Tybetańskie Centrum Praw Człowieka i Demokracji
TCHRD Update
Lipiec 2001
 
 

Wydalenie 8.500 duchownych; opat w areszcie domowym


Władze chińskie znów pokazały, jak rozumiejš „wolnoœć religii”, wydalajšc 8.500 mnichów i mniszek z Instytutu Buddyjskiego Serthar w „Tybetańskiej Prefekturze Autonomicznej” Kardze. Główny opat Instytutu, Khenpo Dzigme Phuncok przebywa w areszcie domowym. Chatki wydalonych zrównano z ziemiš. Represje kosztowały życie szeœciu mniszek.

18 kwietnia 2001 władze chińskie nakazały uczniom opuszczenie Instytutu i powrót do miejsc zameldowania, powołujšc się na narzucony przez Pekin limit 1.400 osób.
„Chińczykom najwyraŸniej nie podoba się religijnoœć Tybetańczyków. Władze narzucajš limity wszystkim klasztorom – od najmniejszych po największe – zakazujšc przyjmowania nowicjuszy i wydalajšc „nadliczbowych” duchownych”, powiedział Lobsang Njandak, dyrektor Tybetańskiego Centrum Praw Człowieka i Demokracji.
Nikt nie może odwiedzać Khenpo Dzigme Phuncoka. Opat jest bardzo chory; mówi się, że władze chcš go wywieŸć do Chin.
Niezależne Ÿródła podajš, że między 20 maja a 10 czerwca zmarło szeœć mniszek, którym kazano opuœcić Serthar. Cztery zabił „szok”, a dwie odebrały sobie życie.
Do Instytutu œcišgnięto 1.800 funkcjonariuszy Ludowej Policji Zbrojnej – po stu z każdego z okręgów TPA Kardze – oraz 2.000 żołnierzy Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.
Œwiadkowie twierdzš, że zniszczono kwatery duchownych, by uniemożliwić im powrót do Serthar. Do wyburzania przystšpiono 26 czerwca. Do tej pory zrównano z ziemiš co najmniej 2.900 chatek.
Kierujšcy wydaleniami urzędnicy z Pekinu narzucili Instytutowi limit 1.400 duchownych. W Serthar mogš pozostać tylko mieszkańcy tego okręgu – pod warunkiem, że „poddadzš krytyce” Dalajlamę.
Instytut Buddyjski Serthar, nazywany również Larung Gar, był największš społecznoœciš monastycznš w Tybecie. Studiowało tu dziesięć tysięcy mnichów, mniszek i œwieckich – w tym tysišc Chińczyków z ChRL, Tajwanu, Singapuru i Malezji. Khenpo Dzigme Phuncok założył Larung Gar w 1980 roku; siedem lat póŸniej poprzedni Panczenlama zapewnił Instytutowi status „akademii”, dzięki czemu ominęła go pierwsza fala kampanii „edukacji patriotycznej”. W Serthar nigdy nie dochodziło do „incydentów politycznych”.

Pobity na œmierć

W Thandong, w okręgu Tengczen prefektury Czamdo dokonano licznych arbitralnych aresztowań, szukajšc sprawców eksplozji, do której doszło 11 lipca w pobliżu kopalni złota (rany odniosło czterech chińskich górników).
Władze uznały, że odpowiedzialnoœć za wybuchu ponoszš Tybetańczycy. Funkcjonariusze LPZ wszczęli œledztwo, polegajšce na brutalnym biciu zatrzymanych. ródło TCPD podaje, że policjanci zabili Cetę Maronga, a trzech innych Tybetańczyków jest w stanie krytycznym. Przy okazji zamknięto klasztor Camphung, z którego pochodziło dziesięciu aresztowanych mnichów.


[powrót]