Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji

9-11-2005

wersja do druku

Share

Tajemnicza śmierć mnicha i kampania „edukacji patriotycznej” w Drepungu

W pierwszym tygodniu października 2005 roku zmarł w tajemniczych okolicznościach Ngałang Dziangczub, dwudziestoośmioletni mnich klasztoru Drepung. Według potwierdzonych informacji TCHRD znaleziono go martwego w celi. Poprzedniego dnia brał udział w ostrej sprzeczce z funkcjonariuszami „grupy roboczej”, prowadzącymi w klasztorze kampanię „edukacji patriotycznej”.

Grupa robocza pojawiła się w Drepungu na początku października. Zgodnie z założeniami kampanii wszyscy mnisi mieli potępić Dalajlamę jako „separatystę” i ślubować wierność chińskiemu rządowi. Część mnichów nie zamierzała poddawać się „edukacji” i wdała się w kłótnię z funkcjonariuszami. Źródła TCHRD twierdzą, że Ngałang stanowczo odmówił potępienia Dalajlamy, nazywając go „wyzwolicielem w tym i następnym żywocie”. Poinformował też urzędników, że niczego nie żałuje, nawet jeśli wydalą go z klasztoru.

„Historycznie Tybet nigdy nie był też częścią Chin – miał również powiedzieć Ngałang. – Kwestionuję wasze stanowisko i w tej sprawie”. Urzędnicy obrzucili go obelgami, grożąc surowymi konsekwencjami. Po kłótni Ngałang pobiegł do swojej celi i więcej się nie pojawił. Następnego dnia znaleziono go martwego. Przyczyny zgonu nie są znane, ale mnisi mówią o samobójstwie z powodu skrajnego napięcia psychicznego.

Ngałang Dziangczub (znany także jako Aku Ril Ril) pochodził z wioski Lhakhang w gminie Phodo lhaskiego okręgu Phenpo Lhundrub w Tybetańskim Regionie Autonomicznym.

Kampania edukacji patriotycznej burzy spokój mnichów i mniszek, popychając ich często do aktów rozpaczy. Polityczne pranie mózgów, mające zmusić duchownych do podporządkowania się wytycznym partii komunistycznej, wywołuje psychiczne katusze i urazy, które niejednokrotnie kończą się samobójstwami. 1 maja 2000 roku Taszi Rabten z klasztoru Thentok odebrał sobie życie po przesłuchaniu przez grupę trzydziestu funkcjonariuszy, którzy zmusili go do zrewidowania własnej celi, szukając w niej zdjęć Dalajlamy. Wkrótce potem znaleziono go w kałuży krwi.

Kampania edukacji patriotycznej nabrała nowego impetu na początku 2005 roku. Nowi uciekinierzy z Tybetu informowali TCHRD o działalności „grup roboczych” w klasztorach Talung, Phenpo Gjabdak, Szugseb i Sera. W ramach kampanii we wszystkich tych świątyniach wydalano i aresztowano mnichów i mniszki.

Kampania edukacji patriotycznej rozpoczęła się w 1996 roku; jest ona jednym z głównych instrumentów prześladowań religijnych w Tybecie i jawnym pogwałceniem międzynarodowych standardów praw człowieka. Groźby, przymus, wydalenia i aresztowania, które mają zmusić duchownych do podporządkowania się władzom, naruszają oenzetowskie normy wolności religii. Od stycznia 1996 do sierpnia 2004 roku TCHRD udokumentowało wydalenie ze świątyń 11 383 duchownych w ramach tej kampanii.


Home Aktualności Raporty Teksty Archiwum Linki Pomoc Galeria
 
NOWA STRONA (od 2014 r.)