Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji
TCHRD Update
27 lutego 2001
 


Ngałang Loczoe ginie w Drapczi



5 lutego, tuż przed zakończeniem dziesięcioletniego wyroku, zmarła w Drapczi dwudziestoośmioletnia mniszka Ngałand Loczoe.

Ngałang aresztowano wraz z pięcioma innymi mniszkami z klasztoru Njen za udział w pokojowej demonstracji, do której doszło 14 maja 1992 w Lhasie. Mniszki oskarżono o „podżeganie do działalności kontrrewolucyjnej i rozpowszechnianie kontrrewolucyjnej propagandy”. Ngałang została skazana na pięć lat więzienia; miała wówczas 19 lat. Przed wydaniem wyroku Ngałang i jej koleżanki były przez siedem miesięcy torturowane w areszcie śledczym Guca. Trzy mniszki z tej grupy nadal przebywają w Drapczi; dwie najprawdopodobniej zwolniono w 1998.
W czerwcu 1993 Ngałang i trzynaście innych mniszek nagrały kasetę z pieśniami patriotycznymi, którą przemycono później za mury Drapczi. Kiedy władze dowiedziały się o istnieniu taśmy, podniesiono kary mniszek. Wyrok Ngałang – pięć lat; w sumie do dziesięciu.
Dwa tygodnie przed śmiercią, w styczniu 2001, krewnym Ngałang odmówiono zgody na widzenie.
5 lutego przewieziono ją do szpitala policyjnego, który znajduje się w pobliżu Drapczi. Tego samego dnia poinformowano krewnych, że mniszka zachorowała i została skierowana do szpitala. Kiedy tam dotarli, pokazano im zwłoki Ngałang. Nie podano przyczyny zgonu.
Była mniszka, współwięźniarka Ngałang, której rok temu udało się uciec z Tybetu, powiedziała: „O ile nie spotkało jej jakieś nieszczęście, nie mogła umrzeć nagłą śmiercią. Była zdrowa, nie chorowała w więzieniu”.
„Nagła śmierć Ngałang budzi podejrzenia. Odmowa widzenia z krewnymi i udzielenie pomocy medycznej w ostatniej chwili stanowi dowód na to, jak władze chińskie traktują tybetańskich więźniów politycznych” – komentuje Lobsang Njandak, dyrektor Tybetańskiego Centrum Praw Człowieka i Demokracji z Dharamsali. – Napływają do nas informacje o kolejnych zgonach tybetańskich więźniów politycznych. Chiny najwyraźniej nie stosują i nie zamierzają się stosować do postanowień Konwencji przeciwko Torturom, którą sygnowały w 1986 roku i ratyfikowały rok później. Od momentu ratyfikacji do chwili obecnej na skutek tortur zginęło 72 tybetańskich więźniów politycznych.
Ngałang Loczoe pochodziła z klasztoru Njen w okręgu Toelung Deczen, podlegającego administracyjnie władzom Lhasy.
Z 451 znanych tybetańskich więźniów politycznych, przetrzymywanych w chińskich  więzieniach w Tybecie, około 200 odbywa wyroki w Drapczi – w tym 32 więźniarki polityczne, z których 29 to mniszki.
Od roku 1987 na skutek tortur zmarło w więzieniach lub tuż po opuszczeniu ich murów trzynaście mniszek.


[powrót]