Rezygnacja Wysłanników Dalajlamy
strona główna

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

4-06-2012

 

Rezygnacja Wysłanników Dalajlamy

 

Centralna Administracja Tybetańska (CAT) w Indiach poinformowała, że kalon tipa (prezes gabinetu) Lobsang Senge „przyjął z żalem" rezygnację Wysłanników Dalajlamy: Lodiego Gjari i Kelsanga Gjalcena, którzy od 2002 roku przeprowadzili dziewięć rund rozmów z przedstawicielami Departamentu Pracy Frontu Jedności, reprezentujących władze centralne Chińskiej Republiki Ludowej.

 

Wysłannicy podjęli decyzję o rezygnacji z powodu „pogarszającej się sytuacji w Tybecie" i związanej z nią fali samospaleń oraz „frustracji" spowodowanej brakiem „pozytywnej reakcji strony chińskiej", która między innymi nie ustosunkowała się do przedstawionego Pekinowi w 2008 roku „Memorandum w sprawie autonomii narodu tybetańskiego" oraz uzupełniającej go „Noty".

 

Według komunikatu Dharamsali decyzja o rezygnacji została przyjęta 1 czerwca 2012 roku. Jednocześnie kaszag (gabinet CAT) zapewnił, że pozostaje oddany „niestosowaniu przemocy i idei drogi środka", która zakłada autonomię Tybetu w granicach chińskiego państwa i systemu konstytucyjnego.