Koniec epoki politycznych rządów Dalajlamów
strona główna

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

30-05-2011

 

Koniec epoki politycznych rządów Dalajlamów

 

Ostatniego dnia nadzwyczajnego posiedzenia, 28 maja 2011 roku ustępujący parlament jednogłośnie znowelizował „małą konstytucję", Kartę Tybetańczyków na Wychodźstwie, pozbawiając Dalajlamę, zgodnie z jego niewzruszonym dyktatem, wszystkich prerogatyw politycznych, które zostały przekazane demokratycznie wybranym organom władzy.

 

Formalnie Jego Świątobliwość ma być tylko przywódcą duchowym oraz „Opiekunem i Symbolem Tybetu i Narodu Tybetańskiego". W artykule pierwszym prosi się go między innymi o „dbanie o dobro" społeczności tybetańskiej, „doradzanie" i „sugerowanie" parlamentowi oraz kaszagowi, reprezentowanie Tybetańczyków na arenie międzynarodowej i poszukiwanie „utęsknionego" rozwiązania problemu Tybetu.

 

godlonowe2011administracjatybetanska_400
 

Przy okazji deputowani dokonali kilku zmian nomenklaturowych. Tybetański Rząd na Wychodźstwie, a właściwie Gaden Podrang - gabinet Dalajlamów, ściśle: „Rząd Tybetu Zwycięski w Każdym Kierunku Pałac Radości" - został przemianowany na „Administrację Tybetańską".

 

W związku z zakończeniem procesu demokratyzacji z Karty usunięto również artykuły określające zasady funkcjonowania Rady Regencyjnej, która miała przeprowadzić diasporę przez interregnum.

 

Następnego dnia dokument zatwierdził Jego Świątobliwość. System zapoczątkowany w 1642 roku przez Wielkiego V Dalajlamę, który przejął władzę polityczną nad zjednoczonym Tybetem dzięki zbrojnemu wsparciu wodza choszuckich Mongołów Guszri-chana, przestał istnieć.