Helsińska Fundacja Praw Człowieka

6-12-2013

wersja do druku

Share

Aresztowanie dwóch pieśniarzy z Driru

 

Według tybetańskich źródeł pod koniec listopada aresztowano dwóch popularnych pieśniarzy z Driru (chiń. Biru), w prefekturze Nagczu (chiń. Naqu) Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, gdzie od września władze pacyfikują kolejne protesty, które wywołały, zmuszając Tybetańczyków do upokarzających demonstracji lojalności wobec chińskiego państwa, takich jak zawieszanie czerwonych sztandarów na dachach domów i świątyń.

 

trinlecekarpiesniarzdriruzatrzymany20listopada2013_400
 

Dwudziestodwuletni Trinle Cekar został zatrzymany 20 listopada w Driru podczas kursu na prawo jazdy. Tybetańczycy są przekonani, że naraził się władzom płytą z „nacjonalistycznymi" pieśniami. Policja odmówiła jego najbliższym jakichkolwiek informacji i wyjaśnień.

 

gonpotenzinpiesniarzdriruzatrzymanylhasa30listopada2013_400
 

Dwudziestopięcioletni Gonpo Tenzin został zatrzymany 30 listopada w Lhasie. Według źródeł Tybetańskiego Centrum Praw Człowieka i Demokracji (TCHRD) znajomi są przekonani, że policja zainteresowała się z nim z powodu pieśni, w których nawołuje na przykład do szacunku dla ojczystego języka i kultury.

 

Władze konsekwentnie eliminują tybetańskich pieśniarzy, których twórczość uznają za „zagrożenie" dla bezpieczeństwa państwa. Tylko w tym roku skazano na kary więzienia Szałę Tasziego, Czakdora i Pemę Thinle , Lola i Lobsanga Dzinpę , oraz aresztowano Kelsanga Jarphela.

 

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)