Przedterminowe zwolnienie Nimy Czodron
strona główna

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

29-06-2006

 

Przedterminowe zwolnienie Nimy Czodron

 

Władze chińskie poinformowały Fundację Dui Hua o przedterminowym zwolnieniu Nimy Czodron (chiń. Nima Quzhen), jedynej znanej więźniarki politycznej w Tybetańskim Regionie Autonomicznym.

 

bangririnpoczednimaczodrongjaco_400

 

 

26 września 2000 roku Nima Czodron została skazana na 10 lat więzienia za działalność „separatystyczną". Jej karę łagodzono trzykrotnie - po raz ostatni, o rok, 26 lutego 2006, kiedy to zwolniono ją z Więzienia Tybetańskiego Regionu Autonomicznego, nazywanego potocznie Drapczi.

 

Nimę Czodron zatrzymano wraz z jej partnerem Bangri Czogtrulem Rinpocze, założycielem lhaskiego sierocińca i szkoły Gjaco, i całym personelem tej placówki w związku z protestem pracującego dla sierocińca Taszi Ceringa, który 26 sierpnia 1999 roku opuścił chińską flagę przed pałacem Potala i próbował wciągnąć na maszt zakazany sztandar Tybetu, a następnie, bezskutecznie, zdetonować przywiązany do ciała prymitywny ładunek wybuchowy. Podczas zatrzymania połamano mu ręce i nogi. Pół roku później zginął w więzieniu. Pekin utrzymuje, że odebrał sobie życie. Po aresztowania szkołę zamknięto, a jej wychowankowie trafili na ulicę.

 

Bangri Rinpocze, znany również jako Dzigme Tenzin Nima (chiń. Jinmei Denzeng Nima), został skazany na dożywocie. Trzy lata później Pośredni Sąd Ludowy w Lhasie złagodził tę karę, za „dobre sprawowanie", do 19 lat więzienia, a w 2005 - o kolejny rok. Jego wyrok (zgodnie z chińskim kodeksem karnym liczony od daty pierwszego złagodzenia, a nie zatrzymania) kończy się 30 lipca 2021.

 

Krewni potwierdzają, że Nima Czodron została zwolniona i wróciła do swojej siedmioletniej córki. Udało się jej również uzyskać zgodę na widzenie z Bangri Rinpocze, którego przeniesiono, wraz z większością więźniów politycznych, z Drapczi do nowego zakładu karnego Czuszur (chiń. Qushui).