Nagroda dla komisariatu w Phari
Dwa najwyższe organy władzy wykonawczej ChRL – Rada Państwa i Centralna Komisja Wojskowa – nadały wspólnie “zaszczytny” tytuł “Wzorowego posterunku policji granicznej” placówce w Pali, która podlega Wydziałowi Służb Bezpieczeństwa Publicznego i Ochrony Granic Tybetańskiego Regionu Autonomicznego (TRA) w Szigace. 28 grudnia 2003 rządkowa agencja informacyjna Xinhua podała, że tytuł nadano za “wybitny wkład” w “strzeżenie jedności macierzy i pokoju w regionach granicznych”, a w szczególności za “udaremnienie pięciu prób ucieczki z kraju, zatrzymanie 27 uciekinierów oraz wykrycie i szybkie rozwiązanie dziesiątków problemów związanych z porządkiem społecznym w regionach granicznych”.
Dekret – podpisany osobiście przez prezesa Rady Państwa Wen Jiabao i przewodniczącego Centralnej Komisji Wojskowej Jiang Zemina – dotyczy utworzonego w 1961 roku posterunku straży granicznej w Phari (chiń. Pali), w dolinie Dromo (Czumbi) przy granicy z Sikkimem, który w 1975 roku przyłączono do Indii.
Według Xinhua funkcjonariusze placówki “zaszczytnie” wywiązywali się z “zadania ochrony granic”, polegającego na “chwytaniu ludzi, którzy próbują uciec z kraju”. Posterunek “wniósł ogromny wkład w strzeżenie stabilizacji społecznej w regionach granicznych” oraz “jedności macierzy i pokoju” i “przyczynił się do jedności różnych grup etnicznych”, wpisując się we “wspaniałą tradycję naszej partii i służb zbrojnych” i “wzorowo realizując etniczną i religijną politykę partii”. Autorzy artykułu chwalą też funkcjonariuszy za “utrzymanie rewolucyjnego ducha w miejscu, w którym brakuje tlenu”.
Jak podaje Xinhua, posterunek w Pali otrzymywał wcześniej wiele “zaszczytnych nagród” – pochwałę zbiorową pierwszej klasy, pochwałę zbiorową drugiej klasy i cztery pochwały zbiorowe klasy trzeciej. W 1998 roku Krajowa Komisja ds. Etnicznych nagrodziła go za “wzorowe promowanie jedności etnicznej”, a w 2002 roku Komitet KPCh TRA nadał mu tytuł “Wzorowego posterunku policji granicznej”. W lipcu 2003 roku Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego uznało Pali za “narodowy wzór posterunku granicznego”.
International Campaign for Tibet opublikowała
22 grudnia 2003 zdjęcia “Nowego ośrodka recepcyjnego w Krainie Śniegu”
– aresztu w tej samej prefekturze Szigace, w którym więzi się Tybetańczyków
za próbę przekroczenia granicy z Nepalem. Z raportów wynika, że w placówce
tej dochodzi do drastycznych naruszeń praw człowieka. Choć w Tybecie teoretycznie
można uzyskać wizę Nepalu, w praktyce jest to
bardzo trudne – często, bez odpowiednich “koneksji”, niemożliwe – gdyż
władze uznają, że większość Tybetańczyków podróżuje do Nepalu i Indii po
to, by zobaczyć Dalajlamę.