Helsińska Fundacja Praw Człowieka
15 kwietnia 2004 

Tybet w – i przed – ONZ

Troje ekspertów ONZ – Ambeyi Ligabo, Specjalny Sprawozdawca ds. Wolności Słowa, Leandro Despouy, Specjalny Sprawozdawca ds. Niezależności Sędziów i Obrońców, oraz Hina Jilani, Specjalny Przedstawiciel Sekretarza Generalnego ds. Obrońców Praw Człowieka – wydało wczoraj oświadczenie, w którym wyraziło „głębokie zaniepokojenie” sytuacją Tulku Tenzina Delka i wezwało władze chińskie do przeprowadzenia ponownego procesu, który nie kłóciłby się z międzynarodowymi standardami praw człowieka.

Dziś wieczorem lub jutro w Komisji Praw Człowieka w Genewie odbędzie się głosowanie w sprawie wniesionego przez Stany Zjednoczone projektu rezolucji, potępiającej ChRL za naruszanie praw człowieka. Od 1989 roku Pekinowi udawało się skutecznie blokować dyskusję nad podobnymi projektami przy pomocy wybiegów proceduralnych. Do głosowania samej rezolucji doszło tylko raz – w 1995 roku, między innymi dzięki głosowi Polski, która w tym roku w Komisji nie zasiada.

Strajk głodowy. Nowy JorkOd 2 kwietnia przed siedzibą ONZ w Nowym Jorku prowadzi bezterminowy strajk głodowy troje Tybetańczyków z Tybetańskiego Kongresu Młodzieży (TYC): Dolma Czophel, Sonam Łangdu i Gjaco. Strajkujący domagają się uwolnienia Tulku Tenzina Delka, XI Panczenlamy i wszystkich tybetańskich więźniów politycznych, powołania Specjalnego Sprawozdawcy ds. Tybetu przez Komisję Praw Człowieka ONZ oraz powrotu do debaty nad Tybetem w Zgromadzeniu Ogólnym zgodnie z rezolucjami z 1959, 1961 i 1965 roku. Poprzedni strajk głodowy „do śmierci”, który TYC zorganizowało w Delhi w 1998 roku, przerwała siłą indyjska policja, przewożąc protestujących do szpitala. Podczas interwencji podpalił się Thupten Ngodup, który zmarł na skutek poparzeń. O zakończenie tamtego, 49-dniowego protestu apelował między innymi – w imieniu „narodu polskiego i rządu” RP – ówczesny szef polskiej dyplomacji prof. Bronisław Geremek.

Raporty HFPC TCHRD TIN Inne Teksty Strona główna