Aresztowanie mnicha w Lithangu
strona główna

Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji

28-09-2007

 

Aresztowanie mnicha w Lithangu

 

Władze chińskie aresztowały mnicha z klasztoru Lithang w czasie ogłoszonej na początku września intensywnej kampanii „edukacji patriotycznej". Według wiarygodnych źródeł TCHRD Lobsang Phuncog został zatrzymany 15 września po rewizji swojej celi przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Biura Bezpieczeństwa Publicznego okręgu Lithang (chiń. Litang) Tybetańskiej Prefektury Autonomicznej Kardze (chiń. Ganzi) prowincji Sichuan. Trzydziestoletni duchowny pochodzi z leżącej w pobliżu klasztoru wioski Dekji. Nie wiadomo, co było przyczyną zatrzymania, świadkowie twierdzą jednak, że z jego ołtarza zabrano zdjęcia Dalajlamy, Panczenlamy i Karmapy. Inne źródło uważa, że przyczyną była znajomość mnicha z aresztowanym 22 sierpnia - również arbitralnie - artystą Kunhenem.

 

Lobsang Phuncog został wyświęcony jako dziecko. Zajmował ważne stanowisko w klasztorze i wyróżniał się w monastycznych studiach, a zwłaszcza - z czego słynął w całej okolicy - w rytualnym tańcu (tyb. czam), który powierzono jego nadzorowi.

 

Władze chińskie zaostrzają kampanię „edukacji patriotycznej" w świątyniach Lithangu. Zajęcia prowadzą grupy robocze, miedzy innymi zmuszające duchownych do potępiania na piśmie Dalajlamy. „Edukowani" muszą spełniać pięć wymogów: uznać Tybet za nieodłączną część Chin, „kochać", jak chce oficjalny slogan, „macierz i religię", zaakceptować mianowanego przez władze Panczenlamę i potępić Dalajlamę jako zdrajcę i separatystę.

 

Władze kontrolują klasztory za pośrednictwem komitetów demokratycznego zarządzania i lokalnych departamentów do spraw religii. W ramach kampanii reedukacyjnej mnisi, którzy nie są zarejestrowani przez komitety, są wydalani z klasztorów.