Protest uczniów przeciwko chińskim podręcznikom w Rebgongu
Siedmiuset licealistów z okręgu Rebgong (chiń. Tongren) prefektury Malho (chiń. Huangnan) prowincji Qinghai po powrocie z wiosennych ferii 4 marca zastało w szkole chińskojęzyczne podręczniki do nauk politycznych, historii, geografii, matematyki, biologii, chemii i fizyki, którymi zastąpiono książki tybetańskie.
Uczniowie zaczęli drzeć podręczniki i organizować marsz do centrum miasta, ale zostali powstrzymani przez nauczycieli i dyrektora szkoły, którzy obawiali się, że w obliczu kryzysu wywołanego falą samospaleń i brutalną pacyfikacją ostatnich tybetańskich wystąpień, protest nastolatków może mieć tragiczne konsekwencje. Do szkoły przyjechał wicedyrektor okręgowego departamentu oświaty, który próbował uspokoić sytuację tłumacząc, że tybetańskich podręczników nie zdążono wydrukować na czas, ale będą dostępne od września.
Uczniowie z Rebgongu wychodzili już na ulice w październiku 2010 roku, protestując przeciwko planom zmiany języka wykładowego z tybetańskiego na mandaryński. Władze oficjalnie ustąpiły, ale problem ciągle powraca, podsycając lęk przed postępującą sinizacją.