Radio Wolna Azja

31-05-2007

wersja do druku

Share

Władze wymuszają rezygnację tybetańskiego opata w Gologu

 

Opat ważnego tybetańskiego klasztoru został zmuszony do ustąpienia, ponieważ odmówił podpisania dokumentów krytykujących Dalajlamę.

 

„Mówiłem otwarcie i odmówiłem złożenia podpisu. Oświadczyłem, że nie podpiszę tego nawet za cenę życia, więzienia czy śmierci w sądzie - powiedział RFA Khenpo Canor, siedemdziesięcioletni opat klasztoru Dungkjab w okręgu Gade (chiń. Gande) Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej Golog (chiń. Guoluo) prowincji Qinghai. - Widziałem rządowe dokumenty. Pisali w nich, że należy poddać krytyce Dalajlamę i potępić go za separatyzm. Nie miałem zamiaru. Zdawałem sobie sprawę, że wszystkich, którzy odmówią, czeka proces w chińskim sądzie". Urzędnicy prowadzący kampanię reedukacji patriotycznej „grozili nawet, że zamkną klasztor, jeśli nie podpiszemy dokumentów".

 

„Do klasztoru przyjechali urzędnicy z okręgu i zapytali, czy ustąpię z funkcji głównego opata. Zgodziłem się, ponieważ nie miałem wyjścia. Siedzenie na tych ich zebraniach - których celem jest walka z wpływami Dalajlamy - było dla mnie bardzo trudne i bolesne".

 

Urzędnicy z departamentu do spraw religii w Gade odmówili komentarza, ale inny przedstawiciel władz lokalnych potwierdził relację Khenpo. Twierdzi on, że władze okręgu zaostrzyły kampanię reedukacji patriotycznej, by zmienić Dungkjab we „wzorowy" klasztor, w którym będzie miejsce tylko dla mnichów lojalnych wobec Chin. „Mówi się, że duchowni z Dungkjabu odmówili podpisania dokumentów kampanii reedukacyjnej. Po naradzie zdecydowano, że opat musi odejść. Wiadomo, że wszystkie klasztory w Chinach muszą być »wzorowe«, to znaczy stosować się do rządowych dyrektyw. Z perspektywy władz jest to bardzo proste: klasztory trzeba poddać kontroli i wymusić ich posłuszeństwo. Nie znam jednak wszystkich szczegółów".

 

Klasztor Dungkjab - założony w 1837 roku przez słynnego Kjabdzie Łangczena Khenraba Dordże - leży dwadzieścia kilometrów od stolicy okręgu. Obecnie żyje w nim ponad dwustu mnichów oraz, jak twierdzą źródła lokalne, stu trzydziestu „zwerbowanych przez władze chińskie".

 


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)