starli się z interweniującą policją. „Uszkodzili samochody, wyrwali i roztrzaskali o ziemię kilka sztuk broni", twierdzi zastrzegające anonimowość źródło.

 

Kiedy policjanci otrzymali wsparcie, zatrzymano dziesięciu Tybetańczyków. „Ludzie mówią, że zawieźli ich do Darcedo i brutalnie pobili. Na ulicach pojawiły się siły specjalne, zablokowano też szosy".

 

Zaginione jaki tybetańskich koczowników często są odnajdywane w chińskich rzeźniach. Lokalni przywódcy religijni apelowali o niezabijanie zwierząt na mięso. „Khenpo Cultrim Lodo i inni lamowie prosili o to ludzi, ale w okolicy pobudowano chińskie rzeźnie, wywołując oburzenie Tybetańczyków".

 

W październiku władze ogłosiły, że w okolicy ma powstać wiele nowych budynków, podsycając lęk przed konfiskatami ziemi. „Ludzie mówili, że będą protestować przeciwko tym planom".

 

 

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)