Helsińska Fundacja Praw Człowieka

19-06-2006

wersja do druku

Share

„Reedukacja” uczniów w TPA Kardze prowincji Sichuan

 

Tybetańskie źródła informują, że władze chińskie uruchomiły nową kampanię reedukacyjną w szkołach Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Kardze (chiń. Ganzi), która ma zapobiec udziałowi uczniów w paleniu skór dzikich zwierząt.

 

Mieszkańcy wszystkich regionów Tybetu zaczęli palić ubrania obszyte futrami zwierząt należących do gatunków zagrożonych wyginięciem w odpowiedzi na apel Dalajlamy, który w styczniu wezwał Tybetańczyków do aktywnego chronienia środowiska naturalnego. Choć inicjatorzy spontanicznej kampanii wystrzegali się jakichkolwiek akcentów politycznych, władze chińskie najwyraźniej uznały, że palenie futer jest „niebezpieczną" manifestacją lojalności wobec Dalajlamy.

 

„Do naszej szkoły przyszli żołnierze w mundurach - powiedział redagowanemu w Indiach tybetańskiemu portalowi Phayul uciekinier z Kardze, któremu udało się przedostać do Nepalu. - Mówili, że Tybetańczycy nie mogą palić skór, a jeśli już muszą, mają to robić w swoich domach. Pytali też, czy lubimy Jego Świątobliwość Dalajlamę. Tym, którzy zaprzeczali, kazali deptać jego fotografię. Nie zrobiłbym tego za nic w świecie, wolałbym umrzeć, więc uciekłem, zanim pojawili się w mojej klasie". Chłopiec twierdzi, że po dotarciu do Lhasy zadzwonił do rodziców, którzy powiedzieli mu, że żołnierze zatrzymali 17 uczniów za „okazywanie szacunku" Dalajlamie.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)