Teksty. Z perspektywy Chińczyków
3-10-2008
Share
Błaganie o dzieci w Pekinie
***
W ostatnich latach w naszym kraju uprowadzono niezliczone dzieci. Szukamy ich wszędzie, sprzedając majątek, domy i zaciągając astronomiczne długi. Niektórzy z nas już nie żyją, inni stracili zdrowie i zmysły, reszta jest na skraju załamania nerwowego.
Oczywiście, większość tych spraw można było rozwiązać od ręki, „czynnik ludzki" (nie rozwinę tego z uwagi na służby bezpieczeństwa) sprawia jednak, że zawiadomienie o zaginięciu przyjmują dopiero po dwudziestu czterech godzinach. Moim zdaniem ta doba wystarcza bandytom na bezpieczne wywiezienie dziecka. Dobijaliśmy się do wszystkich drzwi, ale mijały kolejne miesiące. Niektóre rodziny po prostu się poddały.
Rozwieszałem plakaty, chodziłem do telewizji i gazet, kontaktowałem się w sieci z wieloma rodzicami, którzy przeżywają podobne katusze. W ten sposób dowiedziałem się o rodzinie, która straciła ośmiomiesięczne dziecko i zdołała powiadomić o tym premiera Wen Jiabao. Jego interwencja w służbach załatwiła sprawę w ciągu kilku dni. Widząc w tym ostatni promyk nadziei, postanowiliśmy pojechać razem do Pekinu, żeby opowiedzieć premierowi o naszym bólu. Nie chcieliśmy narażać na szwank wizerunku państwa, więc wyruszyliśmy dopiero po igrzyskach olimpijskich, 22 września 2008 roku.
Zameldowaliśmy się w tanim hoteliku z pokojami w piwnicach. Najbiedniejsi zostali na dworcu. Następnego ranka wszyscy - ponad czterdzieści osób z dziesięciu prowincji - poszliśmy pod Ptasie Gniazdo rozwinąć transparenty z opisami naszych tragedii. Napotkany po drodze student zaoferował nam pomoc. To wystąpienie zainteresowało również amerykańskiego dziennikarza, ale baliśmy się z nim rozmawiać, żeby nie stawiać w kłopotliwym położeniu rządu. Uznaliśmy, że najlepiej skontaktować się z CCTV, chińską telewizją publiczną.
Dzięki pomocy studenta dotarliśmy do siedziby telewizji, ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, że idzie za nami trzech agentów, którzy musieli uznać, że jesteśmy jakimiś aktywistami. Przed bramą zatrzymał nas uzbrojony policjant, pytając o sprawę, którą natychmiast naświetliliśmy. Odparł, że musi powiadomić przełożonego, ale dodał, że na jego oko nasz problem kłóci się ze sloganem „harmonijnego społeczeństwa". Zrozumieliśmy, że nie zostaniemy wysłuchani, i znów rozwinęliśmy transparenty. Strażnicy od razu zadzwonili po policję. Podjechały do nas trzy samochody i posypały się następne pytania. Student poradził, żebyśmy wrócili do hostelu, biorąc na siebie rozmowę z funkcjonariuszami. Kiedy do niego zadzwoniliśmy, powiedział, że zwolnili go z komisariatu dopiero po osobistej interwencji dyrektora szkoły.
Po naradzie postanowiliśmy wysłać do CCTV trzech przedstawicieli, żeby sprawdzić, czy zechcą nas wysłuchać. Starszy pan obwieścił nam dyplomatycznie, że szanse są marne. Pojechaliśmy więc do Wangfujingu, gdzie natknęliśmy się na dwie zagraniczne ekipy telewizyjne. Straciwszy wiarę w media krajowe, zgodziliśmy się rozmawiać z cudzoziemcami. Ale i to okazało się trudne. Właściciel hotelu, postraszony przez policję (zasugerowali, że stoi za całą sprawą), kazał nam przerwać. Zdenerwowani, wyszliśmy na ulicę poszukać innego miejsca. Wtedy policjanci zmienili zdanie i pozwolili nam wrócić do środka. Wszyscy obecni - w tym dziennikarze - płakali, słuchając naszych historii.
Wczesnym rankiem 24 września udaliśmy się do Ogólnochińskiego Centrum Petycji. Od bramy hotelu towarzyszył nam policyjny samochód. Kiedy dotarliśmy do dzielnicy Xidan, pojawiło się osiem innych z osiemdziesięcioma funkcjonariuszami. Zatrzymali nas i kazali pokazać papiery. Jeden z ojców stracił cierpliwość i wykrzyknął, że przyjechał szukać swojego dziecka. Kiedy próbował wyjąć jego zdjęcie z plecaka, rzuciło się na niego dziesięciu policjantów, dusząc go i ciągnąc za włosy. Nie wierzyliśmy własnym oczom. Próbowałem coś tłumaczyć, ale i mnie chwycili za kark i powlekli do samochodu. „Stawiasz się rządowi?", usłyszałem. W areszcie zabrali nam dowody, a gdy próbowałem robić zdjęcia, odebrali mi telefon i wszystko wykasowali. „Tu rządzimy my", powiedział policjant.
Po południu zapakowali nas w dwie więźniarki i powieźli do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Wszystkim kazali spisać zeznanie, po czym wsadzili do autobusu i wywieźli gdzieś na przedmieścia.
Po półgodzinie - nikt nic nam nie wyjaśniał - dojechaliśmy do ośrodka dla „petentów". Zrewidowano nas w zakratowanym korytarzu, odbierając aparaty fotograficzne i telefony. Krzycząc, pozamykali wszystkich w różnych pokojach - według klucza prowincji. Były tam tysiące osób. Najwyżsi przywódcy naprawdę nie muszą jeździć w teren, żeby poznać prawdę o panujących tam warunkach: starczy półgodzinna wycieczka. Jestem z Hebei, ale straciłem dziecko w Shenzhenie, trafiłem więc do celi - z jednym okienkiem wentylacyjnym - zarezerwowanej dla Guangdongu. Zapytałem petenta z czterdziestoletnim stażem, czemu tu jest. Odparł, że domaga się rehabilitacji za krzywdy z czasów rewolucji kulturalnej. Zewsząd rozlegały się krzyki, gdy przedstawiciele władz lokalnych odbierali swoich „poddanych" w celu deportacji. Na własne oczy widziałem, jak wywlekają z celi siedemdziesięcioletnią staruszkę. Ktoś mi powiedział, że człowiek, który zabił Amerykanina i popełnił potem samobójstwo, też był petentem, od lat bezskutecznie dochodzącym swoich racji. Najwyraźniej mu dojadło.
Cztery godziny później odebrały mnie moje władze i internowały na trzy dni we własnych „pokojach gościnnych". Znów zabrali mi dowód i nie spuszczali z oka dwadzieścia cztery godziny na dobę. Kazali napisać zobowiązanie, że nie będę chodzić za swoją sprawą. Potem dyrektor biura kupił mi bilet i odeskortował na dworzec.
W Pekinie urzędował niegdyś cesarz. Ta wycieczka wiele nas nauczyła. Trzeba przyznać, że stołeczna policja jest najbardziej zagoniona, a jej samochody widać na każdym kroku. Nigdy bym nie pomyślał, że tutejsi funkcjonariusze - wypadający tak dobrze w telewizji - mają dla rodziców porwanych dzieci tylko pięści i obcasy. Nie potrafię zrozumieć, jak mogli nas bić, i zastanawiam się tylko, jak zareagowaliby na uprowadzenie własnych dzieci. Nam, rodzicom, zostaje jedynie rozpacz. Przyjechaliśmy do stolicy z nadzieją, ale nauczono nas, że nie ma w niej miejsca na argumenty. Ale gdzie ono jest? W niebie?
Relacja ojca porwanego dziecka pojawia się wielu chińskich portalach i, za sprawą cenzury, błyskawicznie z nich znika.
Home
Aktualności
Raporty
Teksty
Archiwum
Linki
Pomoc
Galeria
NOWA STRONA (od 2014 r.)
-->pl_PL.iso88592
Więcej (od stycznia 2005 roku*):
- Raporty HFPC, 2014-10-22: Zakaz prac wydobywczych w Zato
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Minxin Pei: Hongkong, Tybet, Xinjiang: niespokojne peryferia
- Raporty HFPC, 2014-10-04: Policja otwiera ogień do protestujących przeciwko kopalni w Szigace
- Raporty HFPC, 2014-10-01: Chiński hotelarz zabija trzy Tybetanki w Czagzamie
- Raporty HFPC, 2014-09-30: Protest przeciwko kopalniom w okręgu Maldrogongkar
- Raporty HFPC, 2014-09-12: Kolejna ofiara policji z Serszulu w stanie krytycznym
- Raporty HFPC, 2014-09-07: Pobicie chłopa przez urzędników w Zato
- Raporty HFPC, 2014-09-03: Aresztowanie dwóch mężczyzn za robienie zdjęć w Serszulu
- Raporty HFPC, 2014-08-30: Zatrzymanie blogerki w Zato
- Raporty HFPC, 2014-08-27: Samobójstwo żony zastrzelonego demonstranta w Serszulu
- Raporty HFPC, 2014-08-20: Trzy kolejne zgony rannych demonstrantów w Serszulu
- Raporty HFPC, 2014-08-19: Dwie ofiary śmiertelne pacyfikacji protestu w Serszulu
- Raporty HFPC, 2014-08-14: Policja otwiera ogień do demonstrantów w Serszulu
- Raporty HFPC, 2014-08-09: Drakońskie kary za protest przeciwko zaporze w Lhundrubie
- Raporty HFPC, 2014-08-08: Protest przeciwko kopalni w Nangczenie
- Raporty HFPC, 2014-08-05: Uwięzienie dwunastu osób po protestach w Darlagu
- Raporty HFPC, 2014-08-02: Starcia z policją, masowe zatrzymania po wypadku drogowym w Darlagu
- Raporty HFPC, 2014-07-15: Aresztowanie wpływowego lamy w Driru
- Raporty HFPC, 2014-07-10: Policja katuje kilkunastu Tybetańczyków w Dzoge
- Raporty HFPC, 2014-07-04: Czterech aresztowanych po protestach przeciwko kopalni w Czabczy
- Raporty HFPC, 2014-07-01: Pacyfikacja protestu przeciwko kopalni w Deczenie
- Raporty HFPC, 2014-06-19: Liczne zatrzymania za protest przeciwko kopalni w Czabczy
- Raporty HFPC, 2014-06-17: Masowe zatrzymania po protestach w Dzogangu
- Raporty HFPC, 2014-05-21: Aresztowanie krewnego po samobójczym proteście w Dzogangu
- Raporty HFPC, 2014-05-15: Pacyfikacja protestów przeciwko kopalniom w okręgu Czamdo
- Raporty HFPC, 2014-05-11: Protest w sprawie odszkodowań w Dege
- Raporty HFPC, 2014-05-10: Protesty po samobójstwie w Dzogangu
- Raporty HFPC, 2014-05-09: Marsz protestacyjny nauczycieli w Malho
- Raporty HFPC, 2014-05-08: Samobójstwo w proteście przeciwko kopalni w Dzogangu
- Raporty HFPC, 2014-05-01: Protest nauczycieli „zastępczych” w Malho
- Raporty HFPC, 2014-04-25: Zatrzymanie sołtysów po protestach przeciw kopalniom w Paljulu
- Raporty HFPC, 2014-04-09: Władze niszczą młyny modlitewne w Mato
- Raporty HFPC, 2014-04-04: Wznowienie protestów przeciwko konfiskatom ziemi w Sangczu
- Raporty HFPC, 2014-03-24: Protest przeciwko konfiskatom ziemi w Sangczu
- Raporty HFPC, 2014-02-21: „Wojna ze śmieciowym jedzeniem” w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2014-01-09: Zatrzymania po proteście przeciwko budowie tunelu w Dege
- Raporty HFPC, 2014-01-03: Zatrzymanie poszukiwanego ekologa z Juszu
- Raporty HFPC, 2013-12-23: Pieśniarz i dwóch innych skazanych na drakońskie kary w Driru
- Raporty HFPC, 2013-12-12: Zatrzymanie i zwolnienie dwóch opatów z Nangczenu
- Raporty HFPC, 2013-11-29: Zatrzymanie dziewięciu osób przed protestem w Paljulu
- Raporty HFPC, 2013-11-10: Lokalni aparatczycy sabotują inspekcję w Zato
- Raporty HFPC, 2013-11-03: Policja zmusza seniorów do zakończenia protestu w Ngabie
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zostawcie w spokoju kopalnie albo zamkniemy klasztory
- Raporty HFPC, 2013-10-26: Czystka tybetańskich urzędników po protestach przeciwko kopalniom w Zato
- Raporty HFPC, 2013-10-19: Zatrucie rzeki przez kopalnię, protesty w Darcedo
- Raporty HFPC, 2013-10-04: Protest uczennic przeciwko paszportowej dyskryminacji w Silingu
- Raporty HFPC, 2013-08-31: „Edukacja polityczna” i groźby po protestach w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-28: Robotnicy wracają do pracy po pacyfikacji protestu w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-18: Pacyfikacja protestu przeciwko kopalniom w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-17: Blokada budowy kopalń, napięta atmosfera w Zato
- Raporty HFPC, 2013-08-16: Masowe wyrzynanie zwierząt w Ngamringu
- Raporty HFPC, 2013-08-14: Zakatowanie mężczyzny na komisariacie w Kakhogu
- Raporty HFPC, 2013-08-06: Wzrost napięcia, demonstracja solidarności po zamknięciu klasztoru w Nagczu
- Raporty HFPC, 2013-07-16: Więcej rannych, nowe informacje o ataku policji w Dału
- Raporty HFPC, 2013-05-28: Protest w obronie świętej góry w Driru
- Inne raporty, 2013-05-17: Konfiskata parceli, pacyfikacja protestu w Luczu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Odmowa współpracy
- Raporty HFPC, 2013-04-21: Cztery lata więzienia za symboliczny uczniowski protest w Czabczy
- Inne raporty, 2013-04-12: Protesty przeciwko wyburzaniu domów, zatrzymania w Juszu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rugowanie tybetańskiego ze szkół w imię „stabilizacji”
- Inne raporty, 2013-04-06: Samospalenie w proteście przeciwko wysiedleniom w Dziekundo
- Raporty HFPC, 2013-03-03: Dzień Języka Ojczystego w Kanlho i Gologu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Xu Zhiyong: Zniknięcie
- Inne raporty, 2013-02-03: Protest przeciwko rzeźni, zatrzymania w Markhamie
- Raporty HFPC, 2013-01-25: Zatrzymanie za protest przeciwko konfiskatom ziemi w Nangczenie
- Raporty HFPC, 2013-01-17: Dharamsala koryguje doniesienia o wrześniowym samospaleniu w Dziekundo
- Raporty HFPC, 2013-01-04: Pierwsze informacje o wrześniowym samospaleniu kobiety w Dziekundo
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Murong Xuecun: Ilustrowana historia wzrostu potęgi Chin
- Inne raporty, 2012-09-20: Wyburzenie domów, uprowadzenie znanego biznesmena w Nangczenie
- Inne raporty, 2012-09-10: Zatrzymanie tybetańskiej biznesmenki w Juszu
- Inne raporty, 2012-08-31: Samospalenie kobiety przed bankiem w Kanlho
- Inne raporty, 2012-08-30: Koczownicy bronią świętej góry w Gologu
- Raporty HFPC, 2012-08-28: Pobicie i zatrzymanie samotnej demonstrantki w Kardze
- Raporty HFPC, 2012-08-19: Trzy lata więzienia za uczniowski protest w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-08-16: Zastrzelenie demonstranta, masowy protest w Markhamie
- Raporty HFPC, 2012-08-14: Protest przeciwko brutalności policji w Rebgongu
- Raporty HFPC, 2012-08-08: Protest przeciwko bezczynności władz, zatrzymania w Sangczu
- Raporty HFPC, 2012-07-03: Komendant policji okrada i zabija mnicha w Bajanie; protest duchownych
- Inne raporty, 2012-07-03: Potwierdzenie doniesień o samospaleniu kobiety w Dziekundo
- Inne raporty, 2012-06-19: Wyroki za protest przeciwko korupcji w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-05-04: Władze Kardze grożą likwidacją organizacji obywatelskich
- Inne raporty, 2012-05-02: Konfiskaty tybetańskiej ziemi pod chińskie osadnictwo w Gepasumdo
- Raporty HFPC, 2012-04-24: Likwidacja tybetańskiej organizacji, liczne zatrzymania w Kardze
- Raporty HFPC, 2012-04-18: Pacyfikacja protestu przeciwko bezkarności aparatczyków w Ngabie
- Raporty HFPC, 2012-04-17: Zatrzymanie czterech działaczy w Dału
- Inne raporty, 2012-04-11: Zastrzelenie Tybetańczyka, protest w Labrangu
- Raporty HFPC, 2012-04-05: Opat Khenpo Gjełala z Zato skazany na dwa lata więzienia
- Inne raporty, 2012-04-03: Protest i wyroki uczniów, zwolnienie dyrektora szkoły w Codziangu
- Teksty. Z perspektywy Chińczyków: Wang Lixiong: Tybet potrzebuje taktyki
- Raporty HFPC, 2012-03-21: Uprowadzenie opata w Zato
- Inne raporty, 2012-03-15: Rebgong: samospalenie mnicha z protestami uczniów w tle
- Raporty HFPC, 2012-03-09: Protest uczniów przeciwko chińskim podręcznikom w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Luo Feng: List otwarty [w sprawie sekretarza KPCh w Ngabie]
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rzeźnia w Manikengo
- Inne raporty, 2012-01-11: Starcia z policją po zastrzeleniu Tybetańczyka w Labrangu; żałoba w Darlagu
- Raporty HFPC, 2012-01-10: Tybetańczyk zastrzelony przez policję w Labrangu
- Raporty HFPC, 2011-12-15: Bijatyka w szkole w Chengdu
- Inne raporty, 2011-12-05: Atak na rzeźnię, zatrzymania w Darcedo
- Inne raporty, 2011-11-01: Ucieczka mnichów z klasztoru w Czamdo
- Raporty HFPC, 2011-09-21: Chińska policja otwiera ogień do protestujących Tybetańczyków w Czatrengu
- Raporty HFPC, 2011-07-28: Intronizacja portretu Dalajlamy w Ngabie
- Raporty HFPC, 2011-07-12: Urodziny Dalajlamy w Kardze
- Inne raporty, 2011-06-20: Protesty tybetańskich kierowców w Szigace
- Inne raporty, 2011-04-06: Protesty w Juszu
- Raporty HFPC, 2011-03-21: „Noworoczne” zatrzymanie mnicha w Gansu
- Raporty HFPC, 2011-02-14: Protesty przeciwko kopalni, zatrzymania w Szigace
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Apel Tybetańczyków do tego państwa
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Namco: Trzymać się ode mnie z daleka
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Gonpo Dordże: Byłeś w Tybecie?
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Wybaczcie
- Raporty HFPC, 2010-11-09: Protesty w obronie języka tybetańskiego w Sichuanie
- Raporty HFPC, 2010-10-28: „Protesty językowe” docierają do Gansu
- Inne raporty, 2010-10-27: Apele w obronie języka tybetańskiego
- Raporty HFPC, 2010-10-26: Nowe protesty uczniów, pierwsze zatrzymania
- Inne raporty, 2010-10-25: „Językowy protest” dociera do Pekinu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Studenckie protesty w Pekinie (w sieci)
- Raporty HFPC, 2010-10-21: Kolejny protest tybetańskich licealistów
- Inne raporty, 2010-10-20: Protest tysięcy uczniów w Rebgongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Z ostatniej chwili: Tagjal zwolniony za kaucją
- Raporty HFPC, 2010-10-04: Trzech zatrzymanych w Driru
- Raporty HFPC, 2010-10-01: Protest w obronie świętej góry w Driru
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Chiński magnat i nasza ziemia
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Avatar w Tybecie
- Raporty HFPC, 2010-09-07: Chiny przyznają się do zastrzelenia Tybetańczyka w Paljulu
- Inne raporty, 2010-08-27: Policja zabija czterech tybetańskich demonstrantów w Paljulu
- Raporty HFPC, 2010-08-24: Policja zabija trzech Tybetańczyków w Paljulu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: A gdyby tak własnego języka bronili Tybetańczycy?
- Inne raporty, 2010-08-04: Protesty przeciwko planom władz w Juszu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Zdjęcia z pacyfikacji protestu w Namlingu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Nasze pierwsze spotkanie
- Raporty HFPC, 2010-06-24: Słynny tybetański społecznik skazany na piętnaście lat więzienia
- Inne raporty, 2010-06-23: Proces znanego tybetańskiego biznesmena i działacza
- Inne raporty, 2010-06-22: Zatrzymanie kilkudziesięciu Tybetańczyków w Szigace
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Rozorana kolebka Songcena Gampo
- Inne raporty, 2010-06-18: Napięta atmosfera w Juszu
- Inne raporty, 2010-06-04: Protesty Tybetańczyków w Juszu
- Raporty HFPC, 2010-05-18: Policja otwiera ogień do protestujących przeciwko cementowni w Labrangu
- Inne raporty, 2010-05-13: Nowe protesty przeciwko kopalniom w Markhamie
- Raporty HFPC, 2010-04-13: Protest w Njarongu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: Tybetańskie rzeki, chińskie ocieplenie
- Inne raporty, 2009-11-09: Pacyfikacja tybetańskiego protestu w Tianjinie
- Inne raporty, 2009-11-04: Policja okrada i zabija tybetańskiego kierowcę
- Raporty HFPC, 2009-06-23: Starcia w Gjamie
- Raporty HFPC, 2009-05-25: Protest przeciwko przesiedleniom w Dału
- Raporty HFPC, 2009-04-24: Demonstracja uczniów w Labrangu
- Raporty HFPC, 2009-04-15: Niepokoje w Maczu
- Raporty HFPC, 2009-03-09: Starcie z policją w Gologu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Od kłótni do protestu
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: Oser: „Odrzućcie złudzenia i gotujcie się do walki”
- Inne raporty, 2007-12-19: Aresztowanie kolejnych mnichów w Nagczu
- Inne raporty, 2007-11-28: Starcia koczowników z policją w Nagczu
- Inne raporty, 2007-11-23: Protest płacowy nauczycieli w Qinghai
- Inne raporty, 2007-09-14: Zatrzymanie lhaskich sklepikarzy
- Raporty HFPC, 2007-08-31: Protest mnichów Drepungu
- Inne raporty, 2007-08-23: Zatrzymania po konflikcie tybetańskich buddystów z muzułmanami Hui
- Inne raporty, 2007-08-10: Starcia Tybetańczyków z muzułmanami w Gologu
- Raporty HFPC, 2007-07-18: Krwawe walki o jarca gumbu
- Raporty TCHRD, 2007-07-03: Niepokoje i aresztowanie trzydziestu Tybetańczyków w Nagczu
- Raporty HFPC, 2007-06-22: Strajk głodowy w Sichuanie
- Inne raporty, 2007-06-16: Pacyfikacja tybetańskiego protestu w Sichuanie
- Raporty HFPC, 2007-06-11: Protest przeciwko kopalni w Sichuanie
- Inne raporty, 2007-03-23: Setki Tybetańczyków protestują w Lhasie
- Raporty HFPC, 2007-03-06: Policyjna prowokacja przed Dżokhangiem
- Inne raporty, 2006-12-20: „Zrób to sam”: Kampania przymusowej przebudowy domów
- Inne raporty, 2006-11-08: Publiczny protest w Lhasie
- Inne raporty, 2006-08-10: Odwołanie wyścigów konnych po rozruchach w Lithangu
- Raporty HFPC, 2006-06-19: „Reedukacja” uczniów w TPA Kardze prowincji Sichuan
- Inne raporty, 2006-04-29: Władze chińskie każą nosić futra
- Teksty. Z perspektywy Tybetańczyków: ***: Apel o dołączenie do kampanii palenia skór dzikich zwierząt
- Inne raporty, 2006-02-22: Aresztowania za kampanię palenia futer
- Raporty HFPC, 2006-02-15: Władze chińskie zakazują palenia skór dzikich zwierząt
- Inne raporty, 2006-02-14: Tybetańczycy rezygnują z futer w odpowiedzi na apel Dalajlamy
- Raporty ICT, 2006-02-10: Tybetańczycy palą skóry dzikich zwierząt
- Inne raporty, 2006-02-02: Zwolnienie oślepionego w areszcie Tybetańczyka
- Inne raporty, 2005-09-08: Tybetańscy koczownicy podpalają chińską rzeźnię w Sichuanie
- Inne raporty, 2005-08-19: „Zaginięcie” chińskiego działacza w Gansu
- Inne raporty, 2005-06-02: Starcia w prowincji Qinghai
- Inne raporty, 2005-05-11: Apele o rekompensaty za straconą ziemię
- Raporty TIN, 2005-02-09: „Tajemnice Tybetu” – nowy wiersz Oser
* powyższa lista jest wyborem z raportów CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT i Innych,
publikowanych od stycznia 2005 roku, a także dokumentów, które ukazały się w kategoriach
''Raporty'' oraz ''Teksty'' w latach wcześniejszych. Aby odnaleźć
raporty CAT, HFPC, TCHRD, TIN, ICT, Inne, które ukazały się przed 2005 rokiem, należy
użyć wyszukiwarki na stronie głównej.