International Campaign for Tibet (ICT)
19 marca 2004 wersja do druku
Ekspert ONZ „stronniczy” i „nieodpowiedzialny” Pani Katarina Tomasevski, Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. Dostępu do Edukacji, złożyła wizytę w Pekinie we wrześniu zeszłego roku. W opublikowanym dwa miesiące później raporcie wyraziła „przerażenie” liczbą analfabetów w Tybecie – „39,5 procent” – i pytała „Ministerstwo Edukacji [ChRL], czy jedną z przyczyn tego stanu rzeczy może być fakt, iż testy prowadzi się po tybetańsku, podczas gdy w życiu politycznym, gospodarczym i społecznym używa się języka mandaryńskiego”.
„P. Tomasevski była jedynie w Pekinie i nie udała się do Tybetu. Nie powstrzymało to jednak Specjalnego Sprawozdawcy przed wygłaszaniem stronniczych i nieodpowiedzialnych komentarzy na temat oświaty w Tybecie – odpowiada strona chińska. – Społeczność międzynarodowa nie szczędziła pochwał osiągnięciom Chin w walce z analfabetyzmem. Chiny wielokrotnie zdobywały Międzynarodową Nagrodę UNESCO za zwalczanie analfabetyzmu”.
„Edukacja, która gwarantuje prawa mniejszości – podkreślił Specjalny Sprawozdawca – wymaga od większości pełnego docenienia wartości języków i religii mniejszości we wszystkich aspektach życia. Bez tego kształcenie ma charakter asymilacyjny, kłóci się więc ze zobowiązaniami Chin w dziedzinie praw człowieka”.
Chiny odpowiadają, że Pekin „aktywnie promuje studiowanie, używanie i rozwój języka tybetańskiego. (...) Nowe czasy i osiągnięcia społeczne wzbogaciły zasób słów i gramatykę języka tybetańskiego. Dokonano ogromnych postępów, porządkując terminy techniczne i dostosowując je do technologii informacyjnej”. Chiny poinformowały, że w Tybetańskim Regionie Autonomicznym uczy się 83,4 procent dzieci w wieku szkolnym, nie wspomniały jednak o regionach tybetańskich, które przyłączono do innych prowincji ChRL.
Specjalny Sprawozdawca ma przedstawić swój raport Komisji pod koniec miesiąca. Chiny domagają się poddania go korekcie. Podczas ostatniej sesji rozmów na temat praw człowieka Pekin poinformował Unię Europejską, że przyjmie trzech specjalnych sprawozdawców Komisji Praw Człowieka w maju, czerwcu i lipcu tego roku. Organizacje praw człowieka już wzywają ChRL do przestrzegania wszystkich norm, związanych z takimi wizytami.
|
|
|
|