International Campaign for Tibet (ICT)
5 lutego 2004 

Informacje Pekinu o Tenzinie Delku Rinpocze

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ChRL odpowiedziało na demarche Unii Europejskiej, udzielając niemieckiemu MSZ informacji o miejscu uwięzienia Tenzina Delka Rinpocze i upłynięciu terminu zawieszenia wymierzonej mu kary śmierci. 

Tenzin Delek Rinpocze ma przebywać w więzieniu Chuandong w okręgu Dazu (wschodni Sichuan) i cieszyć się „dobrym zdrowiem”.  

Chińskie MSZ powołało się na artykuł 50 chińskiego kodeksu karnego, który stanowi, że kara śmierci może zostać zamieniona na dożywocie, o ile skazany „nie dopuści się umyślnego przestępstwa w okresie zawieszenia” wykonania wyroku, lub na „karę więzienia nie krótszą niż 15 i nie dłuższą niż 20 lat”, jeśli więzień „dokona wybitnie chwalebnego czynu”. Cytowany artykuł stanowi też, że „jeśli [skazany] popełni umyślne przestępstwo, kara śmierci zostanie wykonana po weryfikacji i zatwierdzeniu przez Najwyższy Sąd Ludowy”. 

Rozmiar: 28154 bajtów

Zgodnie z artykułem 51 kk okres zawieszenia wykonania kary śmierci biegnie od daty wydania prawomocnego wyroku. W przypadku Tenzina Delka Rinpocze terminem tym jest 26 stycznia 2003 roku, kiedy to Wyższy Sąd Ludowy prowincji Sichuan odrzucił jego apelację, utrzymując wyrok sądu niższej instancji. 

Tenzin Delek Rinpocze został aresztowany 7 kwietnia 2002 roku. Po miesiącach więzienia w izolatce i niejawnych procedur prawnych skazano go na śmierć za „spiskowanie w celu przeprowadzenia serii wybuchów” i „podżeganie do separatyzmu”. Wykonanie kary zawieszono na dwa lata. Oskarżony w tej samej sprawie Lobsang Dhondup został skazany na karę śmierci i tego samego dnia – 26 stycznia 2003 roku – stracony. Rząd Chin złamał w ten sposób obietnice składane Unii Europejskiej i Stanom Zjednoczonym, które zapewniał, że ewentualne wyroki zostaną wykonane dopiero po „długotrwałym” ponownym procesie.

Brak jakichkolwiek dowodów winy Tenzina Delka Rinpocze wydaje się świadczyć, że przyczyną jego aresztowania i skazania był jego wpływ na społeczność tybetańską oraz ogromne oddanie dla religii i kultury Tybetu – w tym Dalajlamy.  

 
Raporty HFPC TCHRD TIN Inne Teksty Strona główna