Helsińska Fundacja Praw Człowieka

5-03-2010

wersja do druku

Share

Setki zatrzymanych w Lhasie

 

Według chińskich mediów w ramach nowej kampanii „mocnego uderzenia", którą ogłoszono w Tybetańskim Regionie Autonomicznym przed „newralgicznymi" marcowymi rocznicami (wybuchu narodowego powstania w 1959, wprowadzenia stanu wojennego w 1989 i fali antychińskich protestów w 2008 roku), w samej Lhasie zatrzymano już 435 osób.

 

Od 2 marca stołeczne służby bezpieczeństwa kontrolują „wynajęte pomieszczenia, miejsca niebezpieczne i skupiające ludność napływową, pensjonaty, kawiarenki internetowe, centra rozrywki i bary". Kilka osób aresztowano za przestępstwa pospolite - w tym posiadanie „nielegalnych publikacji".

 

Przy okazji władze miejskie i komitety dzielnicowe powołały nowe służby „pomocnicze", które mają wspierać funkcjonariuszy w „utrzymywaniu porządku publicznego" oraz polowaniu na osoby zaliczane do kategorii „trzech nie" (chiń. san wu), czyli nieposiadające dowodu tożsamości, meldunku lub zezwolenia na pobyt tymczasowy.

 

Tybetańskie źródła informują, że mnichom trzech najważniejszych lhaskich klasztorów - Sera, Drepungu i Gandenu - bezterminowo zakazano opuszczania świątyń, wydając jednak specjalne zezwolenia na dostarczanie tam żywności.

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)